W ciągu najbliższego miesiąca teren zamkniętego kąpieliska przy ul. Spacerowej zostanie przebadany przez geologów. Specjaliści wywiercą w gruncie m.in. 50 otworów badawczych o głębokości od 3 do 12 m. Wszystko po to, aby prawidłowo zaprojektować nowe obiekty. Na przełomie maja i czerwca gotowy powinien być projekt budowlany rewitalizacji kąpieliska, który zakłada przywrócenie świetności i budowę nowych atrakcji w obrębie niecki północnej. My wiemy już, co dokładnie powstać ma na Dolince.
Od ponad trzech miesięcy trwa opracowywanie dokumentacji projektowej dla pierwszego etapu rewitalizacji obszaru kąpieliska przy Spacerowej. Wykonawcą projektu jest firma ArchitekciPL z Gliwic, która wygrała miejski konkurs na opracowanie koncepcji programowo – przestrzennej rewitalizacji tego miejsca.
Dawny basen otwarty składa się z dwóch niecek. Taki też podział zostanie zachowany z tym, że każda z niecek pełnić ma inne funkcje i stanowić będzie odrębny etap inwestycji. Pierwszy z nich zakłada prace na niecce północnej, znajdującej się bliżej boisk piłkarskich. Niecka ta zyskać ma zupełnie nową infrastrukturę i zespół basenów.
Cała inwestycja polegać będzie na rozbiórce betonowej niecki starego kąpieliska otwartego, budowie nowej niecki ze stali nierdzewnej oraz obiektów rekreacyjnych związanych z kąpieliskiem. Centralną część tego miejsca stanowić będzie kąpielisko otwarte, zlokalizowane w przestrzeni starej niecki północnej. Kąpielisko posiadać będzie nieckę rekreacyjną z atrakcjami takimi jak: sztuczna fala, rwąca rzeka i trzy tory pływackie. Na terenie kąpieliska znajdować się będzie również brodzik dla dzieci o głębokości ok. 30 cm oraz wodny plac zabaw dla dzieci w formie fontanny posadzkowej. Pojawią się również cztery różnego rodzaju zjeżdżalnie.
Łącznie zagospodarowanych zostanie ponad 3 tys. m2 powierzchni lustra wody. Dla porównania Centrum Rekreacji Wodnej przy ul. Moniuszki posiada baseny o powierzchni 1100 m2. Będzie to więc prawie trzykrotna powierzchnia lustra wody
- informowała pod koniec kwietnia Elżbieta Gieda, dyrektor Departamentu Inwestycji Urzędu Miejskiego.
W części lądowej, na plaży trawiastej znajdować się będą dwa boiska do siatkówki plażowej oraz trzy boiska do badmintona. Zaplecza sanitarne oraz technologiczne znajdować się będą w dwóch oddzielnych budynkach połączonych zieloną skarpą, dzięki której możliwe będzie przejście z jednego dachu na drugi. Na dachach znajdować się będą tarasy wypoczynkowe. Budynek od strony zachodniej będzie dwukondygnacyjny z funkcjami małej gastronomii i tarasu. Na teren kąpieliska wchodzić się będzie poprzez dwie bramy, przy których znajdować się będą parkingi rowerowe. Od zachodu znajdować się będą kasy obsługiwane przez pracowników, a od północy znajdować się będą automaty do zakupu biletów.
Drugi etap rewitalizacji kąpieliska dotyczyć będzie południowej, tzw. podłużnej niecki, a także przyległego do niego terenu. W miejscu tym powstać ma niecka do uprawiania sportów wodnych z naturalną filtracją - biotopem. Na środku akwenu znajdować się ma wyspa z roślinnością niezbędną do filtracji. Na wyspę prowadzić będzie drewniane molo, z którego zlokalizowany będzie start sztucznej rzeki napędzanej śrubą Archimedesa. W tej części znajdować się będą też boiska do siatkówki plażowej wraz z trybunami. Na zagospodarowanie tej części kąpieliska ratusz zamierza poszukać inwestora zewnętrznego, który w zamian będzie mógł postawić w sąsiedztwie budynek hotelowy z zapleczem i restauracją.
Tak na mapie wyglądać ma zagospodarowanie terenu kąpieliska w I etapie
Przygotowana przez gliwickich architektów koncepcja zakłada również zagospodarowanie otoczenia kąpieliska. Zgodnie z nią, w przyszłości wzdłuż rzeki Kumieli powstaną bulwary w postaci ciągów pieszych z siedziskami amfiteatralnymi, placami tematycznymi symbolizującymi cztery żywioły, ścieżką zdrowia, siłownią zewnętrzną oraz placem zabaw dla dzieci. Znajdujące się na północ boiska sportowe do piłki nożnej mają zostać zrewitalizowane, a wzdłuż nich powstać mają nowe trybuny oraz obiekt zaplecza. W ramach kolejnego etapu planuje się również rozbudowę istniejących przy budynku CRW Dolinka parkingów.
Projekt budowlany dla pierwszego etapu rewitalizacji kąpieliska, który pozwoli na złożenie wniosku o pozwolenie na budowę, ma być gotowy na przełomie maja i czerwca. Projekty wykonawcze natomiast, które są niezbędne do rozpoczęcia procedur przetargowych, przygotowane będą w sierpniu br.
W zeszłym tygodniu prezydent Elbląga wszczął postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego polegającej na przebudowie obiektu kąpieliska miejskiego przy ul. Spacerowej. Urzędowe postępowanie odpowie na pytanie, czy planowana inwestycja jest możliwa do realizacji we wskazanym miejscu oraz czy spełnia wymogi prawne.
Miasto jest obecnie w trakcie wyłaniania firmy, która wykona badania geologiczne gruntu oraz sporządzi na ich podstawie dokumentację geologiczno-inżynierską dla tej inwestycji. Jest ona niezbędna do prawidłowego zaprojektowania posadowienia obiektów budowlanych kąpieliska. Łącznie do 12 czerwca planowane jest wykonanie 45 odwiertów badawczych do 12 m głębokości oraz 5 otworów do 3 m, a także 4 sondowania gruntu o głębokości 12 m.
Magistrat pierwszy etap rewitalizacji kąpieliska zamierza w 85% sfinansować ze środków pochodzących ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Według wstępnych szacunków zadanie to kosztować może od 25 do 30 mln zł. W przypadku otrzymania dofinansowania inwestycja jest planowana do realizacji w 2018 r.
Baseny rekreacyjne i sralania psów obok. A tak na marginesie czekamy w Elblągu na dofinansowanie. Dlaczego. Olsztyn i Mazury non stop dostają kasę i dofinansowanie.
Mamy urokliwy wodospad kiedyś woda płynęła po wysokiej ścianie obok kaskady schodów . Obecnie tyle lat jest nieczynna czemu. Małe problemy a warte realizacji.
ten wybieg dla psów to jakaś porażka - co przechodzę to pusto albo jedna osoba z pieskiem - rewelka ! pieniadze w błoto
Będą zjeżdżalnie czekamy na długą rurowa. Takiej nie ma jeszcze w Elblągu. A co się dzieje z amfiteatr nadal cisza.
Szanowny Magistracie. Wykorzystajcie możliwości tego terenu i stwórzcie coś na wzór ośrodka przygotowań sportowych. Jest kryty basen, obok boisko, niedaleko hala sportowa, liczne trasy biegowe, w dobrym stanie drogi na płaskim i pofałdowanym terenie, brakuje taniej, nowoczesnej bazy noclegowej i przy tym ciekawym projekcie kilku torów sportowego basenu pływackiego o długości 50m. Kolarze, triatloniści, lekkoatleci, piłkarze, etc, jest trochę grup które poszukują miejsca do przygotowań.
Świetne wieści! bez względu na ostateczny kształt tego projektu na pewno mieszkańcy zyskują duży rekreacyjny obiekt, miasto na tym na pewno nie straci Cieszmy się z tego co mamy
Nowy przekręt ekipa PO PSL szykuje?! Co znowu zapłacą po 100zł za jeden wkręt ?!
Te baseniki będą za małe, jeżeli ktoś ma pojęcie ile ongiś przychodziło ludzi na "basen" ten zrozumie!;)
Głupota ! Kiedy basen ?
z dużego basenu zrobią zagnolone sadzawki