Piątek, 1.11.2024, Imieniny: Dzis jest Wszystkich Swietych
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Wiejskie klimaty

23.11.2009, 00:00:25 Rozmiar tekstu: A A A
Wiejskie klimaty

W miniony czwartek, 19 listopada, w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" odbyła się impreza pod hasłem „Wszyscy jesteśmy ze wsi!". Od godziny 10.00 wszyscy, których interesowała wieś i kultura ludowa mogli uczestniczyć w konferencji, warsztatach, pokazach i projekcjach filmowych.

Było to podsumowanie rozpoczętego w marcu projektu „Ostatni mistrzowie kultury ludowej", dzięki któremu powstał m.in. cykl reportaży o najciekawszych twórcach z Warmii, Mazur, Żuław i Powiśla. Pierwsze z reportaży można już było zobaczyć w Telewizji Elbląskiej oraz na portalu www.eswiatowid.pl.

Już o godzinie 10.00 rozpoczęła się konferencja szkoleniowa, której uczestnicy mogli dowiedzieć się np., skąd pochodzą... kowale, a także jak przekonać do pokazywania twórczości ludowej media lokalne i ogólnopolskie, jak wypromować swoją wieś, poznać zwyczaje świąteczne na Warmii i Mazurach oraz dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest kultura ludowa.

- Cieszę się, że na konferencji mogliśmy gościć kilkudziesięciu przedstawicieli różnych grup zainteresowanych szeroko pojętą kulturą ludową: twórców, przedstawicieli instytucji kultury, w tym bibliotek i muzeów, stowarzyszeń, samorządów, a także uczniów i nauczycieli, choć tych ostatnich było niestety niewielu. Była dyskusja i sporo pytań, a o to przede wszystkim chodziło. Zależało nam, by stworzyć tym wszystkim ludziom okazję do spotkania, wymiany poglądów i rozmowy. To było najważniejsze - mówi Agnieszka Jarzębska - Grzegorzewska, koordynator projektu.

O godzinie 12.00 odbyła się konferencja prasowa, na której dziennikarze mogli porozmawiać z Jadwigą Wieczerzak - etnografem z Muzeum Budownictwa Ludowego. Parku Etnograficznego w Olsztynku, Ryszardem Rabeszko - twórcą ludowym z Rodowa koło Prabut i prezesem Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz Waldemarem Majcherem, twórcą ludowym z Olsztyna, wiceprezesem Stowarzyszenia Twórców Ludowych, szefem STL na Warmię i Mazury i jednym z bohaterów reportaży powstałych dzięki projektowi „Ostatni mistrzowie kultury ludowej".

A po południu kilkadziesiąt osób podziwiało występy zespołu „Młody Elbląg", który prezentował stroje i tańce ludowe. W świeżo otwartej mini-galerii sztuki ludowej można było obejrzeć prace kupione w ramach projektu „Ostatni mistrzowie kultury ludowej" twórców, takich jak: Anna Bałdyga z Mazuchówki, Aleksandra Charko z podelbląskich Nowotek, Jan Kowalski i Marek Kałuża z Iławy, Adam Kuźma z Giżycka, Maria Kwaśniewska z Dąbrowy, Waldemar Majcher z Olsztyna, Stanisław Suska ze Sztutowa.

Pod hasłem „Wieś inspiruje", odbyły się zajęcia dla dzieci (w tym rysunek, wycinanka i andrzejkowe topienie wosku), które poprowadziła Helena Wojciechowska, instruktor plastyki CSE „Światowid". W sali kameralnej kina „Światowid" można było zobaczyć reportaże o twórcach ludowych.
„Wieś o-pisana!" - to najbardziej znane wiersze i fragmenty prozy na temat wsi, które czytał poeta i dziennikarz Jarosław Grabarczyk, można było również nagrać swoje wspomnienia i refleksje na temat wsi w „Radiowym Studiu Wspomnień".

MB

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.150985956192