Poniedziałek, 20.01.2025, Imieniny: Fabian, Sebastian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Zainspirowani gdańskim gobelinem

10.02.2009, 12:25:16 Rozmiar tekstu: A A A
Zainspirowani gdańskim gobelinem

„Ku nowym brzegom. 25 artystów w twórczym dialogu z gdańskim gobelinem” to projekt, który już od czwartku, 12 lutego oglądać będzie można w Centrum Sztuki Galeria EL. Artyści z Holandii, Niemiec i Polski, zaproszeni do wzięcia w nim udziału, stworzyli prace inspirowane jedynym w swoim rodzaju eksponatem z Muzeum Prus Zachodnich w Münster-Wolbeck – gdańskim gobelinem z 1620 r., o wymiarach 142x547 cm. Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek o godz. 18.00. Wystawa potrwa do 1 mara 2009 r.

W wystawie udział wezmą:
Manfred Baasner, Els Brouwer, Hielkje van Damme, Hilke Deutscher, Kriso Ten Doornkaat, Anne Dück – von Essen, Mirosław Ejsmont, Wolfgang Epple, Margit Hillen, Rolf Hillen, Grażyna Komorska, Benedykt Kroplewski, Ewa Łukiewska, Józef Mrotek, Herbert Müller, Klaus G. Müller – Bochum, Anna Panek, Ewa Prelewska, Brigitte Schmitz, Francine Schrikkema, Katharina Schultz, Zbigniew Smoliński, Ineke Steen, Roland H.A. Wolff, Beata Wrzesińska.

„Ku nowym brzegom. 25 artystów w twórczym dialogu z gdańskim gobelinem” to projekt zrealizowany przez: Stowarzyszenie Kulturbrücke – Emsdelta e. V. – Emden, Referat Kultury Prus Zachodnich i Muzeum Prus Zachodnich w Münster – Wolbeck. Artyści z Holandii, Niemiec i Polski, zaproszeni do wzięcia w nim udziału, stworzyli prace inspirowane jedynym w swoim rodzaju eksponatem z Muzeum Prus Zachodnich w Münster – Wolbeck – gdańskim gobelinem z 1620 r., o wymiarach 142x547 cm.

- Treść tkaniny odnosi się do życia i działalności dwóch ważnych dla hanzeatyckiego miasta osobistości: burmistrza Eggerta von Kempena i jego teścia Simona Bahra – informuje Dr Lothar Hyss z Muzeum Prus Zachodnich Münster – Wolbeck. - Ich herby są umieszczone w środku, w górnej części tapiserii. Gobelin dzieli się na cztery przedstawienia, z których dwa, umieszczone z lewej, odnoszą się do zadań burmistrza von Kempena a dwa, umieszczone z prawej strony, ilustrują działalność bogatego kupca Bahra. Ukazane w dużym formacie sceny dokumentują obowiązki wyżej wymienionych grup społecznych. Bogaty program ikonograficzny tkaniny został przełożony przez artystów na język sztuki współczesnej. Powstały ciekawe i bardzo zróżnicowane dzieła.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1726920604706