Jednym z pomysłów na spędzenie wakacyjnych dni może być skorzystanie z bogatej oferty, jaką proponuje Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu. Szereg wystaw o różnorakiej tematyce jest w stanie zachwycić przybyłych. A w lipcu i sierpniu, od wtorku do piątku, w godzinach przedpołudniowych, w chacie Wikingów organizowane będą zajęcia dla dzieci.
Obecnie w Muzeum zwiedzić można wystawę „Truso – nadmorskie emporium”, czyli wystawę archeologiczną, pokazującą bogactwo legendarnej osady Truso, założonej przez Wikingów nad jeziorem Drużno; zobaczyć można także zbiór zabytków, ukazujących życie Gotów na Wysoczyźnie Elbląskiej, czyli wystawę pt. „Historia Gocka”. Kunszt gockich rzemieślników najlepiej widać w biżuterii i ozdobach stroju. „Elbląg - odzyskane świadectwo przeszłości”, to kolejna aktualna wystawa muzealna. Jest to jeden z bogatszych w Polsce zbiorów zabytków archeologicznych, pochodzący ze Starego Miasta w Elblągu. Ukazuje życie codzienne elblążan od XIII do pocz. XX w.
W muzeum obejrzeć można także dwa elbląskie wnętrza mieszczańskie. Jedno z końca XVIII wieku; drugie z połowy XIX wieku, zatytułowane"W elbląskiej kamienicy". Pokazane jest także „Elbląskie rzemiosło artystyczne – meble, ceramika, wyroby złotnicze i konwisarskie”, które świadczą o gustach mieszczan, umiejętnościach rzemieślników elbląskich, a także o rozległych kontaktach handlowych miasta. „W żuławskim domu” natomiast znajdują się przedmioty, których używano, m.in. w dawnych domach i zagrodach mennonitów na obszarze delty Wisły.
Kolejna wystawa to „Ceramika kadyńska”. Tak nazwano zbiór przedmiotów wykonanych z terakoty, majoliki i kamionki, charakterystycznych dla różnych nurtów i okresów Wytwórni Majoliki Kadyńskiej, należącej do Wilhelma II, ostatniego cesarza Niemiec.
Można także w Muzeum podziwiać rzeźbę i malarstwo obrazujące barwność tradycyjnej wsi, czyli wystawę pt.: „Wieś pędzlem i dłutem wyczarowana”, składającą się ze 170 prac artystów ludowych i nieprofesjonalnych, ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Jest to wystawa czasowa i potrwa tylko do września.
Uzupełnieniem wystaw i wyjątkową atrakcją są repliki: domu z Truso i łodzi św. Wojciecha, stojące na dziedzińcu muzeum. Przez lipiec i sierpień, od wtorku do piątku, w godzinach 10.00-13.00, w chacie Wikingów organizowane są zajęcia dla dzieci.