Już 6 maja rozpocznie się XIII edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa…Czy to jest kochanie? Festiwal, którego organizatorem jest Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid” , zakończy się w niedzielę 10 maja. W tym roku motywem przewodnim przedsięwzięcia jest kobieta.
Festiwal zainauguruje wystawa pt. „Niejedna z jedną”, którą oglądać będzie można w „Światowidzie” do 26 maja.
„Niejedna z jedną” to hasło ogólnopolskiej akcji poświęconej młodym Amazonkom, a wymyśliły je najbliższe współpracowniczki wydawanego we Wrocławiu pisma społeczno kulturalnego "Rity Baum" - przyjaciółki "od piersi" - Dorota Kiałka (chora) i Agnieszka Kłos (wspierająca). Kobiety postanowiły przełamać milczenie na temat raka piersi wśród najmłodszych dziewczyn - w ramach akcji zrobiły kalendarz pokolenia 30-letnich Amazonek, których wciąż przybywa.
Pokolenie kobiet z jedną piersią żyje w ukryciu. Nie przychodzą do Klubów Amazonek, bo wśród starszych kobiet czują się nieswojo. Na oddziały trafiają coraz młodsze, których piersi dopiero rozkwitają. Czas biegnie na ich niekorzyść, a niewiedza i brak nawyków badania - zabijają. Ogólnopolska akcja profilaktyczna "Niejedna z jedną" rozpoczęła się od choroby Doroty. Dwuletni program zdrowienia zakładał, że trzeba mieć niezbywalny plan. Pomysł z kalendarzem dla najmłodszych Amazonek i ich przyjaciółek okazał się nośny. Poza tym jak na każdy plan roboczy przystało, trzeba go wykonać w określonym terminie. Przyjaciółki podjęły decyzję, że dają sobie na jego realizację dokładnie dwa lata.
Wstępem do pracy nad kolorowym kalendarzem stała się praca dyplomowa z fotografii Agnieszki Kłos, zatytułowana "Ubywanie". Temat nowotworu przyjaciółki zdominował jej życie i wpłynął na jej postrzeganie świata. Większość barwnych fotografii powstała w czasie pierwszego golenia włosów, które zaczęły wypadać po chemii. Agnieszka rejestrowała ścinanie włosów, samodzielne golenie głowy przez Dorotę oraz proces odkrywania przez nią blizny po raku. Proteza piersi i jej przymierzanie wyzwoliło pierwszy bunt dziewczyn - czemu nie pokazać światu tego, co przeżywają?
Jak wyjaśnia Dorota Kiałka zdjęcia do samego kalendarza były robione wyłącznie przez kobiety, natomiast dodatkowo na wystawę zostało zrobione zdjęcie przez Czesława Chwiszczuka - chodziło o spojrzenie mężczyzny na Amazonkę. Dodatkowo do zdjęć dołączony jest zeszyt tzw. "księga pamiątkowa", do której może się wpisać każdy, kto chciałaby w jakiś sposób podzielić się swoimi wrażeniami, spostrzeżeniami.
Na wernisażu będzie można zakupić kalendarz, w którym oprócz zdjęć znalazły się także podstawowe informacje o profilaktyce i przeciwdziałaniu rakowi piersi. W akcję włączyły się też panie z Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek, które będą czytać wiersze napisane przez Amazonki oraz rozdawać ulotki dotyczące samobadania piersi, a także mówić o profilaktyce. Gościem specjalnym będzie Monika Podwysocka – Amazonka, której zdjęcie ozdobiło kwiecień.
Warto podkreślić, że ”Niejedna z jedną” to protest w obronie nowego piękna z jedną piersią, chęć powiedzenia „jestem z wami, nie jesteście same, jedne z jedną (piersią)”. Ale najważniejsze, że to wystawa nie tylko dla kobiet, ale także dla mężczyzn – oni przecież mają żony, córki i przyjaciółki, które mogą pewnego dnia dowiedzieć się, że ich pierś musi zostać odjęta. I zachęcenie kobiet do badania się – w końcu nadal trafiają do lekarza za późno...
A oto imiona fotografowanych kobiet i kobiet, które je fotografowały, a których zdjęcia zamieszczone zostały w kalendarzu.
Styczeń Sywia- foto Magdalena Gawęda
Luty Asik- foto Agnieszka Gilarska
Marzec Dorota-foto Agnieszka Kłos
Kwiecień Monika- foto Dana Puciłowska
Maj Iwonka - foto Daria Filipowicz
Czerwiec Lidka-foto Ewa Szymczyk
Lipiec Agnieszka - foto Ilona Weiss
Sierpień Marzena pseudo Enia- foto Matylda Pachowicz
Wrzesień Ania- foto Izabela Lechowicz
Październik Asik- foto Agnieszka Gilarska
Listopad Aleksandra-foto Kamila Żurawska-Chwiszczuk
Grudzień Joasia-foto Izabela Moczarna-Pasiek