19.02.2010 o godz. 18.00 w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu odbędzie się Koncert Fortepianowy e-moll w wykonaniu znakomitej pianistki Beaty Bilińskiej. Towarzyszyć jej będzie Elbląska Orkiestra Kameralna, którą zadyryguje Marzena Diakun. Podczas wieczoru usłyszymy również uwerturę do opery "Włoszka w Algierze" G. Rossiniego oraz V Symfonię c-moll L. van Beethovena. Bilety w cenie 20 i 15 złotych do nabycia w kasie Teatru im. Aleksandra Sewruka.
Beata Bilińska - fortepian
Pianistka, urodzona w Krakowie.W 1996 roku ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Po studiach przez sześć lat pełniła funkcję asystenta prof. Jasińskiego. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w macierzystej uczelni. Ponadto swoje umiejętności doskonaliła w Hochschule der Kunste w Berlinie, studiując w klasie prof. Klausa Hellwiga. Brała również udział w kursach mistrzowskich pracując pod kierunkiem takich artystów, jak m.in. Lee Kum Sing i John Perry. Korzystała również z porad artystycznych Krystiana Zimermana.
Wielokrotnie była stypendystką Towarzystwa im. Frderyka Chopina w Warszawie, Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Ponadto dwukrotnie nominowana była do "Paszportu Polityki".
Jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. W 1993 roku zdobyła II nagrodę na 1. Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in Memoriam" w Bydgoszczy, częścią której był m.in. recital w Lincoln Center w Nowym Jorku. Jest również finalistką 46. *Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ferruccia Busoniego w Bolzano (Włochy) w 1994 roku. Największym sukcesem artystki było otrzymanie I nagrody oraz Nagrody Publiczności na 17. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Rina Sala Gallo" w Monzy (Włochy) w październiku 2002 roku.
Występowała na wielu prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, Międzynarodowym Forum Chopinowskim we Wrocławiu oraz Internationale Preistrager - Junge Meister Interpreten w Landshut (Niemcy), Festival du Vigan w Paryżu, 8. Festival de Musique Classique et Moderne w Issoire (Francja) i 21. Festival Chopin a Paris. Koncertowała w Austrii, Argentynie, Bułgarii, Czechach, Francji, Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, USA i we Włoszech. Występowała z recitalami i koncertami symfonicznymi w większości sal filharmonicznych w Polsce. Dnia 18 października 2003 roku zadebiutowała w nowojorskiej Carnegie Hall, występując z recitalem w głównej sali Isaac Stern Auditorium.
Dokonała licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. W swoim dorobku fonograficznym ma sześć płyt. Pierwsza, z koncertami fortepianowymi kompozytorów japońskich, wydana została w 1994 roku przez firmę IMC z Tokyo. W październiku 2003 roku nakładem wytwórni DUX ukazała się jej solowa płyta w całości poświęcona muzyce Sergiusza Rachmaninowa ("Preludia", "Etudes-tableaux", "2. Sonata b-moll" op. 36), a rok później wraz z Polską Orkiestra Radiową nagrała płytę dla Polskiego Radia z II i "V Koncertem fortepianowym" Ludwiga van Beethovena. Oba krążki były nominowane do Nagrody "Fryderyka" (pierwsza w 2003, a druga w 2004 roku). W 2005 roku płyta z utworami Krzysztofa Pendereckiego, zrealizowana wspólnie z Patrycją Piekutowską, otrzymała natomiast jedną z najbardziej prestiżowych nagród fonograficznych w Europie "Pizzicato Supersonic Award" w Luxemburgu. W 2006 roku powstały dwie następne publikacje - płyta z kompozycjami Fryderyka Chopina i z współczesnymi polskimi utworami na skrzypce i fortepian, obie wydane przez wydawnictwo DUX.
Marzena Diakun - dyrygent
Ukończyła z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno - operową Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego w klasie prof. Mieczysława Gawrońskiego we Wrocławiu oraz studia podyplomowe w klasie prof. Urosa Lajovica w Uniwersität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu.
Doskonaliła swoje umiejętności na ogólnopolskich kursach dyrygenckich; u Jerzego Salwarowskiego (1999), Marka Tracza (2001) oraz Gabriela Chmury (2003), a także międzynarodowych kursach pod kierunkiem Colina Mettersa, Howarda Griffithsa i Davida Zinmana w ramach Orpheum Conductors Master Class w Zurychu (2003) oraz Kurta Masura na I Mistrzowskich Kursach dla Dyrygentów (2004).
Studiowała w Coservatorium Saxion Hogeschool w Enschede /Holandia/ w klasie dyrygentury Kerry Woodwarda i latin percussion w klasie Nippy Noya. Wielokrotnie dyrygowała zespołem studentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w Katowicach i Krakowie.
Dwukrotnie poprowadziła finałowy koncert XVII i XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Perkusyjnej w Koszalinie.
Kilkakrotnie odbyła trasę koncertową po Niemczech, Szwajcarii i Danii jako dyrygent z Orkiestrą Opery Polskiej. Współpracowała z wybitnymi wokalistami scen wrocławskiej i poznańskiej opery (Jolanta Żmurko, Barbara Krahel, Jerzy Borowicz i Jerzy Mechliński).
Pracowała m. in. z orkiestrami Narodowej Filharmonii Czeskiego Radia, Sinfonietty w Zilinie, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonii Wrocławskiej, Zielonogórskiej i Świętokrzyskiej, Rzeszowskiej.
Od 2007 roku jest dyrektorem artystycznym Wrocławskiej Orkiestry Młodzieżowej.
Jest laureatką II wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Młodych Dyrygentów w Białymstoku w 2006 roku, nagrody dla najlepszego Polaka na VIII Międzynarodowym Konkursie im. G. Fitelberga w Katowicach, półfinalistką Donatella Flick Competition w Londynieoraz II nagrody na 59 Konkursie Dyrygenckim w ramach Festiwalu "Praskiej Wiosny" (2007).