Deweloperzy coraz mniej chętnie inwestują w Elblągu? Najnowsze dane statystyczne, wskazują, że boom mieszkaniowy w naszym mieście może przygasać. Sprawdzamy też, gdzie w regionie powstaje więcej mieszkań.
Nowych inwestycji mieszkaniowych w Elblągu cały czas przybywa. W ubiegłym roku w naszym mieście oddano do użytku 458 nowych mieszkań, w 2023 r. 564, a w 2022 r. 566 - wskazują dane statystyczne. Ten rok może być jednak słabszy pod tym względem. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku Elbląg znajduje się na szarym końcu w regionie, pod względem nowych lokali trafiających na rynek nieruchomości - wynika z najnowszego opracowania Urzędu Statystycznego w Olsztynie. Natomiast samym województwie warmińsko-mazurskim buduje się więcej mieszkań.
W maju 2025 r., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub.r., wzrosła liczba mieszkań rozpoczętych (o 128,9 proc.), mieszkań, na których budowę uzyskano pozwolenia lub dokonano zgłoszeń z projektem budowlanym (o 46,0 proc.) oraz mieszkań oddanych do użytkowania (o 32 proc.). Według wstępnych danych, w maju br. oddano do użytkowania 507 mieszkań, tj. o 123 więcej niż przed rokiem (wzrost o 32 proc.). W badanym miesiącu mieszkania do użytkowania przekazali deweloperzy – 356 (70,2 proc. oddanych mieszkań) oraz inwestorzy indywidualni – 151 (29,8 proc.). Przed rokiem udział tych form budownictwa wyniósł: deweloperzy – 57,3 proc., inwestorzy indywidualni – 42,7 proc. Mieszkania oddane do użytkowania w województwie warmińsko-mazurskim w maju 2025 r. stanowiły 3,5 proc. mieszkań oddanych do użytkowania w kraju
- informuje Urząd Statystyczny w Olsztynie.
W ciągu pierwszych pięciu miesięcy, w regionie oddano do użytkowania 2 103 mieszkania, o 126 więcej niż w analogicznym okresie. Z kolei przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania oddanego do użytkowania w tym czasie wyniosła 85,6 m kw. i była o 8,7 m kw. mniejsza niż przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania oddanego w okresie styczeń–maj 2024 r.
W Elblągu, ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku oddano do użytku ponad 60 mieszkań - 5,7 na 10 tys. mieszkańców (dane US, dla porównania w Olsztynie jest to 5,9 na 10 tys. mieszkańców). Warto jednak zaznaczyć, że w mieście nadal trwa kilka dużych inwestycji mieszkaniowych. Nowe lokale powstają m.in. przy ul. Wieżowej, w sąsiedztwie poczty, czy ul. Łęczyckiej, a kolejne realizacje są już planowane.
Najwięcej mieszkań przekazano do użytkowania w powiecie olsztyńskim (394), ostródzkim (258) i szczycieńskim (200), a najmniej w gołdapskim (12). Mieszkania o największej przeciętnej powierzchni użytkowej powstały w powiecie lidzbarskim (135,7 m2). Najmniejsze mieszkania wybudowano w powiecie działdowskim (69,2 m2)
- czytamy w komunikacie US.
Bo zaczyna brakować bezmyślnych architektonicznie miejsc do zapchania blokowiskiem
Może autor artykułu NJ lepiej by się przygotował do jego napisania ,a nie tylko pod tezę - Że w Elblągu coraz mniej się buduje , bo tu rządzi PO . Co to za opis sytuacji budowlanej w miescie : Nowe lokale powstają m.in. przy ul. Wieżowej, w sąsiedztwie poczty, czy ul. Łęczyckiej, a kolejne realizacje są już planowane. To informacja chyba dla tych co nie mieszkają w Elblagu ,albo inteligentnych inaczej .Buduje się na potęgę , tylko wg mnie problem ,że nie w Śródmieściu ,a na Przedmieściach . Boom budowlany niedlugo się zakończy i nasze miasto zostanie na lata z niezabudowanymi placami w środku , jak Himilsbach z angielskim.
Dziwicie się ze deweloperzy omijają to miasto. Każdy widzi podwójne standardy . Jedni muszą czekać innym ronia jeszcze loda
Wreszcie Widocznie zaczęło brakować trawników między blokami już istniejącymi.
Nareszcie. To, co budują stoi puste, bo jednak ludzie w koncu sie zorientowali, ze dojazd do Gdanska (szczegolnie z dzielnic oddalonych od s7) nie jest wcale taki szybki (częste wypadki i korki, a i w samym Gdańsku też stoi się w korkach) i swoje też kosztuje. Gospodarczo elblążkowo się zwija, starzy mają mieszkania odziedziczone po PRL, młodzi uciekają, a wieśniaki z okolicznych wiosek już zdążyli kupić mieszkania za rolnicze dotacje ich starych z UE., więc tych klocków już starczy.
I bardzo dobrze. Niech tracą zainteresowanie. To miejsce ma swoją energię i nie jest dla każdego.
Starczy tych klocków, ciasno w tym mieście i duszno, infrastruktura powinna się rozszerzać za miasto. Niech ściągają firmy do Elbląga, tego brakuje...
Może zamiast pisać bzdury redaktorzyna ruszy swoje litery i pojeździ po mieście. Budowane są budynki wielorodzinne: Łęczycka stawiają drugi budynek, na Dąbrowskiego 3 budynki w budowie, a kawałek dalej na Dąbrowskiego zaczynają kolejne mini osiedle, na Grunwaldzkiej w budowie 2 budynki, to samo na Malborskiej też 2, Pocztowa 1, Nowa 1, Słoneczna 1, Al. Odrodzenia 1, przy Ogólnej budują Nowe Ogrody z 4 małymi budynkami, na Fromborskiej kończą 1 budynek a obok Ekobud buduje kolejne 3 budynki, no i jeszcze na Modrzewinie jest 1 i chyba zaczynają stawiaś kolejny budynek, oprócz tego powstaje nowe osiedle domków na Bielanach i Modrzewinie. Skończcie szerzyć tą pislamską propagandę jeżeli macie szacunek do samych siebie!
Nie stracili zainteresowania, ale już nie ma dopłat do kredytów i wieśniaki nie kupują mieszkań z dotacji rolniczych. Czas mafii deweloperskiej się słończyl....a kto kupił inwestycyjne ten frajer