Łączy w sobie cechy flash mobów, happeningów ulicznych, gier komputerowych, RPG i harcerskich podchodów – gra miejska jest coraz popularniejszą formą rozrywki i edukacji. W Elblągu grę miejską, której uczestnicy zamienią się w agentów wywiadu Oddziału II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, z okazji premiery pierwszego polskiego filmu 3D „Bitwa Warszawska 1920”, organizuje kino „Światowid”.
Esencją gier miejskich jest wykorzystywanie przestrzeni miejskiej jako istotnego elementu rozgrywki. Gry miejskie organizowane są w różnych miejscach niezależnie od siebie, głównie w dużych miastach. Przybierają zarówno formy otwarte, jak i zamknięte. Gry miejskie powstają jako projekty w pełni niezależne, jak i komercyjne. Ich tematyka może być różnorodna, od wydarzeń historycznych, przez powieści, po historie wymyślone przez autorów gry.
Pomysł na zorganizowanie opartej na historycznych wydarzeniach gry miejskiej, zlokalizowanej w Elblągu, narodził się w kinie „Światowid”.
– 29 września teren Elbląga zamieni się w wielką planszę do gry, dzięki której uczniowie elbląskich szkół będą mogli poznać historię jednej z najważniejszych bitew w historii świata – mówi Natalia Klonowska, kierownik kina „Światowid”. – Będzie to nauka w formie ciekawych zajęć praktycznych, a uczniowie przyswoją wiedzę poza ławami szkolnymi, w interesującej dla nich formie.
Do gry zostały zaproszone całe klasy wraz z nauczycielami, również spoza Elbląga. Ciekawy scenariusz gry udało się stworzyć dzięki współpracy zarówno z placówkami publicznymi, jak i prywatnymi. Wśród nich są: salon Orange przy ul. Hetmańskiej, 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana, Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze „Denar”, Wyższa Szkoła im. Bogdana Jańskiego w Elblągu, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Elbląskiej, Tramwaje Elbląskie sp. z.o.o., Zarząd Komunikacji Miejskiej.
Podczas gry uczniowie zamienią się w agentów wywiadu Oddziału II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, których zadaniem jest przechwycenie tajnych depesz od bolszewików i przekazanie ich Dowództwu Sztabu WP. Zaplanowano dziewięć stacji z zadaniami o różnym stopniu trudności i charakterze. Będą zadania wymagające sprawności fizycznej, wiedzy, koncentracji i orientacji w terenie, wszystko to w wojskowym, bitewnym charakterze.
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid