Inspiracją do spotkania z miłośnikami historii i sztuki była wcześniejsza wizyta Jana Leszczyłowskiego w elbląskim Muzeum. Na wystawie, prezentującej obiekty pochodzące z wykopalisk na Starym Mieście, zwrócił on uwagę na znalezione w Elblągu przykłady chińskiej porcelany. W środę, 23 lutego 2011 r., o godzinie 17.30, w Muzeum Archeologiczno – Historycznym będzie gościem spotkania w kawiarence Historycznej CLIO.
Jan Leszczyłowski jest historykiem sztuki, właścicielem antykwariatu „Antiques & Art” w Sopocie. Szczególne miejsce w jego działalności zawodowej i wśród prywatnych pasji, zajmuje sztuka Chin i Japonii. Od wielu lat jest członkiem ,,Society for Japanese Art''. Jako jedyny polski antykwariusz brał udział w licytacji przeznaczonego do sprzedaży części ładunku, odnalezionego w 1998 roku wraku, wypełnionego porcelaną. Od miejsca odnalezienia – w pobliżu półwyspu na południu Wietnamu – egzemplarze pochodzące z tego wraku nazywane są Ca Mau. Ładunek płynął z Kantonu w Chinach do Batawii - dziś Dżakarta w Indonezji - siedziby faktorii Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Dzięki odkryciu, po 280 latach ładunek „dopłynął” do miejsca ostatecznego przeznaczenia, czyli do Europy.
Chińska porcelana trafiała i do Elbląga. Zapewne dzięki pośrednictwu jednej z kompanii, specjalizujących się w handlu dalekowschodnim. Najpotężniejszą z nich, w XVII i XVIII wieku, była Holenderska Kompania Wschodnioindyjska (1602-1798), z główną siedzibą w Amsterdamie.
W trakcie spotkania będzie mowa nie tylko o chińskiej porcelanie. Usłyszymy o różnych aspektach dawnego handlu: dalekich wyprawach morskich, piratach, pierwszym ponadnarodowym koncernie, jakim była wspomniana Kompania, o handlowych maniach XVII wieku, w tym tulipomanii (lub tulipanomanii), konkurencji. Organizatorami są: Polskie Towarzystwo Historyczne O/Elbląg i Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu. Wstęp wolny. Miejsce - Bulwar Zygmunta Augusta 11, budynek Gimnazjum.
Wiesława Rynkiewicz - Domino