Galeria ZUM w Elblągu zaprasza na wystawę prac Kazimierza Kalkowskiego, rzeźbiarza, malarza, ceramika i rysownika. Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 20 października, o godz. 18:00. Wstęp wolny.
Kazimierz Kalkowski, urodził się w 1954 r. w Gdańsku. Do szkoły podstawowej chodził w Gdańsku -Wrzeszczu. Ojciec chciał, aby syn otrzymał solidne wykształcenie rzemieślnicze tym bardziej, że zdradzał nieprzeciętne umiejętności w posługiwaniu się ołówkiem i kredkami. Edukację plastyczną rozpoczął w Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie, po dwóch latach zmienił szkołę i przeniósł się do Liceum Plastycznego w Orłowie. Pierwszym prawdziwym nauczycielem malarstwa była prof. Danuta Pietkiewicz. Już w liceum Kazimierz Kalkowski miał swoją pierwszą wystawę. Przedstawiał małe formy ceramiczne w Gminnym Ośrodku Kultury w Bartoszycach. Studiował malarstwo w gdańskiej PWSSP pod okiem niezwykłego malarza Kazimierza „Kacha" Ostrowskiego. Jednocześnie uczył się ceramiki. Dyplom obronił w 1981 roku pracą malarską poświęconą zrywowi robotniczemu w stoczni gdańskiej. Wiele lat pracował w macierzystej uczelni jako asystent Kazimierza Ostrowskiego, później prowadząc pracownię malarstwa ściennego.
Jest wyjątkowym artystą , posiada niebywałą intuicję artystyczną i duże umiejętności. Porusza się w wielu dziedzinach twórczości plastycznej. Tworzy oryginalne, oszałamiające kunsztem i wirtuozerią rzeźby ceramiczne. Jest wielką indywidualnością, jego sztuka jest niepowtarzalna i inteligentna. Swoje wizje artystyczne zamyka w groteskowych scenach przypominających estetykę Boscha, Schulza, Witkacego czy Brueghela. Rzeczywistość przedstawia w kategoriach absurdu, skupia się na ciemnej stronie życia ludzkiego jednocześnie przedstawia kruchość charakteru człowieka. (Stanisław Seyfried)
Swoje prace pokazywał na wystawach indywidualnych w całej Polsce, a także na świecie w USA, Niemczech i Luksemburgu.
Wernisaż wystawy Kazimierza Kalkowskiego odbędzie się w czwartek, 20 października o godz. 18.00, w Galerii ZUM, przy ul. Kowalskiej 3-5/D. Prace będzie można oglądać do końca listopada. Wstęp wolny.
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid