Niedziela, 19.01.2025, Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

XVI Elbląskie Dni Muzyki Dawnej

08.06.2011, 19:49:01 Rozmiar tekstu: A A A
XVI Elbląskie Dni Muzyki Dawnej
Tradycyjnie, od 16 lat, czerwiec staje się okazją do posłuchanie muzyki minionych wieków. W tym roku Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Młodzieżowy Dom Kultury  i Biblioteka Elbląska zapraszają na XVI Elbląskie Dni Muzyki Dawnej. Na wszystkich melomanów czeka więc moc atrakcji. 

Już 17 czerwca w Bibliotece Elbląskiej odbędą się warsztaty przeznaczone dla szkolnych zespołów muzyki dawnej (początek o godz. 15.00) . Sobota (18 czerwca 2011 r.), to zarówno warsztaty jak i  koncerty. W godz. 13.00 – 14.00 na ul. Stary Rynek wystąpią zespoły uczestniczące  w XVI EDMD. Muzyków będzie można posłuchać obok Piekarczyka, na przedprożach hotelu „Viwaldi”, oraz przed Ratuszem Nowomiejskim a wieczorem o godz. 18.00 zapraszamy na tradycyjny koncert zatytułowany „Od Średniowiecza do baroku”, w którym swój udział zapowiedzieli: elbląski Zespół Muzyki Dawnej, ze Stegny przyjedzie  „Capella antiqua da camera”; z Malborka „Pomezania”, a na zakończenie sobotniego wieczoru „Antiquo more” z Międzyrzecza. W niedzielne popołudnie w godz. 12.00 – 13.00, tam gdzie i w sobotę, będzie można posłuchać muzyki dawnych epok a wieczorem o 18.00 koncert galowy, w którym ponownie wystąpi zespół elbląski  oraz goście: z Wrocławia – Zespół Muzyki Dawnej pod kierunkiem Tomasza Dobrzańskiego, a z Gdańska zespół wokalny „LES AMIS” pod kier. Magdaleny Warżawy. Zarówno na koncert sobotni jak i niedzielny, które odbędą się w Bibliotece Elbląskiej, wstęp wolny.

Atrakcją XVI Elbląski Dni Muzyki Dawnej będzie wystawa zatytułowana „Muzyczne perły  w zbiorach Biblioteki Elbląskiej”. Zbiory muzyczne prezentowane na wystawie obejmują rękopisy i druki nutowe, książki, czasopisma  i inne dokumenty dotyczące muzyki. Gromadzone przez 4 wieki, najpierw przez bibliotekę gimnazjum elbląskiego, następnie przez bibliotekę miejską w Elblągu. Zbiory muzyczne Biblioteki Elbląskiej liczą 607 woluminów, przeważają kompozytorzy niemieccy. Najstarsze druki i rękopisy nutowe pochodzą z XVII wieku. W zbiorach znajdują się partytury Mozarta, Bacha, Schumanna, Beethovena, Wagnera, Webera oraz polskich kompozytorów: Chopina, Rubinsteina i Wieniawskiego.

Na uwagę zasługują muzykalia niemieckiego polonofila Henryka Nitschmanna. W zbiorach zachowało się osiemnaście utworów Nitschmanna: 4 wydane drukiem, pozostałe zapisy nutowe rękopiśmienne. Jednym z piękniejszych zabytków  rękopiśmiennych jest rękopis liturgiczny Processionale de Tempore et de Sanctis. Śpiewnik wydany w Oliwie w roku 1638. Posiada pergaminową oprawę oraz zapis nutowy zdobiony w oryginalne inicjały bogato zdobione ornamentami roślinnymi. Innym niezwykle cennym rękopisem z 1643 roku jest Musica poetica Johanna Andreasa Herbsta, niemieckiego kompozytora epoki baroku i teoretyka muzyki. Część tych zbiorów, wybrana i przygotowana przez Panią Elżbietę Lewandowską z Biblioteki Elbląskiej i Ryszarda Skotnickiego – od 16 lat kierownika artystycznego Elbląskich Dni Muzyki Dawnej, będzie prezentowana na wystawie. Jedna z tych zabytkowych perełek stanie się materiałem do pracy na warsztatach prowadzonych  m.in. przez Tomasza Domżalskiego, współtwórcy pierwszego wydziału  muzyki dawnej w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Tą perełką jest 5-głosowy utwór wokalny flamandzkiego kompozytora z XVI wieku Jacobusa Regnarta.

Wystawę będzie można zwiedzać wyłącznie w trakcie trwania XVI Elbląskich Dni Muzyki Dawnej,  projektu realizowanego przy pomocy finansowej Urzędu Miejskiego w Elblągu, w ramach cyklu  pn. „Coolturalna  Starówka”.
 
Teresa Wojcinowicz
Prezes ETK
 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ nerkal
    Czwartek, 09.06

    To rewelacyjna impreza. Jakoś niewiele pewnie Elblążanom wiadomo o postaciach takich jak wspomniany pan Ryszard Skotnicki- na zachód od naszego kraju znany bardziej pewnie niż w naszym mieście. Wspaniały muzyk, popularyzator muzyki dawnej, znawca muzyki. Polecam imprezę!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.6304490566254