Noc Walpurgii to najsłynniejsza noc w historii europejskiej magii. Korzenie tego święta wywodzą się ze starogermańskiej mitologii. Zgodnie z liczącą sobie kilkaset lat tradycją, jej obchody przypadają na ostatni dzień kwietnia. Jej ojczyzną są góry Harcu, gdzie do dziś, odbywają się w tym czasie festyny, tańce czarownic i ucztowanie przy ogniskach. Kino Światowid tradycyjnie już, nawiązując do sabatu czarownic na górze Brocken, proponuje największą dawkę grozy i strachu, czyli najlepsze produkcje mrożące krew w żyłach.
W Noc Walpurgii, miłośnicy takiego właśnie kina, zobaczyć będą mogli cztery filmy: "Zatoichi", "Piła" i "The Grudge - Klątwa" i film niespodziankę.
Zatoichi
Japonia, XIX wiek. Zatoichi (Beat Takeshi) to niewidomy tułacz, który zarabia na życie uprawiając hazard i dorabiając jako masażysta. Ale za tą fasadą kryje się Zatoichi-mistrz miecza. Gdy dociera do odległego górskiego miasteczka, opanowanego przez gang Ginzy (Ittoku Kishibe), postanawia stawić czoła bezwzględnemu oprawcy. Film znalazł się na 18 miejscu najlepszych filmów 2004 roku w głosowaniu przeprowadzonym przez serwis "Guardian Unlimited". Kitano stwierdził, że dla załagodzenia szoku publiczności spowodowanego dużymi ilościami krwi, chciał osiągnąć efekt w którym krew wyglądałaby jak "kwiaty rozkwitające na ekranie".
Piła
Dwóch mężczyzn przykutych do ścian łańcuchami w jakieś obskurnej toalecie, pomiędzy nimi leży zakrwawiony trup i pistolet. Nie wiadomo, dlaczego ani i jak się tu znaleźli. Nie wiadomo, czy coś ich ze sobą łączy. Jedno jest pewne: bardzo małe na wyjście z sytuacji cało. Są ofiarami sadystycznego mordercy, który prowadzi z nimi straszną, całkowicie niezrozumiałą grę. Nagrodą jest ich życie.
Film został nakręcony w 18 dni.
The Grudge - Klątwa
Remake japońskiego thrillera "Klątwa Ju On" ("Ju On: The Grudge", 2003). Zwykły dom przy zwykłej ulicy w Tokio nie wyróżnia się niczym specjalnym spośród innych. Jednak to tylko pozory. Dom jest opętany. Związana jest z nim klątwa, która zabija każdego, kto wejdzie do domu. Jej ofiary umierają i wtedy rodzi się nowa klątwa. Jak wirus przechodzi na kolejne osoby, które pojawiają się w domu. Tak tworzy się niekończący łańcuch przerażenia. Prawie wszystkie lokalizacje zdjęć: dom, ośrodek pomocy, mieszkanie siostry, niektóre ulice i sklep spożywczy, pojawiły się w japońskim Ju-on: The Grudge (2003). Nie uczyniono tego jednak z powodów budżetowych, ale ponieważ oba filmy z założenia miały być prawie identyczne tylko przeznaczone dla 2 różnych publiczności: japońskiej i amerykańskiej.
Zapraszamy, 30 kwietnia, godz. 20.00
Cena karnetu:
przedsprzedaż do 24 kwietnia - 18 zł
od 25 kwietnia - 24 zł