Niedziela, 19.01.2025, Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Zobacz chińską porcelanę

19.02.2011, 13:44:08 Rozmiar tekstu: A A A
Zobacz chińską porcelanę

Inspiracją do spotkania z miłośnikami historii i sztuki była wcześniejsza wizyta Jana Leszczyłowskiego w elbląskim Muzeum. Na wystawie, prezentującej obiekty pochodzące z wykopalisk na Starym Mieście, zwrócił on uwagę na znalezione w Elblągu przykłady chińskiej porcelany. W środę, 23 lutego 2011 r., o godzinie 17.30, w Muzeum Archeologiczno – Historycznym będzie gościem spotkania w kawiarence Historycznej CLIO.

Jan Leszczyłowski jest historykiem sztuki, właścicielem antykwariatu „Antiques & Art” w Sopocie. Szczególne miejsce w jego działalności zawodowej i  wśród prywatnych pasji, zajmuje sztuka Chin i Japonii. Od wielu lat jest członkiem ,,Society for Japanese Art''. Jako jedyny polski antykwariusz brał udział w licytacji przeznaczonego do sprzedaży części ładunku, odnalezionego w 1998 roku wraku, wypełnionego porcelaną. Od miejsca odnalezienia – w pobliżu półwyspu na południu Wietnamu – egzemplarze pochodzące z tego wraku nazywane są Ca Mau. Ładunek płynął z Kantonu w Chinach do Batawii - dziś Dżakarta w Indonezji - siedziby faktorii Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Dzięki odkryciu, po 280 latach ładunek „dopłynął” do miejsca ostatecznego przeznaczenia, czyli do Europy.

Chińska porcelana trafiała i do Elbląga. Zapewne dzięki pośrednictwu jednej z kompanii, specjalizujących się w handlu dalekowschodnim. Najpotężniejszą z nich, w XVII i XVIII wieku, była Holenderska Kompania  Wschodnioindyjska (1602-1798), z główną siedzibą w Amsterdamie.

W trakcie spotkania będzie mowa nie tylko o chińskiej porcelanie. Usłyszymy o różnych aspektach dawnego handlu: dalekich wyprawach morskich, piratach, pierwszym ponadnarodowym koncernie, jakim była wspomniana Kompania, o handlowych maniach XVII wieku, w tym tulipomanii (lub tulipanomanii), konkurencji. Organizatorami są: Polskie Towarzystwo Historyczne O/Elbląg i Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu. Wstęp wolny. Miejsce - Bulwar Zygmunta Augusta 11, budynek Gimnazjum.

Wiesława Rynkiewicz - Domino

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1997561454773