Celem projektu było stworzenie 20 tek graficznych, zawierających 20 grafik wykonanych w różnych technikach, których wspólnym tematem jest elbląska starówka. Powstało ogółem około 30 prac graficznych, w takich technikach jak linoryt, drzeworyt, czy sucha igła. Do tek wybrano 20, a na wystawę 25 prac. Najważniejsza (istotą projektu jest nie tylko elbląska starówka, to jak ją widzą
uczniowie Liceum Plastycznego) jest grafika jako taka, jako medium, język, którym autorzy prac posługują się z coraz większą biegłością, czego dowodem są teki i wystawa, która towarzyszy przekazaniu tek na ręce przedstawicieli władz miasta Elbląga.
Janusz Kozak 2011
Spojrzenie młodych na otaczającą rzeczywistość od wieków zaskakiwało. Zwłaszcza jeżeli dotyczyło miejsc bliskich, ważnych, z bagażem historii i tradycji. A tym właśnie dla wszystkich Elblążan jest Stare Miasto z Bramą Targową, bulwarem, kamienicami. Ten uroczy klimat Katedry, Ścieżki Kościelnej i innych tajemniczych miejsc tuszem na kartkę przenieśli uczniowie Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym. Powstałe prace, dokumentujące współczesną starówkę, składają się na Teki Elbląskie.
Zaskakują nowatorskim spojrzeniem i konsekwencją stosowanie różnych technik graficznych. Wernisaż prac będzie ciekawym spotkaniem z miejscami bliskimi i ważnymi, a jednocześnie przygodą ze środkami wyrazu, jakie od lat nie uwieczniały Elbląga. Na uroczystości Prezydentowi Miasta Elbląga zostanie przekazanych 20 Tek Elbląskich, by stanowiły ważną dokumentację, jak i motyw skutecznej i nowatorskiej promocji miasta.
Zapraszamy na wernisaż „Współczesny Elbląg w grafice - Teki Elbląskie - I zbiór grafik Starego Miasta” 17 listopada 2011 o godzinie 18.00 w Ratuszu Staromiejskim.
Projekt dofinansowany przez Prezydenta Miasta Elbląga w ramach zadania „Wsparcie projektów artystycznych wzbogacających życie kulturalne elbląskiej Starówki, organizowanych podczas wakacji, w ramach Elbląskiego Lata Kulturalnego”
Dominika Lewicka-Klucznik