Czwartek, 14.11.2024, Imieniny: Laura, Emil, Wawrzyniec
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Jaki los czeka budynek elbląskiej Straży Granicznej? W grę wchodzi modernizacja lub rozbiórka

06.08.2015, 07:00:52 Rozmiar tekstu: A A A
Jaki los czeka budynek elbląskiej Straży Granicznej? W grę wchodzi modernizacja lub rozbiórka
Fot. Adrian Sajko

Przedwojenny budynek przy ul. Kotwiczej 2, będący siedzibą Placówki Straży Granicznej w Elblągu, wymaga pilnego remontu. Zlokalizowany nad rzeką Elbląg obiekt, wykazuje znaczne zużycie. W najgorszym stanie jest konstrukcja dachu i jego pokrycie. Ze względu na problemy z odpływem wód deszczowych, obiekt osiada, a jego ściany są spękane i zawilgocone. W związku z tym, do końca listopada br. opracowana zostanie ekspertyza techniczna, która wskaże czy budynek zostanie przebudowany czy bardziej opłacalna będzie jego rozbiórka i budowa nowego od podstaw.

Piętrowy budynek przy ul. Kotwiczej 2 jest siedzibą Placówki Straży Granicznej w Elblągu od 1996 roku. Elbląska Placówka SG obejmuje swoim zasięgiem obszar morskich przejść granicznych w Elblągu i Fromborku oraz obszar powiatu elbląskiego, miasta Elbląg, powiaty malborski, sztumski, kwidzyński, oraz gminę Frombork z powiatu braniewskiego. W obiekcie funkcjonuje również lokalny ośrodek Zautomatyzowanego Systemu Radiolokacyjnego Nadzoru, który służy do kontroli ruchu granicznego z zakresu stałego monitoringu sytuacji nawodnej Zalewu Wiślanego.

Wybudowany jeszcze przed wojną budynek przy Kotwiczej, składa się z 25 pomieszczeń o łącznej powierzchni 532 m2 (biura, magazyny, szatnie, pomieszczenie socjalne) wykorzystywanych przez funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej. Okazuje się jednak, że stan budynku znacznie odbiega od normy.

Posiadana opisowa ekspertyza użytkowanego obecnie budynku, wykazuje jego wysokie zużycie, w szczególności dotyczy to elementów konstrukcyjnych dachu i jego pokrycia. Stwierdzono osiadanie fundamentów, objawiające się spękaniami ścian zewnętrznych. Utrudniony jest odpływ wód deszczowych. Podczas większych opadów deszczu, wody nie odpływają od budynku. Zjawiska napływu wody w kierunku budynku są przyczyną osiadania i zawilgocenia ścian, kominów i całego budynku

– informuje Izabela Szpakowska z Biura Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, który odpowiada za utrzymanie obiektu.

Wyniki przeprowadzonych oględzin wskazują, że budynek przy Kotwiczej 2 wymaga pilnego remontu w możliwie najszybszym terminie. W związku z tym Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie ogłosił pod koniec lipca przetarg na wykonanie ekspertyzy technicznej tego obiektu.

Ekspertyza techniczna budynku ma na celu uzyskanie jednoznacznego stanowiska, czy istniejący budynek zajmowany przez funkcjonariuszy obsługujących morskie przejście graniczne w Elblągu, nadaje się do przeprowadzenia modernizacji, czy też ze względu na jego obecne zużycie należy dokonać jego rozbiórki i wybudować od podstaw nowy budynek

– wyjaśnia Izabela Szpakowska z Biura Wojewody Warmińsko-Mazurskiego.

Na podstawie wyników dokonanych badań, wojewoda zdecyduje o dalszych losach obiektu. W zależności od decyzji firma, która wykona ekspertyzę, w kolejnym etapie opracuje koncepcję przebudowy istniejącego budynku lub budowy nowego budynku oraz wykona opracowanie programu inwestycji. Powstała dokumentacja obejmować będzie wszelkie niezbędne decyzje i uzgodnienia z instytucjami, podział na ewentualne etapy inwestycji oraz zakres prac projektowych. O tym czy budynek siedziby elbląskiej Straży Granicznej czeka remont czy rozbiórka z budową nowego obiektu, dowiemy się jeszcze w tym roku. Prace koncepcyjne mają się bowiem zakończyć do końca listopada 2015 r.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 7

%71.4 %28.6


Galeria / Jaki los czeka budynek elbląskiej Straży Granicznej? ( zdjęć 27 )
Dodano: 2015-08-04 |  Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +10
    ~ 997
    Czwartek, 06.08

    przekazać gminie żydowskiej,wyremontują i wtedy zabrać gminie żydowskiej -proste bo w drugą stronę to świetnie działa

  2. 2
    +5
    ~ tereskal
    Czwartek, 06.08

    rozpierniczyć jak wszystko w tym mieście!!!

  3. 3
    +12
    ~ cieciorka
    Czwartek, 06.08

    Jak się nie dba odpowiednio i na bieżąco toi tak jest ....Systematyczność i profilaktyka we wszystkich działaniach wskazana!

  4. 4
    +12
    ~ wniosek
    Czwartek, 06.08

    Tylko remontować, a ile to takich mieszkań jest w takim opłakanym stanie i ludzie mieszkają.Niemcy jak na razie nie likwidują takich obiektów.Wyremontować i zrobić takie małe muzeum , ten budynek ma swoja historię.

  5. 5
    +8
    ~ jaro pilon
    Czwartek, 06.08

    pasozytom nie oplaca sie remontowac i tak zniszcza postawic im barak i tam niech siedza

  6. 6
    +5
    ~ cdn
    Czwartek, 06.08

    ciąg dalszy likwidacji wszystkiego w mieście.

  7. 7
    +5
    ~ turban
    Czwartek, 06.08

    Jesli prezydentem jest likwidator wroblewski to w gre wchodzi tylko rozbiorka. Ten nieudacznik Sam niczego nie potrafi zbudowac. Teraz do pomocy zatrudnil 70 swoich kolesi pryncypalow

  8. 8
    0
    ~ marek elblaski
    Piątek, 07.08

    Ładny budyneczek,kawalek historii Elblaga,ale u nas wszystko sie likwiduje,ja proponuje zlikwidowac wojewodztwo warmińsko-mazurskie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.7691211700439