Tym razem w Kawiarence Clio spotkanie nie z wykładowcą, specjalistą- historykiem, lecz z grupą pionierów – świadków historii miasta sprzed 65 lat. Podzielą się wspomnieniami o zwykłej codzienności tamtego okresu. Organizatorzy serdecznie zapraszają zarówno zainteresowanych tą tematyką, jak i te osoby – świadków Elbląga w 1945 i 1946 roku - do których nie udało im się dotrzeć z zaproszeniem.
Już w najbliższy wtorek, 16 lutego 2010 r. o godzinie 17.30 odbędzie się kolejne spotkanie w Kawiarence Clio.
- Jak już zapowiadaliśmy, w tym roku sporo jest rocznic, między innymi zakończenia II wojny światowej. Będziemy starali się dostosować do nich tematykę spotkań. Parafrazujemy także tytuł najbliższego spotkania.- mówi Ewa Trocka, kierownik Działu Edukacji i Promocji Muzeum Archeologiczno Historycznego w Elblągu - Luty 1945 roku, chociaż jeszcze nie formalnie, oznaczał nowy rozdział w historii Elbląga. Miasto miało znaleźć się w obrębie polskiego państwa. Podczas zdobywania Elbląga byli tu już jego przyszli, polscy mieszkańcy – w tamtym momencie przymusowi robotnicy. Wkrótce - w marcu - przybyli członkowie Morskiej Grupy Operacyjnej, której zadaniem było stworzenie podwalin polskiej administracji i zabezpieczenie mienia. Zaczęli przybywać pierwsi, polscy osadnicy. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie, jak trudne były te pierwsze miesiące polskiego Elbląga.
Spotkanie odbędzie się w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Elblągu - Bulwar Zygmunta Augusta 11 (budynek Gimnazjum). Organizatorzy: Polskie Towarzystwo Historyczne O/Elbląg i Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu. Wstęp wolny.
Szanowni Młodzi mieszkańcy Elbląga nie dajcie się wciągnąć w rozgrywki polityczne. Niniejszymi sprawami niech się zajmą historycy . Wy macie tylko to znać. Żyjecie w nowej rzeczywistości. Z sąsiadami trzeba żyć w zgodzie. Mamy wspólną Europę- nie zmarnujcie swojego życia. Z poważaniem mgr inż. Jerzy Kulas
A gdzie wy byliście organizatorzy w latach 80-tych, 90-tych czy na począdku 2000 jak wielu swiadków jeszcze żyło i mogłoby opowiedzieć niekonecznie barwna wersję KOMUCHÓW! O przemocy, morderstwach żołnieży AK, niewinnych przedwojennych mieszkańców Elbinga możebyście wtedy uslyszeli a tak można manipulować, interpretować i konfabulować do woli wyslawiajac krasnoarmistów!
globus - puknij się w swój globus (chyba pusty?) - żołnierzy piszemy przez "rz", bo np. "żołnierski".
o jurek , rozwijasz sie ,masz nowy tekst ,nie piszesz juz orteci w porcie.tak trzymaj.
W imieniu organizatorów informuję, że tytuł artykułu został stworzony przez redakcję Infoelblag.pl, a zamiarem spotkania w Kawiarence nie jest poszukiwanie pionierów (jak mylnie sugeruje nadany tytuł), a jedynie spotkanie z częścią żyjących świadków tamtych dni. Jeszcze raz serdecznie zapraszamy na spotkanie wszystkich zainteresowanych historią tamtych dni.