Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida zaprasza 23 lutego 2010 roku (wtorek) o godz. 18.00 do Sali Klubowej (Spatium Novum) na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem porozmawiamy o dwóch książkach: Kobieta zaklęta w kamień Marty Fox i Flesz. Zbiorowy akt popświadomości Hanny Samson.
Dyskusyjne Kluby Książki to projekt Instytutu Książki adresowany do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie. Kluby powstały z inicjatywy Instytutu Książki i działają przy jego wsparciu finansowym i merytorycznym od początku 2007 roku przy bibliotekach różnego stopnia – od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach. Klubami w obrębie jednego województwa opiekuje się koordynator wojewódzki. W województwie warmińsko- mazurskim funkcjonuje już 29 klubów i wciąż przybywają nowe. W ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki odbywają się spotkania, podczas których dyskutuje się o książkach, a także spotkania z pisarzami i krytykami literackimi.
O książkach:
Flesz. Zbiorowy akt popświadomości
Kawa i ciasteczka. Ekskluzywny magazyn na stole. Wokół stołu - kobiety, w różnym wieku i o różnym temperamencie. Jedne nieśmiałe, inne zadziorne. Łączy je jedno: lubią plotki i ploteczki z wielkiego świata. O hollywoodzkich gwiazdach i rodzimych celebrytach. Taka wiedza, kto, z kim i dlaczego, budzi ogromne emocje. Bo jak być obojętną wobec nieprzyzwoicie drogich prezentów, które dostają ukochane gwiazdorów? Jak nie emocjonować się zdjęciem, na którym nie do końca widać, czy miała majtki, czy nie... Kocham takie gazety, bo budzą refleksje. Tak to by człowiek biegł przez życie i nawet nie zdążył pomyśleć - mówi jedna z kobiet biorących udział w badaniu fokusowym przed wprowadzeniem na rynek magazynu FLASH. I faktycznie, rozmowa o artykułach bardzo szybko zamienia się w opowieści z życia uczestniczek. O pięknej córce, która mogłaby zrobić karierę modelki, o braku gustu, perypetiach ze zmianami nazwiska po kolejnych mężach, cennym zegarku przypadkiem znalezionym na ulicy. I oczywiście o zdradach, miłości, pieniądzach i seksie. Kobiety dzielą się problemami, rozczarowaniami, sekretami... I choć to spotkanie nigdy się nie odbyło, choć nie ma rynku "FLASHA", książka Hanny Samson, zarazem śmieszna i smutna, jest bardzo prawdziwa.
Kobieta zaklęta w kamień
Emilia, główna bohaterka Kobiety zaklętej w kamień, pisarka w średnim wieku, cierpi na dziwną chorobę skóry, w wyniku której jej ciało stopniowo kamienieje. Pozornie spełniona, zakochana w obecnym partnerze kobieta, matka dorosłych dzieci, zaczyna szukać źródła choroby w swojej przeszłości. Wyrusza w podróż by stanąć twarzą w twarz z dramatyczną historią sprzed lat, która wciąż rani ją i jej najbliższych. Ostatecznie historia Emilii okazuje się opowieścią o sile kobiecości i odwadze poszukiwania własnej tożsamości. Zachęca do tego, żeby nie przegapić drugiej szansy na szczęście. A przede wszystkim - pokazuje, jak obudzić w sobie to, co często w nas martwe, uśpione, skamieniałe. Jak znów nabrać apetytu na życie.