Międzynarodowa konferencja Board Games Studies Colloqium odbyła się w kwietniu 2009 w Jerozolimie. Jednym z uczestników był Piotr Adamczyk z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, jedyny Polak uczestniczący w pracach stowarzyszenia Board Games Studies, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Polskiego Towarzystwa Badania Gier.
Głównym organizatorem tegorocznej konferencji był Gadi Kfir, związany z Uniwersytetem Hebrajskim w Jerozolimie, zajmujący się kolekcjonowaniem i badaniem gier żydowskich wydawanych w Polsce i innych krajach Europy Centralnej i Środkowej, pracujący obecnie nad tytułem profesora (z historii gier żydowskich). Uroczyste otwarcie konferencji miało miejsce w Muzeum Izraela. Niestety ze względu na nagły problem na otwarcie nie mógł przybyć burmistrz Jerozolimy.
Konferencja zgromadziła ok. 30 osób z różnych krajów świata: Brazylii, Indii, Portugalii, Niemiec, Holandii, Belgii, Szwajcarii, Izraela, Polski, Wielkiej Brytanii.
Podczas konferencji odbyło się wiele odczytów z różnych dziedzin: matematyki, teorii gier, nauk komputerowych i wykorzystania teorii gier w technice, historii gier planszowych, wykorzystania gier planszowych w edukacji na różnych szczeblach nauczania, twórcy gier prezentowali swoje gry, moralności w grach czy antysemityzmu w grach planszowych.
Prezentacja przedstawiciela elbląskiego Muzeum pt. „Board games used in The Museum of Archaeology and History in Elblag and the use of board games in other Polish museums and on the historic festivals” spotkała się z bardzo gorącym przyjęciem i zaowocowała ok. 20 minutowa dyskusją, głównie na temat wyjątkowego projektu realizowanego w 2008 r. w Elblągu oraz jego unikalnych zalet i efektów. Wystąpienie, trwające 45 minut dotyczyło projektów edukacyjnych elbląskiego Muzeum, obecności gier planszowych w działaniach edukacyjno-promocyjnych w polskich muzeach oraz podczas imprez historycznych w kraju. Uczestnicy konferencji uznali, iż elbląskie działania w dziedzinie popularyzacji gier planszowych są godne naśladowania i powinny być przykładem dla innych. Dr Irving Finkel zauważył, iż zna jedynie zaledwie kilka, kilkanaście muzeów na świecie wykorzystujących na taką skalę dawne gry planszowe. Uczestnicy konferencji otrzymali ulotki promocyjne elbląskiego Muzeum a podczas wieczoru gier mieli możliwość grania w 4 gry planszowe wykonane własnoręcznie przez pracownika elbląskiego muzeum (Hnefatafl, Lis i Gęsi, Młynek z Arhus oraz Alquerque). Jednym z wyników tejże konferencji i wykładu pracownika elbląskiego Muzeum jest propozycja przejęcia roli gospodarza konferencji przez elbląską placówkę w roku 2012.
Kolejna konferencja odbędzie się w roku 2010 w Paryżu, i już wiadomo, iż będzie w niej uczestniczyć o wiele więcej osób z całego świata, które obawiały się w tym roku sytuacji w Izraelu i z tego powodu nie przyleciały. Należy zaznaczyć również, iż uczestnicząc po raz drugi w tego typu konferencji, elbląskie muzeum staje się bardziej rozpoznawalne w dziedzinie badań nad grami planszowymi oraz głos przedstawiciela elbląskiej placówki staje się głosem ważnym i branym pod uwagę w dyskusjach nad przyszłością i kierunkami rozwoju Stowarzyszenia i konferencji.