Sobota, 18.01.2025, Imieniny: Marian, Jan, Antoni
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Piękno z Kadyn

18.10.2012, 11:46:21 Rozmiar tekstu: A A A
Piękno z Kadyn
fot. nadesłane

Od soboty w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Elblągu można będzie zwiedzać zmodernizowaną wystawę „Ceramika kadyńska w zbiorach Edwarda Parzycha”.

Ceramika z dawnej wytwórni w podelbląskich Kadynach jest jednym z ciekawszych zbiorów terakoty i majoliki z początków XX wieku, charakteryzująca się niepowtarzalną odrębnością użytych materiałów i wzorów. Założycielem manufaktury był sam kajzer Wilhelm II - Kadyny były w początkach minionego wieku jego letnią rezydencją. Przez czterdzieści lat działalności powstały tu setki wzorów, tworzonych przez licznych znanych artystów rzeźbiarzy. Z upodobaniem tworzono tu, np. kopie waz greckich i etruskich, niesamowite w swej dokładności figury zwierząt. Do dziś zachwycają też przedmioty użytkowe w stylu art-deco, jak również najbliższej stworzenia własnego stylu, ceramiki „blau-rot-gold”, nazywanej tak od kolorystyki czerwonej glinki i kobaltowo-złotych zdobień. Przez cały czas pilnowano tu, by nie doprowadzić do produkcji masowej, a wytwarzane przedmioty były formowane i zdobione ręcznie, miały oryginalne kształty i krótkie serie.

Właścicielem największej w Polsce kolekcji przedmiotów, wykonanych w kadyńskiej fabryczce jest elblążanin, Edward Parzych. Kolekcjoner już od 2006 roku prezentuje swe zbiory w tutejszym muzeum. W tym roku ekspozycja została przearanżowana i przeniesiona do odnowionych sal ekspozycyjnych. Prace prowadzone były pod kierownictwem opiekuna zbiorów, Joanny Fonferek. W unowocześnieniu wystawy, zakupie gablot i oświetlenia pomogło wsparcie Ministra Kulturyi Dziedzictwa Narodowego.

Od 20 października, po kilkumiesięcznej przerwie, kolekcja ta prezentowana będzie w budynku Gimnazjum jako jedna z wystaw stałych elbląskiego muzeum. Kolekcji towarzyszy niedawno wydany katalog autorstwa Barbary Pospiesznej, będący do nabycia w muzealnych sklepikach.

 

Tomasz Gliniecki

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.7654931545258