Już 18 czerwca w krakowskiej Galerii F.A.I.T. otwarta zostanie wystawa pn. "Akcja Rewaloryzacji Abstrakcji", na której prezentowane będą zbiory Galerii EL. Wystawę będzie można oglądać do końca lipca.
Wystawa "Akcja Rewaloryzacji Abstrakcji" ma na celu zaprezentowanie tego nurtu, jego różne przejawy i postacie w sztuce polskiej na przestrzeni minionego wieku.
- Tradycja abstrakcji w Polsce mimo, iż bardzo silna, jest stosunkowo nieznana. Tymczasem nurt ten rozwijał się równolegle do innych kierunków w sztuce, zawłaszczał dla siebie nowe terytoria i media, rozszerzał swoją definicję. Odejście od metody formalnej badania dzieł sztuki i nacisk na procesualność, krytyczność, czy koncepcyjność, wypierał abstrakcję z głównego nurtu sztuki lub interpretował ją zgodnie z własnymi założeniami - mówią organizatorzy wystawy.
Wystawa Akcja Rewaloryzacji Abstrakcji ponadto ma na celu zebranie prac i dokumentów, świadczących o żywotności tego kierunku w Polsce na przestrzeni całego wieku dwudziestego.
- Przywołujemy w niej prace artystów często spoza grona nazwisk jednoznacznie kojarzących się z abstrakcją. Szeroka perspektywa historyczna, wielość mediów oraz znaczeń poszczególnych prac tworzy subiektywny obraz polskiej abstrakcji. Wystawa jest próbą reinterpretacji tego zjawiska, okazją do refleksji nad definicją abstrakcji, badaniem jej współczesnego znaczenia i żywotności oraz spekulacją co do jej współczesnych form. - dodają organizatorzy.
Kuratorami wystawy są: Magdalena Kownacka, Przemysław Chodań, Magdalena Mazik.
Na wystawę tę trafiły również zbiory Galerii EL - a dokładniej materiały fotograficzne dokumentujące Biennale Form Przestrzennych odbywających się w Elblągu, miniatury Form Przestrzennych np.: Henryka Stażewskiego czy Jerzego Lengiewicza, a także ostatnie wydawnictwo galeryjne: „Notatnik Robotnika Sztuki”.