Krzyż Katyński stanął na Cmentarzu Agrykola w 1989 r. Wielu radnych, kilku kadencji, podnosiło temat podświetlenia tego pomnika. Nigdy jednak nie udało się znaleźć na to funduszy w budżecie Miasta. W tym roku ma się to zmienić.
Oficjalnie brzozowy Krzyż Katyński poświęcono 17 września 1989 r. U jego podnóża umieszczono pamiątkową tablicę, a także urny z ziemią z Katynia, Miednoje i Charkowa. Powstanie pomnika ufundowali elbląski oddział NSZZ Solidarność oraz ówczesny Komitet Obywatelski.
Tablica pamiątkowa została w 2004 r. poświęcona Sybirakom. Umieszczono na niej ich znak oraz cytat z III części Dziadów Adama Mickiewicza: „Jeśli zapomnę o nich Ty Boże na niebie zapomnij o mnie”. Nie bez powodu znalazły się na niej również dwie daty – 1768 r. (wybuch konfederacji barskiej) i 1956 (tzw. poznańskie wydarzenia czerwcowe, przeciwko totalitarnej władzy w Polsce). Symbolizują one sprzeciw Polaków wobec zniewolenia.
Temat podświetlenia Krzyża Katyńskiego ponownie przywołał radny PiS Jan Redzimski.
Wielokrotnie już składam interpelację w tej sprawie. Mieszkańcy Elbląga pytają mnie, dlaczego pomnik żołnierzy Armii Czerwonej jest podświetlony po zmroku, a Krzyż Katyński tonie w całkowitych ciemnościach
– pytał podczas listopadowej sesji RM.
Okazuje się, że w tym roku, w budżecie Miasta, znalazły się środki na wykonanie oświetlenia.
Podjęto działania związane z wykonaniem oświetlenia Krzyża Katyńskiego. Po przeanalizowaniu różnych wariantów realizacji tego zamierzenia przyjęto wykonanie oświetlenia z zastosowaniem fotowoltaiki (wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego - przyp. red.)
– informuje Elżbieta Gieda, dyrektor Departamentu Inwestycji UM.
Dlaczego zdecydowano się na ten wariant? - Mając na uwadze możliwości techniczne i aspekt społeczny wyrażony w zaangażowaniu do tego działania młodzieży szkolnej, analizę rozwiązań prowadzono z udziałem Centrum Kształcenia Praktycznego w Elblągu – dodaje Elżbieta Gieda.
Oświetlenie ma zostać wykonane do końca października br.
absurd
Po Co to oświetlać? Na co to komu? Przecież każdy wie dla kogo jest ten krzyż.
Krzyż Katyński został postawiony w 1981 roku przez Komitet Obrony Więzionych Za Przekonania.Pierwsza tabliczka zniknęła w stanie wojennym.
Cel szczytny, lecz czy najpierw nie warto by było oświetlić kilka ulic ?
~Machupichcę: za koszt oświetlenia krzyża nie oświetlisz kilku ulic...
Cóż wybory za rok, takich cudownych pomysłów będzie więcej i coraz bardziej absurdalnych.
Pan Rędzimski niech się nie podczepia pod czyjąś inicjatywę moją interpelację, na moją prośbę na sesji rady przedstawił Jerzy Wilk w dniu 23.10 2012 r. odpowiedz dał pan Nowaczyk 20 listopada 2012 wtedy nas olał [ mam te pisma] twierdząc ze wszystkie pomniki są traktowane jednakowo[ o rosyjskie bardziej dba,sa podswietlone].Na którymś portalu była ankieta w tej sprawie i internauci chcieli zeby krzyż katyński był podświetlony!!Póżniej wielokrotnie po zmianie władzy monitowałem w tej sprawie[za Jerzego Wilka] obiecano to wielokrotnie ale nic z tego nie wyszło! Dzieki Bogu za pana Wróblewskiego który nie jest z mojej bajki mam nadzieję ze po 5 latach moja prośba zostanie spełniona!!Szanujmy swoich patriotów ,polaków,oni przelewali krew za nas!!!!!!!!!!!!!!!!
kacapskiemu pomiotowi coś nie pasuje!!!!!!!
Obok mam grób dziadka i babci jestem za oświetleniem całodobowym i ścisłym nadzorem dziękuję.
W tzw. żywotnym interesie narodu Sztonek !