W najbliższy czwartek odbędzie się wernisaż zbiorowej wystawy Stowarzyszenia Kontynuacja i Sprzeciw. Celem grupy jest m. in. pokazanie, że sztuce potrzebny jest dynamizm oraz ciągłe zmiany. A w kwietniu koncert zespołu LAO CHE. Zespół proponuje muzykę niebanalną,a jednocześnie łatwo przyswajalną. Mają na swoim koncie pierwsze sukcesy. Ich ostatnią płytę słuchacze Radiowej Trójki uznali za najlepszy krążek 2008 roku. Dlatego już teraz warto zarezerwować bilety.
Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wystawę zbiorową KONTYNUACJA I SPRZECIW. Wernisaż odbędzie się 5 marca (czwartek) o godz. 18.00. Wystawa potrwa do 5 kwietnia 2009.
KONTYNUACJA I SPRZECIW to Wanda Gołkowska, Jan Chwałczyk, Paweł Bagiński, Iza Bick, Daria Milecka, Anna Stępkowska, Tomasz Fronckiewicz, Jarosław Nowak. Grupa powstała w latach 90-tych. Już jako studenci Akademii Sztuk Pięknych, skupieni wokół pracowni profesor Wandy Gołkowskiej, podjęli decyzję wspólnej prezentacji swoich poszukiwań twórczych. Pracownia 112, niewątpliwie dzięki charyzmatycznej osobowości prof. Wandy Gołkowskiej, stała się miejscem pierwszych wspólnych spotkań, dyskusji, pokazów. Pierwsze wystawy w 1995 roku ( Galeria Działań w Warszawie, sympozjum w Brzegu, Galeria Prezentacje w Wojnowicach) krystalizowały ich świadomość artystyczną. Dalsze lata to wiele wystaw zbiorowych (m.in. Polska Abstrakcja Analityczna - BWA "Awangarda" we Wrocławiu, Chronologic - Jeder meter fur die Kunst w Cape Town, Internationale Mail Exhibitione w Oslo), jak i pokazów indywidualnych grupy (Pracownia Wolnego Wyboru w Zielonej Górze, Galeria Działań w Warszawie, Galeria Miejska i BWA we Wrocławiu, Muzeum Regionalne w Głogówku). Tradycją stały się również coroczne sympozja mające na celu precyzowanie dalszych poszukiwań, poprzez dyskusje, spory, prezentacje.
W tym roku ich realizacje możemy oglądać w Austria Center w Wiedniu w bogatej kolekcji prezentowanej przez G. Bluma-Kwiatkowskiego pt. Motiva-Intenationale Konstuktiv Konkret, Intelligibe. Grupa, a właściwie od kilku lat Stowarzyszenie Kontynuacja i Sprzeciw, w swych założeniach dotyczących artystów biorących udział w ekspozycjach, przyjęła formułę otwartą, stąd ruchomy skład uczestników wystaw. Grupa świadomie nie precyzuje jasnego programu i wyraźnych założeń. Ale jednocześnie twierdzi, że nie ogranicza się do ekscentrycznie pojmowanego indywidualizmu. W katalogach do wystaw piszą, iż podjęli decyzję wspólnego przedstawiania istotnych zagadnień w celu ustanowienia nowych relacji miedzy światem idei a materią artystyczną. To, co ich łączy, to podobnie stawiane pytania dotyczące kondycji sztuki współczesnej, reguł i praw nią rządzących. Te pytania tyleż podstawowe, co zasadnicze dotyczą ontologii sztuki, jej funkcji poznawczych, możliwości przekazu, siły kreacji, umiejętności komunikacji. To, co znaczące to nie tylko odpowiedzi, ale właśnie wspólnie stawiane pytania. Poszczególne realizacje artystów są przy tym na wskroś osobistym dyskursem ze sobą, ze światem, ze sztuką. Wspólny ich mianownik to konieczność prowadzenia tego nieustannego dialogu z rzeczywistością, próbującego ją zidentyfikować, określić czy w końcu... świadomie doznać.
Nawiązując do "Teorii stereotypów i asymetrii w sztuce" Jana Chwałczyka, grupa chce pokazać, że w sztuce ważny jest jej nieustanny rozwój, dynamizm, zmiana, burzenie zastanego status quo. "Sztuka jest zaprzeczeniem "sensownej całości", jest jej negacją, ponieważ w swojej strukturze posiada informacje zmienne - przeciwstawne. Istniejące dwie główne tendencje: sprzeciwu ( eksperymentu, nowości ) oraz kontynuacji - są komplementarne i uzupełniające. Sprzeciw jest próbą uwalniania się od uwarunkowań wynikających ze stagnacji estetycznych, które obowiązują w konstrukcjach formalnych dzieła oraz we wszystkich opcjach ideowych. Sprzeciw jest również formą kreacji nowego oblicza sztuki, jaka może zaistnieć w dowolnej postaci." Te słowa, których autorem jest Jan Chwałczyk, zakreślają granice problemów nurtujących twórców.
Koncert Zespołu LAO CHE
Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza 17 kwietnia (piątek) o godz. 19.00 na koncert zespołu LAO CHE. Zespół uznany przez serwis infomuzyka.pl za najlepszy zespół 2008 roku założyli w 1999 roku byli muzycy zespołu Koli. Obecnie w skład zespołu wchodzą: Mariusz Denst - sampler, animacja, Hubert Dobaczewski - śpiew, gitara rytmiczna, Michał Jastrzębski - prekusja, Rafał Borycki - gitara basowa, Filip Różański - instrumenty klawiszowe, Jakub Pokorski - gitara prowadząca i Maciek Dzierżanowski - instrumenty perkusyjne. Muzycy Lao Che tworzą muzykę otwartą.
Nie próbują łączyć stylistki w wyraźny sposób, wręcz przeciwnie - wypracowali własny, niepowtarzalny styl. O Lao Che zrobiło się głośno cztery lata temu. Wtedy to, w świetle obchodów 61. rocznicy powstania warszawskiego pojawił się album o takim samym tytule. "Powstanie Warszawskie" mimo niebanalnej i nie zawsze łatwo przyswajalnej stylistyki zdobyło uznanie i połączyło pokolenia. Lao Che ma na swoim koncie jeszcze dwie płyty. To debiutanckie "Gusła" z 2002 roku, na której znalazły się utwory autentycznie oddające klimat zamierzchłych czasów i ostatnia - "Gospel". Słuchacze Radiowej Trójki uznali "Gospel" za najlepszy krążek 2008 roku.
Trzecia płyta ukazuje nasze zainteresowania samym muzykowaniem, stąd zupełnie inna aura otacza całą produkcję, jej przygotowywanie, kompozycję i realizację. Radość z dźwięku. Radość z rytmu. Radość z brzmienia - mówią członkowie zespołu.
Bilety do nabycia w Galerii EL. W przedsprzedaży cena biletu: 22 zł, w dniu koncertu: 25 zł. Rezerwacja tel.: 055 232-53-86, 055 236-16-33 albo joanna@galeria-el.pl