Piątek, 17.01.2025, Imieniny: Marian, Jan, Antoni
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Sztuka elbląska XX wieku

31.10.2012, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Sztuka elbląska XX wieku
fot.nadesłane

Klaster BizArt zaprasza na wernisaż czwartej wystawy z cyklu "Sztuka elbląska XX w.", który odbędzie się we wtorek, 6 listopada o godz. 18.00, w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu.

Na wystawie będzie można obejrzeć prace: Tadeusza Jarmużewskiego, Józefa Łapińskiego, Zbigniewa Książkiewicza, Mirosława Czarnego, Romana Fusa i Andrzeja Szadkowskiego.

Tadeusz Jarmużewski ur. w 1926 r. Studiował w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom uzyskał w 1955r. Uprawiał malarstwo olejne oraz rysunek. Utrwalał zrujnowany powojenny Elbląg, malował również pejzaże, portrety i martwą naturę. Zmarł w Elblągu w 1998 r.

Józef Łapiński ur. 6 stycznia 1919 r. w miejscowości Derwaniszki na Łotwie . W czasie wojny więziony m.in. w Stutthofie,  po wojnie studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom uzyskał na Wydziale Malarstwa u prof. J. Studnickiego w 1956 r. Uprawiał malarstwo i grafikę. Był instruktorem plastycznym w Elbląskim Domu Kultury.

Zbigniew Książkiewicz ur. w Warszawie w 1929 r. Z Elblągiem, do którego przyjechał z rodzicami, był związany od 1946 r. Studiował na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, w pracowni prof. Juliusza Studnickiego. W 1963 r. uzyskał dyplom. Uprawiał malarstwo, grafikę warsztatową i użytkową, rysunek oraz wzornictwo przemysłowe (jako wieloletni projektant Spółdzielni „Plastyk”). Jest autorem, wykonanej w czasie III Biennale Form Przestrzennych w Elblągu, formy przestrzennej - popularnego „nietoperza” - ustawionej u zbiegu ulic Piłsudskiego i Płk. Dąbka w Elblągu.

Mirosław Czarny ur. w 1942 r. Był absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom obronił w 1969 r. w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego. Ukończył także Studium Nauczycielskie na kierunku wychowanie plastyczne. Uprawiał malarstwo i rysunek. Przez wiele lat pracował i tworzył na terenie Elbląga. Pracował m.in. w Teatrze Dramatycznym w Elblągu, gdzie zajmował się scenografią teatralną, a także w Galerii El i Młodzieżowym Domu Kultury. Zmarł 19 grudnia 2010 r.

Roman Fus ur. 1960 r. w Działdowie, zm. 10 stycznia 2007 r. w Elblągu - polski artysta rzeźbiarz, zajmował się także rysunkiem. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (ASP) w Gdańsku, na Wydziale Rzeźby u prof. Franciszka Duszeńki, na której dyplom obronił w 1990 u prof. Alberta Zalewskiego. W latach 1984-1985 był laureatem wielu konkursów uczelnianych. Wiele lat rzeźbiarz spędził w Elblągu, w którym tworzył i wystawiał swoje prace. Był zaangażowany w różne elbląskie przedsięwzięcia artystyczne. Roman Fus rzeźbił w stali, granicie, brązie, drewnie, a także w śniegu. Był pomysłodawcą pierwszego w Polsce pleneru śnieżnego, który co roku organizowany jest w Elblągu.

Andrzej Szadkowski  ur. w 1958 r. w Lęborku. Ukończył Wydział Malarstwa i Grafiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom uzyskał w 1983 r., w pracowni prof. Jerzego Krechowicza. Mieszkał i pracował w Elblągu. Uprawiał malarstwo olejne, grafikę użytkową, rysunek, zajmował się plakatem. Był twórcą ilustracji książkowych, rysunków satyrycznych i komiksów. Pisał również bajki dla dzieci. W latach 1987-1998 pełnił funkcję dyrektora Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu. Zmarł 7 lipca 1998 r.

Dzieła pochodzą z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elbągu Galerii El i zbiorów prywatnych. Wystawę będzie można oglądać do końca listopada. Wstęp wolny.

 

Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.2542700767517