Piątek, 17.01.2025, Imieniny: Marian, Jan, Antoni
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

W kawiarence Clio o ceramice z Kadyn

09.11.2012, 13:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
W kawiarence Clio o ceramice z Kadyn
Fot. nadesłane Robert Korsak

Serdecznie zapraszamy w najbliższy wtorek, 13 listopada 2012 r., o godzinie 17.30 do Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu na kolejne spotkanie w kawiarence Historycznej Clio. Mowa będzie o ceramice kadyńskiej.

Gościem najbliższego spotkania będzie dr Barbara Pospieszna, Kurator ds. Badań i Zbiorów Artystycznych w Muzeum Zamkowym w Malborku. Wśród licznych zainteresowań naukowych, specjalne miejsce w jej życiu zawodowym zajmuje dawna ceramika. Niedawno w opracowaniu B. Pospiesznej ukazał się obszerny katalog kolekcji ceramiki wyprodukowanej w Królewskich Warsztatach Majoliki i Terakoty w Kadynach, zgromadzonej przez znanego elbląskiego kolekcjonera Edwarda Parzycha. Ta największa w Polsce kolekcja „cesarskiej” ceramiki, obejmująca około 500 obiektów, jest częściowo, chociaż w bardzo bogatym wyborze, prezentowana na wystawie w elbląskim Muzeum. Nowa aranżacja została otwarta kilka tygodni temu.

Część katalogowa, obejmująca noty dotyczące kolekcji (obiekty, dane biograficzne i bibliograficzne dotyczące autorów) została poprzedzona przez Autorkę obszernym wstępem historycznym ukazującym dzieje fabryki, charakterystykę nurtów stylistycznych i wzornictwa w różnych okresach jej funkcjonowania. W opracowaniu znalazły się także dane dotyczące technologii wyrobów kadyńskich, ich odbioru na rynku sztuki w czasach funkcjonowania Królewskich Warsztatów oraz  współczesnego kolekcjonerstwa ceramiki z Kadyn. Dzięki opracowaniu dr B. Pospiesznej ceramika kadyńska należy do najlepiej rozpoznanych i opisanych naukowo zjawisk dawnego rzemiosła artystycznego naszego regionu.

Zapraszamy na spotkanie do muzeum, Bulwar Zygmunta Augusta 11 (budynek Gimnazjum). Organizatorzy: Polskie Towarzystwo Historyczne O/Elbląg i Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu. Wstęp wolny.

 

Tomasz Gliniecki, Muzeum Archeologiczno Historyczne w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.184366941452