Maciej Maleńczuk, Muniek Staszczyk, L.U.C. , EMPE3 z Mateuszem Pospieszalskim czy zespół Izrael. To niektóre z muzycznych atrakcji, które czekają nas podczas Siódmych Letnich Ogrodów Polityki. Tradycyjnie, nie zabraknie paneli dyskusyjnych prowadzonych przez dziennikarzy „Polityki”. Sprzedaż karnetów rusza z początkiem kwietnia. Warto się pospieszyć, bo ich ilość jest ograniczona.
Nie ma wątpliwości, że Letnie Ogrody Polityki to jedno z najciekawszych przedsięwzięć organizowanych w Elblągu. Z roku na rok, festiwal cieszy się coraz większym zainteresowaniem elblążan, ale także mieszkańców Trójmiasta, Olsztyna i okolic.
Dzisiaj w Bibliotece Elbląskiej odbyła się konferencja prasowa podczas, której organizatorzy, czyli Mirosław Pęczak z tygodnika „Polityka” i Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej, zdradzili program muzycznej części tegorocznych Ogrodów.
- Program tegorocznych Ogrodów jest ciekawy. Odpowiada celom, które sobie założyliśmy na początku. Ma to być muzyka popularna, ale nie populistyczna. Powinny się też tutaj znajdować reprezentacje nurtów awangardowych, jak i też powszechnie znanych - podsumowuje Mirosław Pęczak, współorganizator festiwalu.
Dzień pierwszy: Maciej Maleńczuk i EMPE3
Gwiazdą pierwszego wieczoru będzie Maciej Maleńczuk, który zaprezentuje drugą płytę z cyklu Psychodancing. Występ Maleńczuka poprzedzi występ braci Pospieszalskich, czyli zespół EMPE3.
- Jest to muzyka etno jazzowa, więc od razu wychodzimy z propozycją, która jest niepopulistyczna. Sądzę, że nawet jeżeli ktoś wcześniej ich nie słyszał, to po usłyszeniu pierwszych taktów na pewno się nie zrazi.- mówi Mirosław Pęczak.
Dzień drugi: regge
Drugiego dnia wystąpi formacja Jafia Namuel oraz legenda muzyki alternatywnej, czyli zespół Izrael. Dziś Izrael gra jedynie przy specjalnych okazjach, ale zdaniem Mirosława Pęczaka, robi to zdecydowanie lepiej niż wtedy gdy grał na stałe.
- Po raz pierwszy mamy całodniową prezentację polskiego regge. Ta reprezentacja jest nieprzypadkowa. - wyjaśnia Pęczak i dodaje - Do tej pory grupa Jafia Namuel wydał tylko jedną płytę. Dawid Portasz, wokalista zespołu to artysta, który na stałe mieszka w Anglii. Dzięki temu ma stały kontakt z żywymi źródłami muzyki regge. Dawid Protasz wraz z Mateuszem Pospieszalskim nagrał płytę wraz ze światowymi gwiazdami muzyki regge. Co istotne, Dawid został zaakceptowany przez jamajskich muzyków jako „swój”. Oni uważali, że w tym nie ma żadnego obciachu, a on śpiewa, jakby się urodził na Jamajce.
Dzień trzeci: komercyjnie
Muniek Staszyk oraz Dick4Dick to atrakcje muzyczne przedostatniego wieczoru. Mirosław Pęczak zaznacza, że Dick4Dick to grupa z pogranicza muzyki alternatywnej. Zastrzega jednak, że najnowsza płyta zespołu zupełnie różni się od poprzednich płyt.
- Jest to płyta bardzo popowa, ale, w moim przekonaniu, świetna. Mają bardzo duży dystans do show-biznesu. Nagrali płytę, dzięki której mogą pokazać jak się gra inteligenty pop - wskazywał Pęczak.
Muniek Staszczyk zagości wraz ze swoim pierwszym solowym projektem. Płyta wyszła niedawno i ma różne recenzje. - Moim zdaniem jest bardzo dobra. Jest w niej dużo glamu, dużo odniesień do życia seksualnego i sporo wspomnień. Muniek zrobił płytę o tym, czym się fascynował jako małolat.- mówi Mirosław Pęczak.
Dzień czwarty:
Ostatni dzień to żeńska kapela Andy, której mózgiem Anna Dziewit Meller , żona Marcina Mellera. Podczas konferencji prasowej Mirosław Pęczak podkreślał zarówno artystyczne jak i fizyczne walory liderki zespołu. Sprawdziliśmy w google i rzeczywiście robi wrażenie. Miejmy nadzieję, że podobnie jest z muzyką, którą serwuje na koncertach.
Następnie na scenie pojawi się L.U.C , czyli Łukasz Rostowski wraz ze swoją najnowszą płytą. L.U.C. był gościem podczas ubiegłorocznego festiwalu. Jak zapewnia Jacek Nowiński, artysta zaprezentuje coś zupełnie innego, niż w ubiegłym roku. Możemy się spodziewać multimedialnego widowiska. Dodajmy, że L.U.C jest laureatem Paszportu Polityki w kategorii Muzyka Popularna.
Muzyka to nie wszystko
Koncerty przyciągają największą ilość odbiorców. Jednak nie byłoby Ogrodów Polityki bez paneli dyskusyjnych. Organizatorzy nie chcieli jeszcze zdradzić szczegółów tej części festiwalu. Wiadomo jedynie, że każdy panel dyskusyjny będzie prowadzony przez inny dział tygodnika „Polityka”.
Karnet na cały festiwal kosztuje 40 złotych. Karnety będzie można kupić w Bibliotece Elbląskiej, a ich sprzedaż rusza 1 kwietnia i będzie trwała do 30 kwietnia. Po tym terminie będą sprzedawane bilety pojedyncze w cenie 20 złotych. Warto zainwestować w karnet, bo Ogrody Polityki to festiwal o charakterze kompleksowym.
- Nawet jeżeli czegoś się nie zna, to warto przyjść i spróbować, chociażby po to, żeby zobaczyć co się lubi, a się czego się nie lubi. - mówi Jacek Nowiński.
Program Letnich Ogrodów Polityki w Elblągu:
Termin: 9-12 czerwca 2010
Miejsce: Sala św. Ducha i dziedziniec Biblioteki Elbląskiej oraz Muzeum Archeologiczno- Historycznego w Elblągu.
Środa, 9 czerwca 2010
Inauguracja Letnich Ogrodów Polityki w Elblągu godz. 20.00 Koncerty: EMPE3 (Mateusz, Marcin i Marek Pospieszalscy) i Maciej Maleńczuk z Psychodancing 2.
Czwartek, 10 czerwca - godz. 20.00 Koncerty: Jafa Namuel i Izrael
Piątek, 11 czerwca 2010 - godz. 20.00 Koncerty: Dick4Dick i Muniek Staszczyk
Sobota, 12 czerwca - godz. 20.00 Koncerty: Any i L.U.C. , czyli Łukasz Rostowski, laureat Paszportu 2009.