Serdecznie zapraszamy w najbliższy wtorek, 30 października 2012 r., o godzinie 17.30 do Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu W muzealnym budynku Gimnazjum, przy Bulwarze Zygmunta Augusta 11, odbędzie się kolejne spotkanie w kawiarence Historycznej Clio. Gościem będzie Alfred Jan Paruszewski, autor niedawno opublikowanych przez elbląskie Wydawnictwo URAN wspomnień pt. „Niewolnik pod żaglami”.
Jak wyglądało życie codzienne podczas II wojny światowej w naszym regionie? Posiadamy na ten temat raczej skromną polską literaturę. Świadkowie tamtych wydarzeń przez wiele lat po wojnie nie mogli w swobodny sposób opowiadać o wydarzeniach, których byli uczestnikami. Czas na wspomnienia bez cenzury nadszedł dla wielu zbyt późno... Dlatego świadectwo Alfreda Paruszewskiego jest tak cenne i ważne. Opublikowane wspomnienia obejmują lata dzieciństwa i wczesnej młodości, spędzone w rodzinnym Nowym Dworze Mazowieckim oraz okres pobytu w Prusach Wschodnich, dokąd w 1943 roku trafił jako robotnik przymusowy.
Doświadczenie żeglarskie sprawiło, że wykorzystywano go do pracy na łodziach, bazami jego przydziału były Tolkmicko i Elbląg. Typowe zajęcia obejmowały wodny transport między portami, m.in. Elbląga, Kadyn, Tolkmicka, Piławy, Rybaków - po Królewiec. W Królewcu zastał naszego bohatera koniec wojny. Alfred Paruszewski nie tylko zachował dobrą pamięć, ale jako młodzieniec był niezwykle uważnym obserwatorem ówczesnego życia. Jego wspomnienia to nie tylko rejestr wydarzeń, ale co szczególnie cenne obserwacje dotyczące codzienności wojennej: jak wyglądała batalia o artykuły codziennej potrzeby, szmugiel - podziemny obieg handlowy, który nie był tylko specjalnością podbitej ludności polskiej, ale i Niemców borykających się z niedostatkami okresu wojennego. Polacy i Niemcy - ich postawy wobec propagandy wojennej, dylematów moralnych i wyborów prostych ofiar tamtego czasu, w którym przyszło im żyć. Nasz bohater nie jest zawodowym literatem, ale jego wspomnienia to wieloaspektowa historia tragicznego okresu historii, oglądana oczami wrażliwego, uważnie przyglądającemu się światu młodzieńca.
Mamy nadzieję, że temat zainteresuje nie tylko pasjonatów historii. Serdecznie zapraszamy: organizatorzy: Polskie Towarzystwo Historyczne O/Elbląg i Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu. Wstęp wolny.
Tomasz Gliniecki, Muzeum Archeologiczno Historyczne w Elblągu