Elbląska Strefa Kibica to nie tylko wspólne kibicowanie i oglądanie meczów. Atrakcji z pewnością nie zabraknie. Wśród nich poza niespodziankami muzycznymi będą występy kabaretów. Poniżej informacje o dwóch zespołach i kabarecie Widelec. Artystów w dniach od 8.06. do 01.07. zobaczymy w Elbląskiej Strefie Kibica.
Białostocki kabaret "Widelec" działa od czerwca 1997 roku. W tym czasie zrealizował 13 programów i wystąpił ponad 1400 razy na terenie całego kraju. Niemal z każdego festiwalu przywozi nagrody i wyróżnienia. Oto najważniejsze z nich:
GRAND PRIX:
Wieczory Humoru i Satyry Lidzbark 2003, Festiwal Piosenki Kabaretowej OSPA 2001 w Ostrołęce
ZŁOTA SZPILKA:
Biesiady Humoru i Satyry Lidzbark 2000, Wieczory Humoru i Satyry Lidzbark 2003
NAGRODA PUBLICZNOŚCI:
Wieczory Humoru i Satyry Lidzbark 2003, OSPA 1997 i 2001 w Ostrołęce, Gdańsk 1998, 2000 i 2002, Mulatka – Ełk 1999, Przewałka – Wałbrzych 2002
NAGRODA GŁÓWNA:
Biesiady Humoru i Satyry Lidzbark 2001
I NAGRODA: Paka 2008, Lidzbark 2000 i 2004, Mulatka – Ełk 2001, Gdańsk 2001
II NAGRODA: Lidzbark 2008, Mól Latka – Gołdap1999, Gdańsk1999
III NAGRODA: Kraków – Paka 1999, Mulatka – Ełk1999
Festiwal Sztuki Estradowej - Warszawa 2002 W listopadzie 2007, na 10-lecie istnienia, Widelec ustanowił Rekord Guinnessa występując na scenie przez 24 godziny.
O programie:
Repertuar Widelca jest bardzo szeroki. Kabaret zajmuje się tematyką bliską ludziom, pomysły czerpiąc przede wszystkim z życia. Każdy Widz ma szansę odnaleźć w programie coś dla siebie zgodnie z motywem przewodnim: "Kabaret Widelec - Sztuka Bliżej Ludzi". Zawartość polityki w programie jest niewielka. Kabaret stawia na dynamikę, szybkie tempo programu oraz porywające piosenki. Priorytetem widelca jest rozbawienie widza bez uciekania się do wulgaryzmów i tanich, rubasznych chwytów. Kabaret Widelec otrzymał wiele wyróżnień za teksty zaś ich autor, Jacek Janowicz jest trzykrotnym finalistą Turnieju Łgarzy w Bogatyni (miejsca 2, 3 i 5), wielokrotnym laureatem nagród za teksty i muzykę, dyplomowanym dziennikarzem oraz literatem z nadania Ministerstwa Kultury (na podstawie dorobku literackiego). Na występ kabaretu Widelec zapraszamy 29.06. do Elbląskiej Strefy Kibica.
Skład Widelca:
Barbara Maj, Jacek Janowicz, Adam Neczyperowicz, Jarosław Jatek,
Obsługa techniczna: Viktoria Maria Brzezińska
„Mietek Blues Band"
Zespół powstał w 1976 w Gdańsku przy klubie studenckim „Medyk" z inicjatywy gitarzysty Mieczysława Wróbla oraz wokalisty i harmonijkarza Zbigniewa Łaskiego. Dość szybko pierwotna nazwa grupy - "Blues Band" - za namową Marcina Jacobsona zmieniona została na „Mietek Blues Band". W 1977 roku zespół przeniósł się do klubu Politechniki Gdańskiej „Artema", gdzie występował regularnie przez kilka lat, aż do wprowadzenia stanu wojennego. Ówczesny skład zespołu to: Zbigniew "Oliver" Łaski (wokal i harmonijka), Mietek Wróbel (gitara), Krzysztof Gostomski (perkusja), Zdzisław Karasowski (bas) – po powołaniu do wojska zastąpił go Zbigniew Sentowski – wokalista i basista. W 1979 do zespołu dołączył gitarzysta Antoni Degutis.
Młodzi muzycy zafascynowani bluesem próbowali wiernie naśladować swoich mistrzów: BB Kinga, Muddy Watersa, Buddy Guya, Juniora Wellsa, a także białych wykonawców jak Fleetwood Mac, Johny Mayall czy Cream.
Przez 36 lat działalności „Mietek Blues Band" wystąpił m.in. na festiwalach: w Jarocinie (w 1979 zespół otrzymał dwie nagrody), Folk Blues Meeting, Rawa Blues (w latach 1981, 1985, 1997 i 2000), Blues Top w Sopocie, Muzyczny Camping w Brodnicy, w 1981 roku wystąpili na pierwszym POP Session w Operze Leśnej w Sopocie, Złota Tarka, Jazz Jantar w Gdańsku, Jimmyway Blues Festival, Warta Rock Reggae. W sierpniu 1996 MBB - jako jedyny polski zespół - zagrał na Europejskim Festiwalu Sztuki w Budapeszcie, gdzie gwiazdami byli tacy wykonawcy jak Joe Cocker, Jethro Tull, Jeff Healey czy Blood Sweat and Tears. Ważnym wydarzeniem w historii zespołu był również występ jako support przed koncertem króla bluesa BB Kinga na Festiwalu Summmer Jazz Days w Sopocie w 2000 roku.
„Mietek Blues Band” w Elblągu wystąpi 26.06.
Obecny skład Mietek Blues Band to: Sebastian Czerkas voc., Tomek Przyborowicz bas, Piotr Góra drums, Artur Jurek Keyboard, Mietek Wróbel guitar.
Dubska
Jedna z niewielu polskich grup reggae, której utwory trafiły na prestiżową listę przebojów Trójki, m.in. utwór „Avokado”, który znalazł się również na sygnowana przez Marka Niedźwieckiego i Piotra Barona składankę „30 Lecie Listy Przebojów Trójki”.
Dubska ma na koncie 4 płyty, setki koncertów w Polsce i koncerty zagraniczne: Rosja, Czechy, Niemcy, Grecja, Austria. Występowali wielokrotnie na największych polskich festiwalach, takich jak Ostróda Reggae Festiwal, Reggaeland, Reggae nad Wartą czy Przystanek Woodstock. Współpracowali również z Gerbertem Moralesem, guru rosyjskiego reggae, nagrywając z nim rosyjskojęzyczny album „Dubska Division”.
Ostatnia płyta „Loko-Loko” - wydana w 2010 roku uznaną była za jedną z najciekawszych polskich płyt reggae ostatnich lat. Na płycie obok reggae i ska, słychać też echa soulu, muzyki latynoskiej, akustycznej ballady, czy nawet old school'owe disco. Dubska to grupa, która swobodnie żonglując gatunkami wypracowała swój własny muzyczny język. Charakterystyczne są też teksty zespołu: bezpretensjonalne, uczuciowe, emocjonalne, o zbliżonej do bluesowej narracji ale doprawione szczyptą charakterystycznego humoru.
„Słuchając niektórych piosenek można poczuć, że ludzie ją wykonujący grają i śpiewają swoje życie. Powstaje wtedy muzyka wolna od kalkulacji, nie przefiltrowana, czysta energia, płynąca z serca, które zna historie smutne i dramatyczne, a także wesołe i beztroskie. Dlatego kocham roots reggae, a po za tym The Beatles, Dezertera, folk cyganów węgierskich, czarny soul z lat 60 tych i przedwojenne tanga argentyńskie” - mówi Dymitr „Dymol” Czabański – wokalista i gitarzysta grupy, a także autor większości tekstów.
Skład zespołu:
Dymitr Czabański – śpiew, gitara
Marcin Muszyński – śpiew, przeszkadzajki, puzon
Marcin Grzybowski – gitara
Jan Gembala – instrumenty klawiszowe
Artur Małecki – gitara basowa
Jarek Hejmann – perkusja
Michał Michota – trąbka
Filip Racinowski – saksofon
Krzysztof Błaszczak - puzon
będę, będę....oczywiście, że będę ALE W GDAŃSKU na imprezie miedzynarodowej z Hiszpanami z Włochami, Niemcami i Polakami. To będzie strefa, a nie tam wasza szuwarowo bagienna. Was też tam zapraszam. Będzie miedzynarodowa wspaniała impreza......oł jeeeee
Sam jesteś szuwarowo bagienny. Jak będziesz się bawić skoro nie umiesz nic w obcym języku mówić, jedynie be be be.