Niedziela, 19.01.2025, Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Ziemie Odzyskane - mit czy rzeczywistość?

13.11.2010, 08:48:43 Rozmiar tekstu: A A A
Ziemie Odzyskane - mit czy rzeczywistość?

Ziemie Odzyskane, Ziemie Pozyskane, Ziemie Wyzyskane, Ziemie Zachodnie… Mit i rzeczywistość. PTH Oddział w Elblągu i Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu serdecznie zapraszają na kolejne spotkanie w Kawiarence Historycznej Clio, które odbędzie się 16 listopada 2010 r. (wtorek) w budynku Gimnazjum przy elbląskim Muzeum, godz. 17.30. Gościem spotkania będzie historyk Arkadiusz Wełniak z Archiwum Państwowego w Elblągu (z siedzibą w Malborku).

Różnorodne zagadnienia związane z tematyką ziem północnych i zachodnich Polski w pierwszym okresie powojennym są, ze zrozumiałych powodów, szczególnie interesujące dla obecnych mieszkańców tych ziem. W dziejach Polski okres - nazywany stalinowskim – dopiero od niedawna jest przedmiotem rzetelnych badań. Charakter obszarów włączonych do państwa polskiego po drugiej wojnie światowej najlepiej odzwierciedla mnogość terminów funkcjonujących oficjalnie i nieoficjalnie, zarówno tych ukształtowanych historycznie rozwijanych na sztandarach propagandy nowej władzy, jak i tych tworzonych impulsywnie przez „ulicę” ( Ziemie Zachodnie, Ziemie Odzyskane, Ziemie Pozyskane, Ziemie Wyzyskane).

Elbląg, Słupsk, Zielona Góra, Świdnica, setki miast i miasteczek, w których mieliśmy do czynienia z całkowitą wymianą ludności pod względem narodowościowym po wojnie były widziane odmiennie z perspektywy osadników i władzy centralnej. Wyidealizowany obraz rodzimego Eldorado zderzał się z realiami powojennego bezprawia i spalonej ziemi. Podczas odczytu zostaną ukazane charakterystyczne zjawiska i procesy demograficzne, kulturowe i społeczne zachodzące na tych obszarach. Proces wymiany ludnościowej, problemy adaptacyjne i integracyjne ludności napływowej, tożsamość regionalna nowych mieszkańców i fenomen ich kulturowo-cywilizacyjnego zróżnicowania zostaną zilustrowane przede wszystkim odpowiednimi przykładami elbląskimi.




 

Max

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ Solorz-Żak
    Sobota, 13.11

    Tytuł artykułu wygląda jak pytanie ankietowe. Jeśli tak, to ja odpisuje i zaznaczam opcje, że jest to mit.

  2. 2
    0
    ~ florek
    Sobota, 13.11

    Cóż z tego ,że odzyskaliśmy POMORZE i dojście do Bałtyku po 2 Wojnie Światowej ,skoro nie umiemy dbać o własne tereny .Teraz gdy Niemcy przyjeżdżają do Elbląga ( do ich Elbinga ,jak co niektórzy uważają ) ,to kręcą z niedowierzaniem głowami jak Polacy (my ) potrafiliśmy ZNISZCZYĆ żyzne i plododajne ZUŁAWY ,dopuszczając do ich ":rozdarcia " pomiedzy oba województwa .

  3. 3
    0
    ~ Wielkopolanin
    Niedziela, 14.11

    Ten podział administracyjny kraju w 1990r na wielkie województwa jest kompletnym niewypałem na drodze równomiernego rozwoju kraju.Na pewno dużo stracił Elbląg i region,Powstanie kilkaset powiatów dobija budżet kraju i miejscowy.Wojewoda nie zna tak dużego terenu. Polak zawsze był dużym głuptasem o nieprzemyślanych decyzjach ,wydawanych przez przypadkowych i chwilowych decydentów.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0848598480225