„Trash Story albo sztuka (nie) pamięci” jest opowieścią mroczną. Historia rozgrywa się w domu, w którym podczas wojny Niemka i jej dzieci popełnili samobójstwo na wieść o zbliżaniu się Armii Czerwonej. Zamieszkująca to miejsce polska rodzina próbuje ułożyć sobie normalne życie. Szybko okazuje się jednak, że to nie takie łatwe, a losów dawnych lokatorów nie da się wyrzucić na śmietnik historii. Piętno, jakim naznaczone jest tamto miejsce, odbija się na psychice bohaterów. Ujawnia też ich prawdziwe relacje i demaskuje pozorną rodzinną harmonię. Obserwujemy życie w domu pełnym skrywanych traum, bo współczesna polska rodzina tylko z pozoru żyje w zgodzie.
„Trash story albo sztuka (nie) pamięci” wzbudza sprzeciw, zastanawia, a przede wszystkim zachęca do dyskusji. W maju 2008 roku sztuka otrzymała Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Nagrodę wręczono autorce – Magdalenie Fertacz, podczas inauguracji III Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@PORT.
Prapremiera tego utworu miała odbyła się w dniu 21 listopada 2008 roku w Teatrze Ateneum w Warszawie. Reżyserką prapremierowej inscenizacji była Ewelina Pietrowiak, a wystąpiły w niej m.in. Maria Pakulnis (jako Matka) i Jadwiga Jankowska-Cieślak (jako Ursulka). 23 marca 2009 sztuka została zaprezentowana na antenie TVP Kultura, gdzie aktorzy gdańskiego Teatru Wybrzeże pod kierunkiem reżysera Krzysztofa Gordona odegrali ją w konwencji próby czytanej w ramach cyklu Czytanie dramatu.
Stosunki polsko-niemieckie to tak drażliwy i napięty temat, że nawet nie próbuję nikogo zmusić do zajęcia jedynego słusznego stanowiska, nie podaję żadnej recepty – mówi Magda Fertacz. Pokazuję pewną historię, mając nadzieję, że wzbudzi ona refleksję. Staram się w "Trash Story" przełamać podział historyczny na Niemca w czarnych oficerkach oraz Polaka - ofiarę i bohatera. Kiedy mamy do czynienia z kondycją ludzką, czarno-biały podział w ogóle nie istnieje. Temat wydaje mi się istotny, szczególnie dla mojego pokolenia i pokoleń następnych. Jest teraz w dramaturgii silny nurt odgrzebywania śmieci historycznych, niejednowymiarowego pokazywania rzeczywistości, obalania mitów narodowych i wolnościowych – podkreśla autorka dramatu.
Ze względów oszczędnościowych, przy zmniejszonej dotacji rocznej, będzie to ostatnie spotkanie w ramach cyklu Scena przy stoliku. Organizatorzy poszukiwać będą innych możliwości finansowania naszych spotkań.
„Trash story” – 19 stycznia br., godz. 18.00.
W obsadzie:
SYN, lat 19 – Krzysztof Grabowski
MATKA, lat 58 – Maria Makowska-Franceson
OJCIEC, lat 60 – Jerzy Przewłocki
WDOWA, lat 35 – Beata Przewłocka
URSULKA, lat 10 – Marta Masłowska