O tym, jak w Elblągu dzieci poznają historię poprzez zabawę, dowiedzą się Rosjanie, nawet z Moskwy, czy z Władywostoku. Wczoraj w elbląskim muzeum pracowała ekipa ogólnorosyjskiej telewizji NTW.
Kaliningradzki oddział Telekompanii NTW przygotowywał materiały do reportażu i nagrywał news o nowoczesnej edukacji muzealnej, w Elblągu znajdując przykład, jak polskie dzieci poznają historię poprzez życie swych rówieśników sprzed wieków. W oku kamery znalazły się muzealne zajęcia dla dzieci, skrzynie z kopiami zabytków wypożyczane do szkół, dawne gry i zabawy. O sposobach na atrakcyjne poznawanie historii opowiadali muzealni edukatorzy: Piotr Adamczyk i Tomasz Gliniecki.
Archeolog, Mirosław Marcinkowski, zaprezentował też liczne przykłady zabawek, znalezionych podczas wieloletnich badań wykopaliskowych na Starym Mieście w Elblągu. Spore zainteresowanie gości wzbudziła akcja elbląskich muzealników, polegająca na zbieraniu wraz z mieszkańcami miasta zabawek z czasów socjalizmu, jak też spisywaniu zasad gier i zabaw podwórkowych z tego czasu. Wśród zgromadzonej już w Elblągu kolekcji znaleźli sporo przykładów zabawek, książek i dziecięcych sprzętów codziennego użytku, identycznych z tymi, które sami pamiętają z dzieciństwa w dawnym Związku Radzieckim.
Tomasz Gliniecki, Muzeum Archeologiczno Historyczne w Elblągu