Kultura ludowa to nie tylko zamierzchła przeszłość i CEPELIA, to także artyści, którzy tworzą współcześnie i kolejnym pokoleniom przekazują wiedzę o tym, jak to robiono przed wiekami. Kultura ludowa to również ważny nurt tradycji narodowej i współczesnej kultury, warto o nim uczyć i nie można zapominać, bo to tak jakby zapomnieć o Mickiewiczu lub Gombrowiczu. Stanisława Suskę – rzeźbiarza ludowego ze Sztutowa gościliśmy w Światowidzie na spotkaniu w ramach projektu "Kręgi kultury".
Od wielu lat obserwowany jest na wsi trend odchodzenia od tradycji i ludowości, wieś coraz bardzie upodabnia się do miasta w zakresie spędzania wolnego czasu czy wyposażenia domów. Zainteresowanie sztuką ludową od po 1989 roku cały czas malało, dopiero od kilku lat podejmowane są szczególne działania żeby ją ocalić, a przecież w przeszłości w obronie polskiej sztuki ludowej stawał Cyprian Norwid, Stanisław Witkiewicz chciał stworzyć sztukę narodową opartą na stylu zakopiańskim, a Stanisław Wyspiański sięgał do wątków piastowskich.
Dawniej ludność wiejska była niemal samowystarczalna, mieszkańcy wsi byli w stanie zaspokajać prawie wszystkie swoje potrzeby - od kultu i religii zaczynając, na codziennych sprzętach i stroju kończąc. Obecnie rozwija się najbardziej rzeźba w drewnie, malarstwo na szkle oraz tkanina dekoracyjna.
Gościem spotkania był Stanisław Suska ze Sztutowa, który jest rzeźbiarzem. Rzeźbili jego ojciec, stryj i wuj. Tematy sakralne czy wiejskie scenki, pojedyncze postaci czy ich całe grupy - rzeźby pana Stanisława są charakterystyczne także ze względu na kolorystykę. Jak wspomina, w jego rodzinnych stronach twórcy używali głównie farb plakatowych. On sam zaczął mieszać kolory, gasić ich jaskrawość...
Pan Stanisław na spotkanie przyjechał z żoną, która również jest twórczynią ludową - Mirosława Suska jest mistrzynią haftu kaszubskiego.
Oprócz zaprezentowania wytworów sztuki ludowej i opowieści o tym, jak to jest być twórcą, podczas spotkania pojawiły się pytania, na które uczniowie poszukiwali odpowiedzi w sobie: Jakie talenty posiadamy? Komu możemy pomóc? Co jest istotą twórczości? Na czym polega dobre, twórcze życie? Dzieci były bardzo zainteresowane spotkaniem, kto to wie, może w przyszłości to one będą tworzyły sztukę, którą można będzie nazwać ludową.
Na Scenie Na Piętrze można było obejrzeć rzeźby, wykonane przez Stanisława Suskę oraz obrusy i poszewki haftowane przez jego żonę.
Spotkanie poprowadziła Agnieszka Jarzębska, redaktor naczelna Portalu Kulturalnego Warmii i Mazur eswiatowid.pl.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+. Edukacja artystyczna.
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid