Przez cały tydzień w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” odbywały się zajęcia w ramach projektu „Kręgi kultury”. Uczniowie z czterech szkół elbląskich i jednej orneckiej uczestniczyli w wykładach z historii sztuki i wiedzy o kulturze oraz w warsztatach plastycznych.
We wtorek, 23 października zajęcia w pracowni ceramicznej mieli uczniowie Gimnazjum nr. 2 w Ornecie. Podczas nich tworzyli herby i pieczęcie Warmii i Mazur w ceramice.
Młodzież otrzymała plastry odpowiednio uformowanej, w koło lub elipsę, gliny i kierując się przeszłością, odtwarzała tradycje historyczne. Zadaniem uczniów było przygotowanie nowoczesnego opracowania płaskorzeźby herbu lub pieczęci, a inspiracją stały się dawne wzorce graficzne godła herbowego, które pochodzą jeszcze z czasów średniowiecza.
- To były czasy, kiedy założenie miasta łączyło się z opracowaniem herbu, który określał przynależność mieszkańców, rycerzy – mówi Ewa Bednarska – Siwilewicz, instruktor plastyki w CSE „Światowid” – i właśnie to uwspółcześnione nieco zadanie, stworzenia nowych symboli przynależności przypadło w udziale młodzieży z Ornety.
Prace zostały wykonane techniką reliefu wypukłego i płaskorzeźby. Podczas kolejnych spotkań, gimnazjaliści wykonają miniaturę zabytkowego miasta ceramicznego, która zostanie zaprezentowana na wystawie. Uczestnicy poznają techniki zdobienia ceramiki: szkliwienie i przecieranie angobą, będą również toczyć prace na kole garncarskim.
- Udział w takich warsztatach otwiera młodzież na działania artystyczne, a jest to szczególnie ważne w niewielkich miejscowościach, gdzie nie zawsze jest szansa na udział w zajęciach prowadzonych przez profesjonalnych instruktorów w danej dziedzinie i w dobrze wyposażonych pracowniach – dodaje Ewa Bednarska – Siwilewicz.
Z kolei dla Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 oraz Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług im. M. Kopernika został przygotowany taki sam blok tematyczny „Nie sądź mnie po okładce” czyli wykład oraz warsztaty artystyczne obejmujące takie kierunki, jak realizm, symbolizm, impresjonizm, postimpresjonizm.
- To jedne z nielicznych zajęć na których zaplanowałam, że obie szkoły będą robiły to samo, dzięki temu mogłam porównać sposób ich pracy i efekty – to było również dla mnie ciekawe doświadczenie – mówi Helena Wojciechowska, instruktor plastyki w CSE „Światowid”.
Uczniowie tworzyli serię tzw. ruchomych obrazów – dostali miniatury znanych obrazów i budowali własne. Obrazy powstawały według ich koncepcji, zakładających oddanie ducha danego kierunku w sztuce z równoczesnym nawiązaniem do współczesności.
Galerię z twórczych zajęć można oglądać pod linkami - http://swiatowid.elblag.pl/pl/galerie/kr-gi-kultury-vol.2/
http://swiatowid.elblag.pl/pl/galerie/kr-gi-kultury-vol-3/
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+. Edukacja artystyczna.
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid