„Ku nowym brzegom. 25 artystów w twórczym dialogu z gdańskim gobelinem” to projekt, który już od czwartku, 12 lutego oglądać będzie można w Centrum Sztuki Galeria EL. Artyści z Holandii, Niemiec i Polski, zaproszeni do wzięcia w nim udziału, stworzyli prace inspirowane jedynym w swoim rodzaju eksponatem z Muzeum Prus Zachodnich w Münster-Wolbeck – gdańskim gobelinem z 1620 r., o wymiarach 142x547 cm. Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek o godz. 18.00. Wystawa potrwa do 1 mara 2009 r.
W wystawie udział wezmą:
Manfred Baasner, Els Brouwer, Hielkje van Damme, Hilke Deutscher, Kriso Ten Doornkaat, Anne Dück – von Essen, Mirosław Ejsmont, Wolfgang Epple, Margit Hillen, Rolf Hillen, Grażyna Komorska, Benedykt Kroplewski, Ewa Łukiewska, Józef Mrotek, Herbert Müller, Klaus G. Müller – Bochum, Anna Panek, Ewa Prelewska, Brigitte Schmitz, Francine Schrikkema, Katharina Schultz, Zbigniew Smoliński, Ineke Steen, Roland H.A. Wolff, Beata Wrzesińska.
„Ku nowym brzegom. 25 artystów w twórczym dialogu z gdańskim gobelinem” to projekt zrealizowany przez: Stowarzyszenie Kulturbrücke – Emsdelta e. V. – Emden, Referat Kultury Prus Zachodnich i Muzeum Prus Zachodnich w Münster – Wolbeck. Artyści z Holandii, Niemiec i Polski, zaproszeni do wzięcia w nim udziału, stworzyli prace inspirowane jedynym w swoim rodzaju eksponatem z Muzeum Prus Zachodnich w Münster – Wolbeck – gdańskim gobelinem z 1620 r., o wymiarach 142x547 cm.
- Treść tkaniny odnosi się do życia i działalności dwóch ważnych dla hanzeatyckiego miasta osobistości: burmistrza Eggerta von Kempena i jego teścia Simona Bahra – informuje Dr Lothar Hyss z Muzeum Prus Zachodnich Münster – Wolbeck. - Ich herby są umieszczone w środku, w górnej części tapiserii. Gobelin dzieli się na cztery przedstawienia, z których dwa, umieszczone z lewej, odnoszą się do zadań burmistrza von Kempena a dwa, umieszczone z prawej strony, ilustrują działalność bogatego kupca Bahra. Ukazane w dużym formacie sceny dokumentują obowiązki wyżej wymienionych grup społecznych. Bogaty program ikonograficzny tkaniny został przełożony przez artystów na język sztuki współczesnej. Powstały ciekawe i bardzo zróżnicowane dzieła.