- Będzie to jeden z najnowocześniejszych budynków w Elblągu (...) Da początek rozwojowi tego miasta, ściągnie inwestorów z branży IT, finansowej, księgowej. Cała inwestycja opiewa na prawie 130 mln zł - powiedział Andrzej Broniewski ze spółki Operator ARP podczas zorganizowanej dziś (10.10.) konferencji prasowej.
Elbląg jest jednym z miast, które zostały zakwalifikowane do Programu Fabryka Agencji Rozwoju Przemysłu. Dzięki temu na Wyspie Spichrzów powstanie Porta Mare - budynek biurowo-usługowy na potrzeby firm sektora nowoczesnych usług biznesowych.
We wrześniu ubr. rozpoczęto budowę biurowca Porta Mare. Na Wyspie Spichrzów powstanie nowoczesny budynek, który ma zaoferować powierzchnię biurową i usługową.
Projekt biurowca, opracowywany przez pracownię PAS Projekt, zakłada powstanie budynku składającego się z siedmiu połączonych ze sobą brył o łącznej powierzchni ok. 11 tys.m2., z czego 6 tys. m2 to będą wysokiej klasy biura, ale także powierzchnie przeznaczone pod działalność aparthoteli oraz przestrzenie handlowo – usługowe. Biurowiec będzie posiadał parking podziemny.
Budowę rozpoczęto we wrześniu 2022 r. W trakcie trwania inwestycji doszło do zmiany generalnego wykonawcy. - Trzy tygodnie temu z Programu Fabryka otworzyliśmy budynek klasy A w Stalowej Woli. W pierwszym kwartale 2024 roku oddajemy Włocławek. Otworzyliśmy budowy w Chełmie i Zamościu - mówi Andrzej Broniewski.
Elbląg przewidujemy oddać do użytkowania w listopadzie przyszłego roku. Będzie to jeden z najnowocześniejszych budynków w Elblągu i mam nadzieję, że będzie dobrze wykorzystany. Da początek rozwojowi tego miasta, ściągnie inwestorów z branży IT, finansowej, księgowej
- stwierdził Andrzej Broniewski.
Obecnie prowadzone są rozmowy z potencjalnymi najemcami. - Prowadzimy rozmowy w kierunku podpisywania umów z najemcami nie tylko z Elbląga, ale również z Polski i zagranicy – stwierdził Maciej Wojtczak, prezes spółki Fabryka Porta Mare.
Rozmowy dotyczą obecnie 30 procent powierzchni, którą zamierzamy wynająć. Sukcesywnie będzie to się powiększało wraz ze wzrostem inwestycji. Ciężko jest sprzedać dziurę w ziemi
– dodał Maciej Wojtczak.
Prezes spółki podkreślił, że nie może ujawnić nazw firm ze względu na tajemnicę biznesową. - Mogę jedynie powiedzieć, że są to firmy z branży IT i bankowości – powiedział Maciej Wojtczak.
Dokładne ceny wynajmu również nie zostały zdradzone. - Będziemy alternatywą dla Trójmiasta. Stawki są niższe o 30 procent – zapewniał prezes spółki.
Chcemy, by to miejsce stanowiło synergię miejsca do pracy, ale zarówno do wypoczynku i spędzania wolnego czasu. Sądzimy, że będziemy na bieżąco wypełniać te luki i poszukiwać rozwiązań, które będą pomagały w spędzeniu wolnego czasu nie tylko pracownikom, ale i elblążanom
– dodał Maciej Wojtczak.
Wicewojewoda warmińsko-mazurskie Piotr Opaczewski przyznał, że budowa ta jest przykładem dobrej współpracy między rządem a samorządem.
Spółka Fabryka Porta Mare to spółka, która należy częściowo do elblążan, ale w znacznej mierze do rządu. I tutaj nie ma obiekcji jeżeli chodzi o strukturę własnościową, bo to jest obiekt, który będzie pracował dla Elbląga i dla elblążan
– zaznaczył Piotr Opaczewski.
Przypomnijmy, że Agencji Rozwoju Przemysłu dofinansowała tę inwestycję kwotą ok. 100 mln zł.
Wizualizacja inwestycji
bardziej prawdopodobny jest scenariusz, że podzieli los Elbląskiego Parku Technologicznego do którego utrzymania w rachunku ciągnionym miasto Elbląg dopłaciło do utrzymania tego obiektu kwotę prawdopodobnie zbliżoną dotacji pozyskanej z UE. Nie chce byś złym prorokiem ale skończy tak jak Zimne Termy w Lidzbarku. No ale w Warszawie wiedzą lepiej niż w Elblągu. Ci w Elblągu się cieszą że w ogóle coś powstaje. Zapraszam do Bydgoszczy - można zobaczyć jak pięknie uzbrojono tereny we wszystkie media i jak rosną firmy, jak grzyby po deszczu a w zasadzie już brakuje terenów. Bydgoszcz może a w Elblągu Terkawska porasta samosiejkami i będzie niedługo lasem . Cóż zrobić - sarkastycznie można powiedzieć za mistrzem Wojciechem Młynarskim - co by tu jeszcze spieprzyć Panowie, co by tu jeszcze . . .
W Radomiu jest "lotnisko". Elbląg już ma Strefę Ekonomiczną, Elbląski Park Technologiczny i z tej strony dostaje kopa rozwojowego. Na koncie Arka. Utrzymanie tego biurowca pochłonie wiele milionów dotacji rządowych. Z Gdańska szybciej dojedzie się do rogatek miasta niż z rogatek do tego biurowca. Brak klimatu i sieci dróg w mieście, podobnie jak "do" i "z" portu.
kim jest ta kobieta bez kasku?zna się na budownictwie?pewnie tak jak Krasulski na węglu!
Będzie stało puste, ale zarząd, prezesy i ochroniarska firma będą szczęśliwe. Coś jak to gónwo na Modrzewinie.
Mrzonki o potędze-:)))
Dla czego w Łodzi I podłódzkoch gminach, wioskach biznes się udaje a w Elblągu nie ? Bo tu rządzący nie wpieorzaja Sue w interesy przedsiębiorców.
No to wejdzie tam filia MOPS, call center i punkt rekrutacyjny pracy za granicą, a nie poważni inwestorzy - dramat
W jakim charakterze wystąpiła tam Teresa Wilk? Jest inwestorem? Jest przyszłym najemcą? Projektantem? Czy może tylko lansuje się na rządowych inwestycjach?
Ta bez kasku (jest równość i solidny mandat pip wlepi?) to chyba Tereska. Jeśli to ona, to nie znaleźli rozmiaru kasku. Ale wiadra mają! Tereskę kręci!
IT siedzi w domach, to po prostu następne biura na wynajem, w jaki sposób ma się to przyczynić do ściągnięcia inwestorów