Poniedziałek, 20.01.2025, Imieniny: Fabian, Sebastian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Koncert Gabrieli Kulki i L.U.C'a podczas II dnia Letnich Ogrodów Polityki

04.06.2009, 13:14:02 Rozmiar tekstu: A A A
Koncert Gabrieli Kulki i L.U.C'a podczas II dnia Letnich Ogrodów Polityki

W dniach 10-13 czerwca Biblioteka Elbląska im. C. Norwida i Tygodnik „Polityka” zapraszają elblążan na VI Letnie Ogrody Polityki w Elblągu. W programie eventu ciekawe dyskusje panelowe, koncerty i wystawy. II dnia przedsięwzięcia odbędzie się koncert Gabrieli Kulki i L.U.C.'a, czyli Łukasza Rostowskiego. Karnety w cenie 40 zł na wszystkie dni Ogrodów oraz bilety w  cenie 15 zł na poszczególne dni imprezy można kupić na portierni głównej biblioteki przy ul. św. Ducha oraz wszystkich filiach na terenie Elbląga.

Program II dnia Letnich Ogrodów Polityki

godz. 18.00 Panel „Kino i niezależność” z udziałem Janusza Kijowskiego, Andrzeja Titkowa i Piotra Mareckiego. Prowadzenie: Mirosław Pęczak. Panel połączony będzie z projekcją kina offowego;

godz. 19.30 Wernisaż wystawy komiksów „Gadające głowy” Janusza Fajto (rysunek) i Sławomira Mizerskiego (tekst), publikowanych w „Polityce”;

godz 20.30 Koncert Gabrieli Kulki i L.U,C.'a, czyli Łukasza Rostkowskiego.

Janusz Kijowski reżyser, scenarzysta filmowy i producent, reżyser teatralny i operowy, publicysta. Ukończył wydział historii Uniwersytetu Warszawskiego w 1972 roku. W czasie studiów uniwersyteckich współpracował z tygodnikiem „Kultura” jako krytyk filmowy. W 1978 roku ukończył Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Zrealizowany w 1977 roku film dyplomowy Kijowskiego „Indeks” został zatrzymany przez cenzurę. Formalnie reżyser debiutował w 1979 roku filmem „Kung-fu”, nagrodzonym na festiwalu w Gdańsku za debiut. Przed wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego zdążył zrealizować jeszcze „Głosy”. W roku 1981założył Studio im. Irzykowskiego, którego zadaniem było wspieranie debiutujących filmowców. W tym samym roku, znalazłszy się za granicą w chwili wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, pozostał na emigracji. Przebywając na Zachodzie, zrealizował pełnometrażowy film dokumentalny PRZED BITWĄ. W roku 1983 podjął pracę wykładowcy w Institut National Superieur des Arts Spectacle w Brukseli. W 1998 roku został wykładowcą PWSFTviT w Łodzi. W roku 2002 wybrano go na wiceprezesa Europejskiej Federacji Reżyserów Filmowych (FERA). Od roku 2005 jest członkiem Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W Stowarzyszeniu Filmowców Polskich pełni obecnie funkcję wiceprezesa. Od kilku lat Janusz Kijowski jest dyrektorem Teatru im Jaracza w Olsztynie, gdzie przeniósł się z Warszawy. Wykłada na tamtejszym Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

Andrzej Titkow scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych oraz fabularnych. Urodził się w Warszawie. W 1972 roku uzyskał dyplom Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Autor kilku tomików wierszy. W 1974 otrzymał nagrodę na Warszawskiej Jesieni Poezji. Od 1973 związany z WFD w Warszawie. W latach 1972-81 współpracował z Telewizją Polską. Od 1977 członek Zespołu Filmowego „Perspektywa”. Zajmuje się także reżyserią teatralną, prowadzi działalność dydaktyczną. W latach 1998-99 wykładał w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, od roku 1999 prowadzi zajęcia z historii filmu oraz zagadnień formy filmowej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a od roku 2004 także w Warszawskiej Szkole Filmowej. W latach 2004-06 zastępca kierownika Redakcji Filmów Dokumentalnych Programu 1 TVP.

Piotr Marecki redaktor, wydawca, kulturoznawca. Absolwent polonistyki i filmoznawstwa, doktor kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt w katedrze Kultury Współczesnej Instytutu Spraw Publicznych UJ. Współtwórca i redaktor naczelny interdyscyplinarnego magazynu o nowej kulturze „Ha!art” (od 1999 roku), wydawca (m.in. Mariana Pankowskiego, Sławomira Shutego, Michała Witkowskiego, Marty Dzido, Radosława Nowakowskiego), organizator festiwali literackich i sesji naukowych. Redaktor w wydawnictwie Korporacja Ha!art. Aktywnie działa w trzecim sektorze (w latach 2000-2007 prezes Stowarzyszenia i Fundacji Krakowska Alternatywa). Zajmuje się współczesnym kinem i literaturą oraz związkami literatury z nowymi mediami, publikuje w książkach zbiorowych oraz czasopismach m.in. w „Kinie”, „Lampie”, „Kwartalniku Filmowym”, pisze felietony o tematyce kulturalnej do „Gazety Wyborczej” w Krakowie. Oprócz nowej literatury, zajmuje się także pisarzami „źle obecnymi”, niedocenionymi (m.in. promując twórczość Mariana Pankowskiego, Krzysztofa Niemczyka, Stanisława Czycza, Stefana Themersona). Współautor głośnej antologii o młodej literaturze polskiej „Tekstylia: o rocznikach siedemdziesiątych” (2002), redaktor książek o literaturze internetu („Liternet”, 2002, „Liternet.pl”, 2003), redaktor słownika młodej polskiej kultury „Tekstylia bis” (2006) oraz autor tomu „Pospolite ruszenie” (2005) o polskich czasopismach kulturalnych ukazujących się po 1989 roku. Członek zespołu „Krytyki Politycznej”, gdzie odpowiada za sprawy wydawnicze.

L.U.C., czyli Łukasz Rostkowski – lider, założyciel, współproducent muzyczny, wokalista i autor tekstów Kanału Audytywnego, alternatywnego projektu nominowanego do wielu polskich nagród kulturalnych, między innymi do Ślizgerów, Brylantów Dolnośląskich czy np. do głównej nagrody Polskiej Akademii Muzycznej – Fryderyka w 2005 r. To także autor i współautor kilkunastu wideoklipów. Od pierwszego nakręconego teledysku L.U.C. co roku otrzymuje nominację na festiwalu polskich videoklipów w Gdyni. W roku 2007 skomponował eklektyczną muzykę do spektaklu „C-Aktiv” opartego na tekstach Witkacego, która połączyła najrozmaitsze style skupiając na jednej scenie tak różnorodnych artystów jak Jan i Maria Peszek, Aga Dygant, Jacek Borusiński i Doda. Jego ostatni solowy album „Haelucenogenoklektyzm”, za swą bezkompromisowość, nowatorskość, odwagę, i połączenie 4 galaktyk sztuki (muzyki, liryki, filmu i grafiki) zdobył szacunek i uznanie u wielu dziennikarzy a co za tym idzie, doskonałe recenzje w „Gazecie Wyborczej”, „Wprost” czy „Przekroju”.

Gaba Kulka jest wokalistką, piosenko-pisarką i pianistką, której autorski repertuar zalicza się do szerokiego strumienia współczesnej muzyki alternatywnej, w szalony sposób łącząc w sobie elementy jazzu, rocka i popu, z ukłonem w stronę klimatu teatralno-kabaretowego. Pierwszy album „Between Miss Scylla and a Hard Place” Gaba nagrała w 2003 roku metodą DIY w swoim mieszkaniu w Warszawie, wykonując wszystkie partie wokalne i instrumentalne, wypalając go na płytach CD-R, opatrzonych czarno-białą naklejką z magicznym numerem 22 i równie czarno-białą okładką. Podobny proces odbył się w 2006 roku przy okazji nagrywania płyty „Out”, tym razem jednak album został profesjonalnie wytłoczony i wydany, rujnując domowy budżet Gaby. Posunięcie okazało się opłacalne, bo album szybko zyskał uznanie mediów i krytyków chwalących Gabę za muzyczną wyobraźnię, świeżość i brzmienie niespotykane na polskiej scenie muzycznej oraz przysparzając jej nowych fanów. „Out” był następnie remasterowany w studio i ponownie – tym razem oficjalnie – wydany w 2007 roku. 4 maja 2009 roku miała swoją premierę płyta „Hat, Rabbit”. Na płycie, prócz stałego składu zespołu, pojawia się Konstanty Andrzej Kulka oraz Czesław Mozil. Album zostanie wydany przez wytwórnię Mystic Production (wydawcę między innymi projektu Czesław Śpiewa, Behemotha, Pogodno oraz Dick4Dick).

Biblioteka Elbląska im. C. Norwida od 2003 roku ściśle współpracuje z największym tygodnikiem opinii w Polsce – pismem „Polityka”. Rok później odbyła się pierwsza edycja jednego z największych i najpopularniejszych wydarzeń kulturalnych Elbląga – Letnich Ogrodów Polityki.

- Impulsem do powołania Festiwalu była niezwykle owocna działalność Salonu „Polityki” w Elblągu. Salony to specjalny, ogólnopolski projekt tygodnika, którego celem jest umożliwienie kontaktu czytelników i sympatyków pisma z jego dziennikarzami i zaproszonymi gośćmi. Salon organizowany wspólnie z Biblioteką Elbląską jest jedynym zajmującym się wyłącznie problematyką kulturalną. Gospodarzem i moderatorem dyskusji jest Mirosław Pęczak, dziennikarz „Polityki”, socjolog kultury i badacz popkultury. Do tej pory w Elblągu gościli między innymi: Jerzy Pilch, Michał Wiśniewski, Hieronim Wrona, Wojciech Mann, Waldemar Dąbrowski, Jerzy Bralczyk, Monika Richardson, Marcin Meller, Krzysztof Majchrzak, Magdalena Środa, Bogdan Zdrojewski - informuje Arkadiusz Kowalczyk z Biblioteki Elbląskiej im. C. Norwida.

Od 2004 roku organizowane przez redakcję tygodnika i Bibliotekę Elbląską „Letnie Ogrody Polityki” cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców naszego miasta i regionu. W tym czterodniowym święcie kultury biorą udział także przyjezdni z trójmiasta, Olsztyna i innych miejscowości. Program Festiwalu powstaje na podstawie listy laureatów i nominowanych do Paszportów „Polityki” – czyli wręczanej już od 16 lat niezwykle prestiżowej nagrody dla ludzi kultury. Paszporty cenione są zarówno przez artystów jak i krytyków sztuki. Co roku w styczniu kapituła nagradza młodych twórców w sześciu różnych dziedzinach sztuki za ich osiągnięcia i odwagę artystyczną. Każdego dnia „Ogrodów” dziennikarze „Polityki” zapraszają do panelowych rozmów wybitnych pisarzy, reżyserów, krytyków kulturalnych, animatorów kultury i muzyków. Podczas poprzednich edycji Festiwalu gościli u nas między innymi: Jerzy Baczyński, Monika Jaruzelska, Artur Andrus, Andrzej Mleczko, Walter Chełstowski, Daniel Passent, Marek Krajewski, Stefan Chwin. 

W wieczornej części Festiwalu zagrali dla elbląskiej publiczności Myslovitz, Hey, Voo Voo, Anna Maria Jopek, Smolik, Novika, Tymon Tymański, Martyna Jakubowicz, Lech Janerka, T.Love, Fisz i Emade, Tomek Lipiński, Kobranocka, Trebunie-Tutki, Kazik Staszewski.

Uzupełnieniem programu „Ogrodów” są plenerowe przedstawienia teatralne, wernisaże wystaw, happeningi artystyczne, warsztaty dziennikarskie, projekcje filmów.

- Nasz Festiwal utrwalił się nie tylko w świadomości elblążan, ale stał się także częścią ważnej historii „Polityki”. Świadczy o tym ujęcie „Ogrodów” w oficjalnej historii pisma na jego stronach internetowych - wskazuje Arkadiusz Kowalczyk.

Sponsorzy strategiczni: Grupa LOTOS S.A., QuadWinkowski Sp. z o.o., Stora Enso Polska Sp. z o.o. Sponsorzy: Grupa Żywiec Browar w Elblągu, Alstom Power Sp. z o.o., OPGiKA Sp. z o.o., Toyota Knedler, Hotel Pod Lwem, Cleaner, Patrol Dogmat, Restauracja Kuchnia Wędrowca, A&R Media Partner.

MB

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.72263813018799