Już w przyszłym roku nastąpi pierwsza odsłona kulturalnej „wikipedi” regionu Warmii i Mazur. Na leksykon będzie składał się zbiór haseł opisujących ludzi, miejsca, organizacje, zabytki, dzieła i wydarzenia związane z szeroko rozumianą kulturą regionu. Maksymalnie wiele z tych haseł wzbogaconych będzie o multimedialne załączniki, takie jak filmy, zdjęcia, nagrania, skany itp. Pierwsze 5000 haseł przygotowuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie. Potem do tworzenia będzie mógł włączyć się każdy internauta. Nad całością czuwa Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Celem multimedialnego leksykon kultury regionu Warmii i Mazur, już potocznie zwanego „kulturalną wikipedią”, jest zebranie w jednym miejscu łatwo dostępnych kluczowych informacji dających obraz kultury całego województwa, ukierunkowany będzie jednakowo na prezentację zarówno uznanych zjawisk z zakresu kultury wysokiej, jak i dotychczas tych szerzej nieznanych, istotnych jedynie w skali lokalnej i często nie mających szans na przebicie się do świadomości ogółu mieszkańców regionu.
Pierwsza partia haseł, a zatem premiera leksykonu on-line, przewidywana jest na przełom 2010/2011 roku. Zakończenie i udostępnienie całego zbioru, prawdopodobnie jedynego w tej skali w całej Polsce, planowane jest na Gwiazdkę 2011. Potem zadanie uzupełniania leksykonu przejmie CeilK.
Na początku leksykon liczyć będzie 5000 haseł sięgających od 1945 roku do współczesności. Po zakończeniu prac nad tym zbiorem, począwszy od 2012 roku, CEiIK powoła Komitet Redakcyjny, który nadawać będzie wszystkim chętnym uprawnienia do redakcji i modyfikacji haseł i czuwać będzie nad prawidłowością informacji, zawartych w zbiorze. Oznacza to, że od 2012 roku wszyscy chętni będą mogli zaangażować się we współtworzenie tej otwartej i dostępnej dla każdego encyklopedii kultury Warmii i Mazur, zgodnie z zasadami Web 2.0 .
Podstawowym wyznacznikiem doboru haseł będą kryteria: geograficzne (Warmia i Mazury), chronologiczne (po 1945 roku) oraz tematyczne (kultura). Wynika to z profilu leksykonu, który będzie stanowił zbiór haseł osobowych, instytucji, miejsc, wydarzeń oraz zjawisk będących przejawem zróżnicowanych form życia kulturalnego w regionie. Znajdą się w nim informacje o charakterze obiektywnym i jednoznacznym. Do minimum ograniczone zostanie podawanie informacji dotyczących innych dziedzin luźno powiązanych z kulturą. Kryterium gromadzenia danych stanowić będą zasady rejestracji danych w bibliografii regionalnej Warmii i Mazur, prowadzonej systematycznie od 1945 roku.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaproponowała, by w leksykonie znalazły się hasła dotyczące osób i zespołów związanych z warmińsko-mazurską kulturą i ich dziełami, będą też informacje o znajdujących się na Warmii i Mazurach instytucjach i obiektach związanych z kulturą, a także wiadomości o imprezach kulturalnych w regionie. Powinna natomiast być efektem rejestracji wszystkich znaczących przejawów życia kulturalnego w regionie (zarówno historycznych jak i współczesnych) przy jednoczesnym zwróceniu dużej uwagi na zjawiska nowatorskie, debiutanckie lub/i o zasięgu lokalnym. Maksymalnie wiele z tych haseł wzbogaconych będzie o multimedialne załączniki, takie jak filmy, zdjęcia, nagrania, skany itp. Początek projektu już został zrobiony. Pod adresem www.ceik.eu działa już nowa strona internetowa CEiIK-u, na bieżąco wypełniana treścią. Ale do końca projektu jeszcze daleko.
Leksykon, oparty na opensourceowym oprogramowaniu Mediawiki z licencją GNU, znanym choćby z Wikipedii, wyposażony będzie w wieloaspektową, złożoną wyszukiwarkę, pozwalającą m.in. zawęzić zakres wyszukiwania do kryteriów geograficznych, podmiotowych czy „branżowych”. Wyszukiwarka obsługiwać będzie również mechanizm wyszukiwania wg słów kluczowych i ciągów słów.
Inwestycja jest realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury 2007-2013, a jej celem jest zwiększenie dostępu do informacji na temat kultury lokalnej i zwiększenie promocji dorobku kulturowego województwa. Na zbudowanie portalu CEiIK otrzymał 285 tys. zł.
ELBLĄG NIE LEŻY W REGIONIE WARMIŃSKO-MAZURSKIM. W konsekwencji lokowanie na info.elblag.pl tej informacji to jak pałką w łeb elblążanom.
Elbląg czy tego chce czy nie,leży teraz w REGIONIE WARMIŃSKO-MAZURSKIM. Antagonizowanie mieszkańców Elbląga wobec województwa jest zupełnie bez sensu. Najwyższy czas pogodzić się z obecnym stanem rzeczy.