Światło wpływa na nasze samopoczucie, a lampa w domu to nie tylko źródło światła, ale także dekoracja. Te podstawy edukacji architektonicznej podczas wykładu w ramach projektu „Kręgi kultury” przekazywał uczniom Zespołu Szkół Technicznych Krzysztof Hoffmann.
W środę, 7 listopada o znaczeniu światła przy planowaniu wnętrz oraz o sposobach wykorzystywania światła w nowoczesnej architekturze opowiadał uczniom Zespołu Szkół Technicznych, Krzysztof Hoffmann – architekt, współwłaściciel i główny projektant w Atelier Hoffmann. Młodzież mogła się dowiedzieć jakiego rodzaju oświetlenia używać w jakich pomieszczeniach – po to by stworzyć odpowiedni klimat, a jednocześnie by dbać o bezpieczeństwo użytkowników. Uczestnicy spotkania mogli przekonać się o tym, że lampa to nie tylko źródło światła ale również dekoracja. Poznali najbardziej znanych projektantów lamp, m.in. Toma Dixona, Rossa Lovegrova czy Zahy Hadid i najciekawsze projekty opraw. Poznali również elbląskie projekty lamp – Origami i Hypnotic.
- Bardzo cieszę się z tych zajęć, w ubiegłym roku na Międzynarodowym Kongresie Architektonicznym , który odbył się w Gdańsku rozmawialiśmy o tym, że w Polsce praktycznie nie ma edukacji w dziedzinie architektury – mówi Krzysztof Hoffmann. – Inaczej jest na Zachodzie. My dopiero zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli nie nauczymy dzieci i młodzieży, jak ważna jest sztuka, architektura czy ogólnie kultura to one nie będą czuły potrzeby obcowania z nią, podobnie, jak później ich dzieci.
Po wykładzie odbyły się warsztaty tworzenia lamp. Młodzież wykonywała projekty oświetlenia. Materiały w jakich pracowała to szkło, blacha, onyks czyli kamień, przez który przenika światło. Efekty pracy przy tworzenia lamp będzie można zobaczyć na wystawie pt. ”Światłoczułe”, która odbędzie się w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.
- Młodzież zainteresował temat lamp – próbowałem ich przekonać, że to nie tylko żarówka i klosz, ale również dekoracja, design, który zainspirowany jest różnego typu obserwacjami – dodaje Krzysztof Hoffmann. - Mają wiele pomysłów, u niektórych widać zmysł do tego typu projektów. Co się uda zrealizować? Zobaczymy na wystawie.
Pomysłodawczynią warsztatów, odbywających się dzięki realizacji projektu „Kręgi kultury” była Ewa Bednarska – Siwilewicz, która podkreśla, że dziś jest na rynku ogromna potrzeba ludzi, którzy potrafią projektować wnętrza, potrafią tchnąć klimat w sztukę użytkową.
- To dla nas szansa uczestniczenia w zajęciach praktycznych. Uczymy się architektury krajobrazu, chciałabym aby ktoś poszedł z nami do np. do ogrodu i pokazał, jak można dobrze tą przestrzeń zagospodarować – podsumowuje jedna z uczennic.
Zajęcia z Krzysztofem Hoffmannem odbędą również uczniowie z II LO w Elblągu. Podczas warsztatów artystycznych „Futura kontra natura” zbudują miniaturę miasta przyszłości.
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid