Ciekawe dyskusje panelowe, koncerty, projekcje filmowe i wystawy to wszystko czeka na uczestników VI Letnich Ogrodów Polityki w Elblągu. Już w środę, 10 czerwca pierwszy dzień eventu, na który zapraszają Biblioteka Elbląska im. C. Norwida i Tygodnik „Polityka”. Karnety w cenie 40 zł na całe Ogrody oraz bilety w cenie 15 zł na poszczególne dni imprezy można kupić na portierni głównej biblioteki przy ul. św. Ducha oraz wszystkich filiach na terenie Elbląga.
Program VI Letnich Ogrodów Polityki
Środa, 10 czerwca 2009
- godz 18:00 Panel „Kultura w państwie, państwo w kulturze” z udziałem Bogdana Zdrojewskiego, ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Izabelli Cywińskiej, dyrektor artystycznej Teatru Ateneum w Warszawie. Prowadzenie: Jerzy Baczyński, redaktor naczelny „Polityki” i Zdzisław Pietrasik, szef działu kultury „Polityki”.
- godz. 19.30 „Powidoki” - wernisaż wystawy fotografii Grzegorza Pressa, fotoreportera „Polityki”.
- godz. 20.30 Koncert Kasi Nosowskiej i Marii Peszek – laureatek Paszportów POLITYKI.
Czwartek, 11 czerwca 2009
- godz. 18.00 Panel „Kino i niezależność” z udziałem Janusza Kijowskiego, Andrzeja Titkowa i Piotra Mareckiego. Prowadzenie: Mirosław Pęczak. Projekcja filmów kina offowego.
- godz. 19.30 Wernisaż wystawy komiksów „Gadające głowy” Janusza Fajto (rysunek) i Sławomira Mizerskiego (tekst), publikowanych w „Polityce”.
- godz. 20.30 Koncert Gabrieli Kulki i L.U.C.'a, czyli Łukasza Rostkowskiego.
Piątek, 12 czerwca 2009
- godz. 18.00 Panel „Wolne słowo w wolnej Polsce” z udziałem Tadeusza Winkowskiego, Grzegorza Lindenberga i Mieczysława Prószyńskiego. Prowadzenie: Jacek Żakowski.
- godz. 20.30 Koncert: Żywiołak i Motion Trio.
Sobota, 13 czerwca 2009
- godz. 17.00 Koncert muzyki poważnej – Artur Ruciński (baryton), laureat Paszportu POLITYKI 2008, prowadzenie: Dorota Szwarcman (bilety: 50 zł).
- godz. 19.00 Panel „20-lecie polskiego dziennikarstwa” z udziałem Seweryna Blumsztajna, Tomasza Wołka i Jacka Żakowskiego. Prowadzenie: Wiesław Władyka.
- godz. 21.00 Koncert: Haydamaky i Voo Voo.
Biblioteka Elbląska im. C. Norwida od 2003 roku ściśle współpracuje z największym tygodnikiem opinii w Polsce – pismem „Polityka”. Rok później odbyła się pierwsza edycja jednego z największych i najpopularniejszych wydarzeń kulturalnych Elbląga – Letnich Ogrodów Polityki.
Impulsem do powołania Festiwalu była niezwykle owocna działalność Salonu „Polityki” w Elblągu. Salony to specjalny, ogólnopolski projekt tygodnika, którego celem jest umożliwienie kontaktu czytelników i sympatyków pisma z jego dziennikarzami i zaproszonymi gośćmi. Salon organizowany wspólnie z Biblioteką Elbląską jest jedynym zajmującym się wyłącznie problematyką kulturalną. Gospodarzem i moderatorem dyskusji jest Mirosław Pęczak, dziennikarz „Polityki”, socjolog kultury i badacz popkultury. Do tej pory w Elblągu gościli między innymi: Jerzy Pilch, Michał Wiśniewski, Hieronim Wrona, Wojciech Mann, Waldemar Dąbrowski, Jerzy Bralczyk, Monika Richardson, Marcin Meller, Krzysztof Majchrzak, Magdalena Środa, Bogdan Zdrojewski.
Od 2004 roku organizowane przez redakcję tygodnika i Bibliotekę Elbląską „Letnie Ogrody Polityki” cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców naszego miasta i regionu. W tym czterodniowym święcie kultury biorą udział także przyjezdni z trójmiasta, Olsztyna i innych miejscowości. Program Festiwalu powstaje na podstawie listy laureatów i nominowanych do Paszportów „Polityki” – czyli wręczanej już od 16 lat niezwykle prestiżowej nagrody dla ludzi kultury. Paszporty cenione są zarówno przez artystów jak i krytyków sztuki. Co roku w styczniu kapituła nagradza młodych twórców w sześciu różnych dziedzinach sztuki za ich osiągnięcia i odwagę artystyczną. Każdego dnia „Ogrodów” dziennikarze „Polityki” zapraszają do panelowych rozmów wybitnych pisarzy, reżyserów, krytyków kulturalnych, animatorów kultury i muzyków. Podczas poprzednich edycji Festiwalu gościli u nas między innymi: Jerzy Baczyński, Monika Jaruzelska, Artur Andrus, Andrzej Mleczko, Walter Chełstowski, Daniel Passent, Marek Krajewski, Stefan Chwin.
W wieczornej części Festiwalu zagrali dla elbląskiej publiczności Myslovitz, Hey, Voo Voo, Anna Maria Jopek, Smolik, Novika, Tymon Tymański, Martyna Jakubowicz, Lech Janerka, T.Love, Fisz i Emade, Tomek Lipiński, Kobranocka, Trebunie-Tutki, Kazik Staszewski.
Uzupełnieniem programu „Ogrodów” są plenerowe przedstawienia teatralne, wernisaże wystaw, happeningi artystyczne, warsztaty dziennikarskie, projekcje filmów.
- Nasz Festiwal utrwalił się nie tylko w świadomości elblążan, ale stał się także częścią ważnej historii „Polityki”. Świadczy o tym ujęcie „Ogrodów” w oficjalnej historii pisma na jego stronach internetowych - wskazuje Arkadiusz Kowalczyk.
Sponsorzy strategiczni: Grupa LOTOS S.A., QuadWinkowski Sp. z o.o., Stora Enso Polska Sp. z o.o. Sponsorzy: Grupa Żywiec Browar w Elblągu, Alstom Power Sp. z o.o., OPEGIEKA Sp. z o.o., Toyota Knedler, Hotel Pod Lwem, A&R Media Partner, Cleaner, Patrol Dogmat, Restauracja Kuchnia Wędrowca.
Dziwię się, że impreza nie jest rozpropagowana na większa skalę - nawet wśród wszelkich dodatków, które lansują imprezy kulturalne w okresie letnim nie została wymieniona ni razu. Choćby sobotni dodatek Polska Coolturalna (jeśli dobrze zapamiętałem tytuł) do GW nie zamieścił ani słowa o Ogrodach w Elblągu. A szkoda, bo to wydarzenie artystyczne naprawdę wysokich lotów, a nie jakiś koncercik osiedlowy. Elbląg mocno kuleje, jesli chodzi o promowanie imprez w Polskę - przy takim myśleniu pozostaniemy zaściankiem.