Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji spółka z ograniczoną odpowiedzialnością realizuje obecnie projekt pn. „Modernizacja gospodarki ściekowej w Aglomeracji Elbląg”, który uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014— 2020, działanie 2.3 „Gospodarka wodno — ściekowa w aglomeracjach”, oś priorytetowa II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”.
Wartość dofinansowania z Unii Europejskiej dla całego projektu pn. Modernizacja gospodarki ściekowej w Aglomeracji Elbląg” to ponad 107 mln zł.
W ramach projektu realizowana jest obecnie Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków przy ul. Mazurskiej 47 w Elblągu”. W dniu 07.04.2020 r. Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podpisało z Instal Warszawa S.A. umowę na realizację ww. zadania. Wartość kontraktu to ponad 193 mln zł.
Przebudowa i rozbudowa Oczyszczalni Ścieków w Elblągu obejmuje budowę nowych obiektów, przebudowę, rozbudowę oraz wyburzenie części istniejących obiektów.
Kolejnym modernizowanym obiektem, który zostanie oddany do użytku jest przepompownia osadu powrotnego. Jest to obiekt odpowiedzialny za tzw. recyrkulację zewnętrzną osadu czynnego z powrotem do komór bioreaktora.
Osad czynny, którego zadaniem jest biologiczne oczyszczanie ścieków po sedymentacji w osadnikach wtórnych zgarniany jest zgarniaczem powierzchniowo-dennym do komory osadowej w dnie osadnika, skąd pod ciśnieniem hydrostatycznym odprowadzany jest do zbiornika czerpalnego przepompowni osadu powrotnego, a stamtąd recyrkulowany układem pompowym do komór bioreaktora.
Zakres modernizacji przepompowni polega m.in. na demontażu istniejącego wyposażenia pompowni (pompy, rurociągi) i montażu nowych pomp w szybach rurowych, rurociągów i armatury, zmianie szerokości koryta zbiorczego osadu powrotnego oraz wyprofilowaniu dna.
Pompy osadu recyrkulowanego umieszczone są w istniejących dwóch komorach czerpnych (po dwie pompy w każdej komorze), a na każdym z rurociągów tłocznych osadu powrotnego zainstalowano króciec do poboru prób z zaworem kulowym odcinającym. Ponadto, pompownia została wyposażona w pomiary poziomu osadu i jego gęstości w komorach czerpnych oraz pomiary ciśnienia na rurociągach.
Recyrkulacja zewnętrzna osadu będzie się odbywała w trybie automatycznym w oparciu o pomiar poziomu osadu w komorach czerpnych, a pomiary zostaną wpięte do systemu SCADA zlokalizowanego w centralnej dyspozytorni.
Fot 1. Budynek przepompowni osadu powrotnego.
Fot 2. Pompy osadowe umieszczone w szybach rurowych.
Fot 3. Pompy osadowe umieszczone w szybach rurowych.
Fot 4. Kanał recyrkulacji zewnętrznej osadu powrotnego.