Kino "Światowid" zaprasza 25 marca o godz. 19:00 na inaugurację nowego projektu filmowego pn. "Filmowa Polska". Przedsięwzięcie to ma za zadanie promować obchody 100-lecia filmu polskiego. Na początek pierwszy powojenny film produkcji polskiej, słynne "Zakazane piosenki".
ZAKAZANE PIOSENKI
Reż. A. Wajda
Scen. Jerzy Stefan Stawiński
Obsada: Teresa Iżewska, Tadeusz Janczar, Wieńczysław Gliński, Stanisław Mikulski
Gatunek: film wojenny
Produkcja: Polska 1946
Zbliżona w nastroju do podwórzowej ballady fabularyzowana antologia patriotycznych i satyrycznych piosenek okupacyjnych wpleciona w typowe sytuacje z życia wojennej Warszawy. Akcja filmu rozgrywa się w czasie od września 1939 roku po wyzwolenie Warszawy w 1945 roku. Muzyk, Roman Tokarski, opowiada historię okupacji i swoje przeżycia młodemu żołnierzowi polskiemu, repatriantowi z Anglii. Roman zorganizował uliczną orkiestrę. Wraz z siostrą Haliną i kolegami byli też członkami organizacji podziemnej - przewozili broń i nielegalne wydawnictwa, brali udział w akcjach dywersyjnych i bojowych, walczyli w powstaniu warszawskim i w partyzantce. W czasie jednej z akcji zginął ukochany Haliny - Ryszard. Losy głównych bohaterów uzupełniają wątki: tchórzliwego muzyka Cieślaka, ukrywającego się Żyda, niemieckiej konfidentki. Ale prawdziwym bohaterem filmu są autentyczne piosenki okupacyjne - patriotyczne, żartobliwe, satyryczne - które, jak pisała prasa, podnosiły ludność na duchu, pomagały przetrwać trudne chwile zwątpienia i depresji.
Cena: 8 zł
Projekt "Filmowa Polska - przedwsięwzięcie promujące 100-lecie polskiego filmu" współfinansowany przez Filmotekę Narodową i Polski Instytut Sztuki Filmowej.