Bohaterem pierwszego spotkania z cyklu Elbląg na dużym ekranie był „Światowid”, który świętuje w tym roku 50 – lecie. Na kinowym ekranie ponad stu elblążan oglądało filmowe kroniki z przeszłości i film dokumentalny opowiadający o historii elbląskiego domu dla kultury.
Na początku zaprezentowane zostały Polskie Kroniki Filmowe z 1963 roku – materiał o działalności domu kultury w Elbląg znalazł się wśród filmów o 1 – majowej defiladzie, którą przyjmował towarzysz Wiesław Gomułka czy otwarciu kanału Żerań – Zegrze.
W 15 – minutowym bloku znalazły się również materiały filmowe Stefana Muli z różnych lat i różnych wydarzeń, a wśród nich były: Spotkanie z pisarzem, Ulisses dla ubogich 1971, Wieczorek taneczny, Zebranie ETK, Eliminacje do Zielonej Góry, Zajęcia baletowe, Wystawa Zamechu, ETK 1969, Jarmark z roku 1974 i 1986 oraz Zespół floty ZSRR. Na ekranie można było zobaczyć znanych elblążan w młodości, m.in. dziennikarkę Monikę Skotnicką, redaktora Andrzeja Minkiewicz czy fotografa Janusza Cydzika.
Kolejnym był zrealizowany przez redakcję eswiatowid.pl film dokumentalny – „Dom dla kultury”, nakręcony z okazji 50 – lecia „Światowida”. Filmy zostały bardzo ciepło przyjęte, a rozmowy ciągnęły się jeszcze długo po wyłączeniu kinowego projektora.
Cykl liczy osiem spotkań, pierwsze już za nami, kolejne - w poniedziałek 10 grudnia. Każdy pokaz ma temat przewodni, który nawiązuje do historii naszego miasta i terminu prezentacji. Zaplanowano filmowe niespodzianki, konkursy, dużo pozytywnych emocji i wspomnień. Na grudniowym spotkaniu podziękujemy za solidarność, ale nie tą pisaną z wielkiej litery, a tą zwyczajną międzyludzką.
Cykl Elbląg na dużym ekranie prowadzi Juliusz Marek – dziennikarz Telewizji Elbląskiej, który wybiera również materiały na kolejne projekcje. Za każdym razem robi to z wielkim wyczuciem i pasją, dzieląc się dużą wiedzą, którą posiada na temat historii naszego miasta.
Spotkania są również okazją do zachęcenia elblążan, aby podzielili się własnymi archiwalnymi zasobami zdjęć, negatywów, wycinków prasowych, wszystkiego co może być cenne dla kolejnych pokoleń mieszkańców naszego miasta. Można przynieść taki materiał do Pracowni Digitalizacji, działającej w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, tam zostanie przeniesiony na nośnik cyfrowy, opisany, a oryginał wróci do właściciela. Później wszyscy, którzy są zainteresowani tymi materiałami będą mogli zobaczyć je w Internecie.
Galeria zdjęć