Wczoraj, 18 maja, w Ratuszu Staromiejskim odbyło się przedsięwzięcie związane z realizacją projektu „Śladami historii - ocalić od zapomnienia”. Na przybyłych gości czekały wzbudzające wiele emocji wystawy, konferencja, a także część artystyczna.
Już od poniedziałku uczniowie elbląskich szkół oglądają wystawę fotografii i fotogramów Stanisława Stankiewicza - prezydenta International Romani Union, zatytułowaną „Martyrologia Romów”. - Cała wystawa bardzo mi się podobała. Moją największą uwagę przykuły portrety dzieci, to one najbardziej mnie poruszyły - mówi jedna z uczennic II LO. - Miałam także okazję poznać elementy kultury Romów, ich muzyki i tańców.
Wśród występujących w prezentacji zatytułowanej „Dziećmi jesteśmy tylko raz” artystów, był 12-letni Daniel. - Oprócz tego, że zaśpiewałem, mogłem poznać bliżej Janusza Korczaka – mówił zadowolony, młody artysta.
Twórczość dzieci i młodzieży goście mogli podziwiać również dzięki wystawie prac konkursowych „Żyjemy dla innych - z biografii Starego Doktora”. Przedstawiały one głównie sylwetkę Janusza Korczaka, lecz wszystkie w inny, oryginalny osób.
Każdy zainteresowany mógł wziąć udział w seminarium przedstawionym w ramach rządowego programu na rzecz społeczności romskiej „Ocalić pamięć…”. Spotkanie obejmowało także rozważania zainspirowane słowami Korczaka „Ludzie czują i rozważają śmierć pod kątem końca, a jest ona tylko dalszym ciągiem życia, innym życiem”
A tak podsumowała je jedna z jego uczestniczek: - Cała wystawa, to o czym mówiono, czyli męczeństwo, cierpienie, śmierć jest bardzo poruszające i stanowi refleksję na przyszłość… W dzisiejszych czasach z reguły myślimy na ‘tu i teraz’, o tym, co jest nam bliskie, w zasięgu ręki. Nie zastanawiamy się ‘co potem?’ i ewentualnie ‘kiedy to się może wydarzyć?’. To, co tu usłyszałam, zobaczyłam dało mi dużo do myślenia nie na chwilę, lecz na zdecydowanie dłuższy czas. Jestem bardzo zadowolona, że mogłam wziąć udział w dzisiejszym spotkaniu.
Organizatorzy zdradzili, że frekwencja wywarła na nich miłe wrażenie. Potwierdzono znaczną większość zaproszeń, a wśród gości byli także elbląscy licealiści.
Kultura i historia Romów wciąż większości z nas nie jest jeszcze wystarczająco dobrze znana. Bardziej orientujemy się w sprawach mniejszości np. żydowskiej, lecz dzięki projektom, takim jak ten, mamy okazję znacznie wzbogacić swoją wiedzę. Warto się zaciekawić, zgłębić w temacie, a przede wszystkim nie pozwolić, aby historia uległa zapomnieniu.
Kamila Ławnikczek, klasa medialna