236 przedsięwzięć o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim i regionalnym, 36 tysięcy widzów (nie wliczając seansów kinowych i ich widzów), kilkanaście zrealizowanych projektów, wiele festiwali z różnych dziedzin. Oferta kierowana do dzieci, młodzieży i dorosłych, a także do osób niepełnosprawnych. Statystyka mijającego sezonu CSE „Światowid” wygląda imponująco. A władze instytucji zapowiadają, że będzie jeszcze lepiej. Dzisiaj odbędzie się uroczyste zakończenie roku kulturalnego, podczas którego wręczone zostaną statuetki "Światowida", z koncertem wystąpi Piotr Machalica.
W poniedziałek (14 czerwca) w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” odbyła się konferencja prasowa, podczas której podsumowano mijający rok kulturalny.
- Sezon 2009/2010 rozpoczęliśmy od zmiany nazwy i logotypu. Rozszerzone zostały także nasze cele statutowe, szczególnie w zakresie edukacji i współpracy międzynarodowej – przypomniał Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid” - Zgodnie z nowymi zapisami statutowymi jesteśmy wiodącą instytucją kultury, dlatego możemy organizować imprezy międzynarodowe. Wiele osób zapomina, że nie jesteśmy jednostką miejską, a wojewódzką. Naszym zadaniem jest więc działalność o charakterze regionalnym. Dodam, że dzięki naszej aktywności, jesteśmy liczącą się instytucją w województwie.
Podczas konferencji prasowej, kierownicy poszczególnych jednostek organizacyjnych „Światowida” opowiadali o sukcesach, które udało się osiągnąć oraz o planach na przyszłość.
Magdalena Czarnocka, kierownik gabinetu dyrektora, mówiła o realizowanych projektach. W mijającym roku było ich, aż 14, wśród nich m.in. „Vademecum menedżera kultury”, „Azymut” czy „Cyfrowy Światowid – utworzenie pracowni digitalizacji i publicznego dostępu do materiałów audiowizualnych w CSE „Światowid”. Czarnocka przypomniała również, że instytucja włączyła się w Obchody Roku Chopinowskiego oraz 600-lecie bitwy pod Grunwaldem.
- Dzięki takim projektom nawiązujemy współpracę z Rosjanami, Norwegami i Szwajcarami. Możemy, na przykład, wymienić się doświadczeniami we współpracy z osobami niepełnosprawnymi - podkreślała Teresa Miłoszewska, kierowniczka Ośrodka Arteterapii.
Bardzo prężnie, pod kierownictwem Natalii Klonowskiej, działa kino „Światowid”. Jedenaście festiwali, siedem imprez filmowych, bogata oferta edukacyjna dla widzów od wieku przedszkolnego, aż po nauczycieli oraz projekty takie jak The Metropolitan Opera Live in HD - to w skrócie o tym, co się dzieje w kinie „Światowid. Jest ono coraz częściej odwiedzane oraz doceniane. Czego dowodem jest fakt, że właśnie „Światowid” będzie obsługiwał Regionalny Fundusz Filmowy. Działalność kina "Światowid" pod kierownictwem Natalii Klonowskiej jest godna podziwu.
- Naszym celem jest dotarcie do szerszej publiczności, nie tylko z Elbląga - przyznała Klonowska – Odnotowaliśmy pięćdziesięcio procentowy wzrost, w stosunku do ubiegłego roku, liczby dzieci i młodzieży biorącej udział w edukacji filmowej. Wzrosła także liczba uczestników Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Wyświetliliśmy także więcej filmów premierowych.
Koniec sezonu, nie oznacza, że "Światowid" ma wakacje. Centrum Spotkań Europejskich pracuje również w lipcu i w sierpniu. Organizuje m.in. takie przedsięwzięcia jak plener artystyczny Kadyny - Wioska Sztuki czy Noce Teatru i Poezji.
- Z uporem maniaka będę powtarzał, że nie byłoby tych wszystkich przedsięwzięć, gdyby nie pieniądze, które udaje nam się zdobywać. Nie ma kultury bez pieniędzy – podsumował Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid”.
Dzisiaj 15 czerwca) o godz. 18:00 w CSE "Światowid" odbędzie się uroczyste zakończenie roku kulturalnego. W programie: wręczenie nagród Światowida, film podsumowującego rok kulturalny oraz koncert Piotra Machalicy.
Pani redaktor raz chwali, raz gani. Ja już nie wiem, czy fajny ten Światowid czy tylko fabryka kultury? --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Od autora: To, że dziennikarz przedstawia czyjeś stanowisko, pogląd lub opinię, nie oznacza, że się z nim zgadza. Uważam, że czytelnicy info.elblag.pl są inteligentni i potrafią wyciągać wnioski. Komentarz na ten temat raz już napisałam i nie czuję potrzeby powtarzania się. Pozdrawiam.
Czytając , stwierdzam że Światowid ma za dużo biurokracji - kierownik gabinetu,może i zastępca ,zastępca zastępcy .Kino w kinie a bilety dla dzieci - przedszkolaków i młodzieży szkolnej jak były drogie tak są.Portal e - Światowid mógłby się zdobyć na umieszczenie na swojej stronie herbu miasta Elbląga przecież funkcjonuje w tym mieście ,to też jest promocja miasta.A tak na marginesie duża liczba przedsięwzięć ale na nie których imprezach było kilka osób ,bo były mierne.Tak że nie ma się z czego ciszyć ,więcej imprez plenerowych dla zwykłego mieszkańca Elbląga :amfiteatr śpi niewykorzystany,Stare Miasto też śpi ,muszla koncertowa śpi i tak można wyliczać .W innych miastach to w takich miejscach tętni życie kulturalne i przyjeżdżają turyści .
Bardzo to wszystko optymistyczne!.A rzeczywistość Swiatowida - jest mulista i przygnębiająca intelektualnie.Nadszedł czas na wielkie porządki.Zmiany kadrowe : wręcz konieczne.
Pozwolę sobie na lekką rysą na tym świetlistym wizerunku Centrum. Sprzedajecie Państwo szkołom seanse filmowe na godziny poranno-przedpołudniowe, seanse finansowane dodatkowymi pieniędzmi zbieranymi od rodziców w szkołach. I później dziecko komentuje: w kinie było bardzo zimno i wszyscy przykrywaliśmy się kurtkami, toalety były zamknięte i nikt nie chciał ich otworzyć, bar zamknięty a pani z kina powiedziała, że on jest rano nieczynny. Jeżeli w takim razie sprzedajecie Państwo usługę w tak nietypowych dla siebie godzinach zadbajcie na przyszłość aby była ona w normalnym standardzie skoro pobieracie za nią pieniądze.
Do rodzica pytanie: kiedy Twoje dziecko było ostatni raz na seansie dopołudniowym w kinie Światowid?
Za wikipedia.pl: "Bar (pot. knajpa) jest to lokal gastronomiczny, w którym konsumuje się zamówione wcześniej napoje alkoholowe, głównie piwa oraz drinki i wódkę... " Niestety Światowid, to placówka kulturalna, w której dzieci nie mają dostępu do napojów alkoholowych. Najwyraźniej dama pomyliła obiekty i poszła do jakiegoś baru ze śmierdzącą toaletą, gdyż pomijając powyższe w budynku Światowida wszystkie sąsiadujące z kinem toalety są wyremontowane i świeże
jak PIS byl na topie to Czyzyk startowal z ich list do wyborow. jak PO jest na topie to startowal z list PO. ciekawe czy jak Samoobrona by wygrala to tez wystartuje z ich list w jakichs wyborach?
236 przedsięwzięć , to jakiś bełkot na pewno kilkadziesiąt i większość z marnym poziomem.Bywam to widzę , na tak zwane sztuki. Smieszna jest ta instytucja wiodąca , to kolejny bełkot.Projekty a gdzie one są.... można się tylko domyślić....
Kuriozum , zapisali w Statucie że są instytucją wiodącą, co to jest???