Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu zaprasza na otwarcie wy-stawy „Świat, poema naiwne Czesława Miłosza”, które odbędzie się w środę 16 lutego 2011 roku o godzinie 13.00 w Czytelni Biblioteki przy ul. św. Ducha 25.
Postać Czesława Miłosza i jego twórczość przybliży wystąpienie Marleny Derlukiewicz konsultant ds. języka polskiego z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu. Ekspozycja została przygotowana w ramach obchodów Roku Miłosza.
W 2011 roku mija setna rocznica urodzin Czesława Miłosza. Urodzony w Szetejniach, w sercu litewskiego matecznika, wygnany stamtąd przez tragiczne wydarzenia XX wieku, mieszkał kolejno w Warszawie, Krakowie, Paryżu, Stanach Zjednoczonych, by u kresu stu-lecia powrócić do Polski. Był nie tylko poetą, prozaikiem, tłumaczem, czytanym na całym świecie eseistą, ale także niezwykle wnikliwym obserwatorem i świadkiem epoki.
Mamy nadzieję, że stulecie urodzin Czesława Miłosza stanie się okazją do ponownego spotkania z jego dziełem, które nie od dziś pobudza do twórczej refleksji nad kondycją współ-czesnego świata.
Ekspozycja, do której obejrzenia zachęcamy, opiera się na cyklu wierszy „Świat, poema naiwne”. „Teksty wierszy wkomponowane zostały w fotografie przedstawiające Warszawę z czasu powstania tego cyklu – rok 1943. Zdjęcia te to materiał archiwalny pochodzący z Na-rodowego Archiwum Cyfrowego oraz Archiwum Państwowego m. st. Warszawy. Na więk-szości zdjęć (są to najczęściej sceny uliczne) figuruje postać dziecięca. Spotkanie treści poezji ze „Świata…” z ówczesnymi warszawskimi realiami podkreśla „przekorny”, czy nawet „ironiczny”, jak wyrażał się o nim sam Miłosz, charakter wierszy.” (Justyna Polakowska - Kustosz wystawy).
Dodatkowo w bibliotecznej „Galerii Na Schodach” został przybliżony wizerunek Noblisty - człowieka - uczonego - ojca - przyjaciela. Podjęto również próbę wskrzeszenia klimatu oku-powanej Warszawy.
Wystawę będzie można oglądać od 16 lutego do 16 czerwca 2011r. w „Galerii Na schodach” Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu, przy ul. Świętego Ducha 25, w godzinach pracy Biblio-teki. Wstęp wolny.
Anna Szeląg
Na Boga ! Nauczycielka polskiego przybliża w Elblągu złożoną Filozofię Kultury wg. Czesław Miłosza. To śmieszne i żałosne. Zobaczcie Program Roku Miłosza w Gdansku.