Dawna siedziba gimnazjum przy ul. Lotniczej doczeka się modernizacji? Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Elblągu właśnie złożyło wniosek na przebudowę i rozbudowę obiektu. Miałoby tu powstać centrum wsparcia.
Budynek przy ul. Lotniczej 12 od blisko ośmiu lat stoi pusty. Do 21017 roku mieściło się tam Gimnazjum nr 7. Szkoła została przeniesiona, a chwilę później w związku z reformą edukacji, podzieliła los innych likwidowanych gimnazjów. Pomysłów na zagospodarowanie obiektu było kilka, miasto chciało np. tak przenieść przedszkole z ul. Mielczarskiego (placówka ta kilka lat później doczekała się nowej siedziby) lub zaadaptować na potrzeby seniorów i weteranów.
Dwa lata temu wydzierżawiło elbląskie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Miałby on służyć podopiecznym PSONI. Zanim to jednak nastąpi, konieczna jest modernizacja budynku. - Budynek nie został utrzymany na takim poziomie, żeby można było tam wejść i coś robić. Teraz jesteśmy na etapie przygotowania się na pozyskanie środków na ten cel, z funduszy UE, czy z PFRON - mówiła w marcu tego roku Michalina Dulny z elbląskiego koła PSONI podczas jednego z lokalnych wydarzeń.
Pod koniec listopada do Urzędu Miejskiego w Elblągu Stowarzyszenie skierowało wniosek o pozwolenie na przeprowadzenie prac budowlanych przy obiekcie. Chodzi o przebudowę oraz rozbudowę wraz ze zmianą sposobu użytkowania dla potrzeb Centrum Wieloprofilowego Wsparcia w zakresie edukacji, rehabilitacji, terapii i aktywności dla osób z niepełnosprawnościami oraz społeczności lokalnej, czytamy na Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.
Czy to oznacza, że inwestycja będzie mogła ruszyć po otrzymaniu decyzji miasta i na jakim jest etapie? Zapytaliśmy o to elbląskie koło PSONI. Do tematu wrócimy.
Przypomnijmy. Stowarzyszenie prowadzi trzy placówki pobytu dziennego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną z Elbląga i okolic, w trzech różnych lokalizacjach, przy ul. Szarych Szeregów, Saperów i 1 Maja.
Nie mam oczywiści nic naprzeciw ,a wprost przeciwnie ,ale warto przeanalizować / skontrolować obiekty tzw. szkolne które w okresie prezydenta Wróblewskiego zmieniły swoje przeznaczenie . Mam obiekcje co do właściwego , sensownego i ekonomicznie zasadnego wykorzystania dużych budynków po : III LO na Saperów , Szkole Zawodowej nr. 1 na Wapiennej , Gimnazjum na Rawskiej . Takich obiektów jest dużo wiecej i czy są one sensownie wykorzystywane w sytuacji ,gdy prezydent Missan tłumaczy ,że w zasadzie na prawie żadną inwestycje Miasto nie ma pieniędzy .
Wymieniasz zabytkowe budynki, które można atrakcyjnie wykorzystać. Wystarczy ruszyć głową. Ale do tego potrzeba ludzi, którym chce się robić coś pożytecznego. Elbląg niestety nie zasłuż sobie na własnego Rafała Piecha.
To jest budynek, który nie powinien być dla PSONI a dla użytku mieszkańców Zatorza. Ta dzierżawa to był błąd Wroblewskiego
czy ktoś pamięta bo mi się wydaje, że miał być tam żłobek - ktoś nawet głośno o tym mówił z obecnych w tej kadencji w urzędzie????
PSONI ma swój punkt na jarmarku przy Rzeźniczej. Warto przyjść porozmawiać czym się zajmują i jak pomagają elblążanom.
Ad." Ktoś z wewnątrz " - już sama nazwa Centrum Wieloprofilowego Wsparcia w zakresie.......dla osób z niepełnosprawnościami i SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ zawiera w sobie informację że będzie służyć społeczności lokalnej Zatorza ( a liczymy ze także szerszej grupie Elblążan).
Ad." Ktoś z wewnątrz " - już sama nazwa Centrum Wieloprofilowego Wsparcia w zakresie.......dla osób z niepełnosprawnościami i SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ zawiera w sobie informację że będzie służyć społeczności lokalnej Zatorza ( a liczymy ze także szerszej grupie Elblążan).
Do artykułu: Nie używamy zwrotu " podopieczni" gdyż sugeruje on że ktoś ma pieczę nad kimś, mówimy o osobach z niepełnosprawnością intelektualną- uczestnicy, wychowankowie, uczniowie ( to dotyczy dzieci, młodzieży i dorosłych korzystajacych w codziennosci z 6 placowek prowadzonych przez nasze Koło), OzNI- ONI lub " nasi" gdyż zabiegamy o ich (na miarę możliwości każdej osoby) niezależność i zaspokajanie indywidualnych potrzeb. A w trzech obecnych lokalizacjach ( Saperów 14d, Szarych Szeregów 32 i 1 Maja 1) prowadzimy 4 placówki dla dzieci i młodzieży od 0 do 25 roku życia oraz 2 placówki dla osób dorosłych z NI i autyzmem a także z niepełnosprawnościami sprzężonymi a także działania oparte o środki projektowe dla ponad 180 osób w codzienności. Remont i przede wszystkim adaptacja budynku pod potrzeby osob z niepełnosprawnościami oraz pozostalej społeczności lokalnej to duże wyzwanie .Stąd mile widziane wsparcie zarówno finansowe, rzeczowe a także w każdej innej formie. To co tam ma powstać ma służyć wielu/ wszystkim.