W czwartek, 22 stycznia w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej dojdzie do wyjątkowego i niepowtarzalnego „Koncertu Karnawałowego”. Jego wyjątkowość polegać będzie na solistach i dyrygencie, którzy wystąpią wraz z Elbląską Orkiestrą. Na saksofonie zagra Paweł Gusnar, natomiast na największej szklanej harfie na świecie zespół Glass Duo. W roli dyrygenta wystąpi Paweł Kos-Nowicki. Początek koncertu o godzinie 19.00.
W repertuarze koncertu znajdą się następujące utwory: E. Grieg „Poranek”; E. Grieg „Taniec Anitry”; W. A. Mozart II cz. koncertu fortepianowego C-dur KV 467P.; P. Czajkowski Suita z „Jezioro Łabędzie”; A. Dworzak „Taniec Słowiański” nr 7; G. Gershwin-Köster „Porgy & Bess”; A. Piazzola „Grand Tango”; Z. Abreu / W. Birtel „Rumba Tico-Tico”; B. Britten „Simple Symphony”.
Glass Duo
Artyści z Gdańska propagują muzykę klasyczną za sprawą dość nietypowego i zarazem niezwykle rzadkiego dziś instrumentu - szklanej harfy. Tworzący duet wykonawcy odwołują się do jego ciekawych dziejów, wskrzeszając jednocześnie starą, zapomnianą już nieco tradycję. Są jedynymi w Polsce instrumentalistami profesjonalnie uprawiającymi tę sztukę.
Ich instrument to największa szklana harfa na świecie i jest wciąż rozbudowywana. W swym repertuarze muzycy mają kompozycje zarówno takich mistrzów jak Bach, Mozart, utwory pisane ręką Czajkowskiego, Musorgskiego, Bartoka, czy wreszcie Chopina i Szymanowskiego…
Duet bierze udział w festiwalach muzycznych, dokonuje prawykonań utworów specjalnie dla nich pisanych, grywa samodzielnie oraz z towarzyszeniem zarówno kameralistów, jak i orkiestr - również symfonicznych. Współpracował m.in. z zespołami tej rangi, co orkiestra Filharmonii Narodowej i kompozytorami tego formatu, co Zbigniew Preisner.
Muzyka nagrana przez Glass Duo wykorzystywana jest w spektaklach granych na deskach m.in. Teatru im Stefana Jaracza w Łodzi (Ślub Witolda Gombrowicza), czy Teatru Nowego w Słupsku (Dziady Adama Mickiewicza).
Paweł Kos-Nowicki
Absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, gdzie studiował Teorię Muzyki (studia teoretyczne ukończył z wyróżnieniem) i Dyrygenturę w klasie prof. Bogusława Madeya. Od samego początku jego zainteresowania koncentrowały się wokół muzyki dawnej i jej stylowego wykonawstwa. Zaowocowało to powstaniem pracy magisterskiej poświęconej sztuce interpretacji Sir Johna Eliota Gardinera. Uczestniczył w kursach dyrygenckich: dwukrotnie prowadzonych przez J. Salwarowskiego w Toruniu, gdzie podczas koncertów finałowych dyrygował Toruńską Orkiestrą Kameralną, oraz w Dreźnie u Sir Colina Daviesa w maju 2003. W październiku 2002 został laureatem III Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku. W 1999 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki.
Zadebiutował w 1999 roku w sali Filharmonii Lubelskiej jako dyrygent Orkiestry Trybunału Koronnego. Współpracował także z orkiestrami Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, Filharmonii Częstochowskiej, Filharmonii Białostockiej, Warszawską Orkiestrą "Filharmonia”. Jego repertuar obejmuje dzieła od baroku do kompozycji współczesnych. Ma w swoim dorobku archiwalne nagrania dla Polskiego Radia m.in. Czterech pór roku z K. Dudą, oratorium Mesjasz G.F. Haendla z Emmą Kirkby i Michaelem Chancem, koncertu fortepianowego F. Riesa i in. Od 2000 r. jest szefem Nowej Orkiestry Kameralnej, która pod jego batutą wystąpiła w ponad 100 koncertach w Polsce. Paweł Kos-Nowicki współpracuje z wieloma znakomitymi solistami m. in.: Emmą Kirkby, Elizabeth Connell, Mirjam Tschopp, Michaelem Chancem, Katarzyną Dudą, Martą Boberską, Piotrem Kusiewiczem, Robertem Gierlachem, Wojciechem Gierlachem, Pawłem Kowalskim, Tytusem Wojnowiczem.
Wstęp na koncert jest płatny, bilety w cenie 10 i 15 zł są do nabycia w Szkole Muzycznej.