Dziś o godz. 17.00 w sali audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej odbędzie się panel dyskusyjny "Prognozy prozy" z udziałem prof. Przemysława Czaplińskiego, prof. Piotra Śliwińskiego i dra Dariusza Nowackiego. Po dyskusji Biblioteka Elbląska zaprasza na spektakl "Miejski kraul" na podstawie prozy Sławomira Shuty w wykonaniu Teatru Kreatury z Gorzowa Wielkopolskiego. Wstęp wolny.
Biblioteka Elbląska im. C. Norwida zaprasza 10 października o godz. 19.00 do sali "U św. Ducha" na przedstawienie "Miejski kraul" na podstawie prozy Sławomira Shuty w wykonaniu Teatru Kreatury z Gorzowa Wielkopolskiego. Przed spektaklem o godz. 17.00 odbędzie się panel dyskusyjny "Prognozy prozy" z udziałem prof. Przemysława Czaplińskiego, prof. Piotra Śliwińskiego i dra Dariusza Nowackiego. Wstęp wolny. Spektakl odbędzie się w ramach ogólnopolskiego projektu Instytutu Książki "4 pory książki – Pora prozy". Bezpłatne wejściówki do odbioru w Dziale Literatury dla Dorosłych (u. Zamkowa 1).
Miejski kraul" to opowieść o ludziach z miasta średniej wielkości. Na początek mamy opowieść o przygotowaniach do świąt w przeciętnej rodzinie. Wszystko kończy się popijawą i awanturą. Potem oglądamy inteligentów zastanawiających się nad inwestycją pod tytułem "dziecko". A w końcu poznajemy kolejną rodzinę z nastoletnią córką, która marzy o lekkim życiu z mężem cudzoziemcem.
Widzimy Polskę taką, jaka jest w swoim domu, w czterech ścianach, gdzie do woli można prać własne brudy. To Polska w przydeptanych papciach i podomce - zakompleksiona, ale przekonana o swoich wielkich możliwościach, które, na skutek wielu niekorzystnych czynników, są niewykorzystane. Ale jeśliby tylko nadarzyła się okazja, to "wszystkim by pokazała, co może". Aktorzy kreują śmieszno-straszny portret Polaków. Zakompleksieni, niemądrzy, używający wobec siebie przemocy, ale też komiczni w swoich zachowaniach.
Stowarzyszenie "Teatr Kreatury" (dawniej Teatr Małych Form "Truskaweczki") działa przy Grodzkim Domu Kultury w Gorzowie od września 1992. Reżyserem, kierownikiem artystycznym, a także założycielem teatru jest Przemek Wiśniewski. Skład zespołu tworzą studenci oraz inne Kreatury. Teatr na przestrzeni 17 lat brał udział w wielu festiwalach i przeglądach teatralnych w całej Polsce (m.in.: Reminiscencje Teatralne w Krakowie, Łódzkie Spotkania Teatralne, OFF Konfrontacje w Lublinie i Gardzienicach, MASKI w Poznaniu, KONTRAPUNKT w Szczecinie). W czerwcu 2002 roku na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym MALTA w Poznaniu Teatr Kreatury otrzymał ORFEUSZA za spektakl „Radosny Żywot Głupka” na podstawie powieści Krzysztofa Jaworskiego.