Podczas Międzynarodowych Spotkań Artystycznych nie tylko pokazujemy działania osób niepełnosprawnych, ale również edukujemy – mówimy o tym, jak pracować z osobami niepełnosprawnymi, jak je inspirować, a jednocześnie samemu czerpać inspirację z wspólnej aktywności. Tak będzie i tym razem podczas konferencji „Arteterapia w praktyce”.
W piątek, 23 listopada, o godz. 12.30 w Galerii Nobilis w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” rozpocznie się konferencja „Arteterapia w praktyce”. To część rozpoczętych 21 listopada Międzynarodowych Spotkań Artystycznych.
Na konferencji będzie można usłyszeć o zastosowaniu technik teatralnych w rehabilitacji osób z upośledzeniem umysłowym i o tym, jak powstał pierwszy w Polsce teatr ludzi niepełnosprawnych – opowie o tym Maria Pietrusza – Budzyńska. O terapii poprzez teatr i muzykę będzie mówił Wojciech Retz. Pia Bartsch z Finlandii podzieli się swoimi doświadczeniami jako koordynatorka projektów artystycznych skierowanych do lokalnej społeczności. Jako ostatnia na konferencji wystąpi Joanna Pawlik, której wystawę BALANS, gościmy w „Światowidzie”.
Maria Pietrusza-Budzyńska – założyciel, wieloletni reżyser i kierownik WTZ Teatroterapia, a także prezydent Fundacji Teatroterapia Lubelska, która powstała w oparciu o pozytywne doświadczenie artystyczne, teatralne i terapeutyczne wyniesione z 15 letniej współpracy z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Jest pedagogiem specjalnym, wykładowcą, autorką wielu publikowanych refleksji na temat teatru ludzi niepełnosprawnych. Prowadzony przez Marię Pietruszę-Budzyńską eksperyment pedagogiczny oraz poszukiwania własnych metod pracy i sposobów działania przez zastosowanie technik teatralnych w rehabilitacji osób z upośledzeniem umysłowym doprowadziły do powstania/utworzenia pierwszego w Polsce teatru ludzi niepełnosprawnych i ukształtowanie w środowisku pedagogicznym i teatralnym kierunków, idei, programów i metod teatroterapii.
Celem i efektem pracy Marii Pietrusze-Budzyńskiej jest tworzenie wybitnych dzieł teatralnych i wystawianie ich na deskach znanego szerokiej publiczności teatralnej lubelskiego teatru. Sensem jej życia i pracy jest nobilitacja dorosłych ludzi z upośledzeniem umysłowym, i to zarówno pod względem osobistym, jak i społecznym.
Wojciech Retz – mgr pedagogiki, prowadzi warsztaty artystyczne w dziedzinie teatru, fotografii; terapeuta pracujący z osobami z niepełnosprawnością intelektualną metodami artystycznymi – poprzez teatr i muzykę (grupa rockowa Na Górze – działa od 1994r. - wydała płyty, koncertuje w kraju i za granicą). Przewodniczący Stowarzyszenia Na Górze; terapeuta w Domu Pomocy Społecznej w Rzadkowie; instruktor w Chodzieskim Domu Kultury. Prowadzi warsztaty teatralne, w szczególności dla instruktorów pracujących z osobami niepełnosprawnymi. Autor artykułów w piśmie teatralnym „Scena” i rozdziałów prac zbiorowych: „Teatr a dziecko specjalnej troski”, „Nastolatek w poszukiwaniu tajemnicy teatru”, „Terapia i teatr – wokół problematyki teatru ludzi niepełnosprawnych”.
Pia Bartsch – od 2006 roku bierze aktywny udział w różnych projektach artystycznych jako koordynator i lider warsztatów. Jako artystkę, szczególnie interesuje ją codzienne życie ludzi, jak również jego sens i znaczenie.
Historie ludzi są dla niej bardzo interesujące a ich doświadczenia, wiedza, rytuały, zwyczaje, nadzieje i marzenia są nie tylko ważne, ale również bardzo intrygujące. Realizuje projekty artystyczne wraz z ich grupą docelową, czyli lokalną społecznością. Podczas warsztatów łączy wiele różnych technik, począwszy od malarstwa poprzez pikniki artystyczne lokalnej społeczności po pracę z dźwiękiem. Jako artysta działający na rzecz lokalnej społeczności, stara się interesować problemami współczesnego społeczeństwa, takimi jak samotność, nierówność, bezrobocie i ludzkie obawy. Wierzy, że sztuka realizowana w danej wspólnocie ma prawdziwe znaczenie - tu i teraz i może wiele zmienić. Ważne jest również to, że projekty realizowane przez nią pozwalają ludziom spotkać się i poznać, nie tylko innych ale również samych siebie. Poczucie wspólnoty jest więc często największą wartością jej warsztatów.
Joanna Pawlik - ukończyła studia na wydziale malarstwa ASP w Krakowie. Prace Joanny Pawlik są dowodem poszukiwań wspólnych elementów, dowodem na balansowanie z emocjami, poszukiwanie porozumienia. Artystka bada kondycję ciała dotkniętego kalectwem. Sprawdza, czy możliwe jest przekroczenie poczucia własnej ułomności, obserwuje jej związki z otoczeniem. Przedstawia niepełnosprawne kobiety jako niezależne, silne i odważne osoby podkreślające swój indywidualizm oraz samowystarczalność. To przedstawienia, które udowadniają, że tożsamość bynajmniej nie musi być oparta na braku, a wręcz przeciwnie - na pozytywnie wykorzystanym „nowym życiu", budowaniu własnej wartości poprzez akceptację. Dzięki temu projektowi możemy się przekonać, że balansu i równowagi (zarówno fizycznej, ale przede wszystkim emocjonalnej) nie da się osiągnąć w pojedynkę
Patronat Honorowy nad 6. Międzynarodowymi Spotkaniami Artystycznymi objął Jacek Protas - Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Międzynarodowe Spotkania Artystyczne organizowane są w ramach projektu "Twórcza terapia", realizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach priorytetu Edukacja kulturalna, środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz własnych.
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid