Z ośmiomiesięcznym poślizgiem, w drugiej połowie maja rozpoczęła się rewitalizacja ponad dwustuletniego zabytkowego pałacyku przy ul. Stoczniowej 10. Należąca do Szkoły Wyższej im. B. Jańskiego willa, po wielu latach przerwy doczekała się dalszej renowacji i już wkrótce wróci do dawnej świetności. Uczelnia środki na kontynuację prac pozyskała w ubiegłym roku z Unii Europejskiej. Obiekt ma być gotowy do końca września br.
Przypomnijmy, że willę przy ul. Stoczniowej 10 wzniosła w drugiej połowie XVIII wieku rodzina Baumgartów, znanych w ówczesnym Elblągu fabrykantów, producentów świec i mydła. Na przestrzeni trzech wieków budynek wraz z przyległym terenem kilkukrotnie zmieniał swoich właścicieli, by w 2001 r. stać się własnością Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego w Warszawie. Miał on stanowić dodatkową bazę dydaktyczną dla Wydziału Zamiejscowego tej uczelni w Elblągu.
W tym celu, w obiekcie rozpoczęły się prace modernizacyjne i adaptacyjne, które z dłuższymi przerwami trwają do dziś. Uczelnia wielokrotnie zabiegała o środki zewnętrzne na dokończenie prac, w tym z funduszy unijnych. Ostatecznie, pod koniec lata 2014 r. okazało się, że dzięki oszczędnościom w ramach konkursu RPO Warmia i Mazury 2007 – 2013, Szkole Wyższej im. Bogdana Jańskiego przyznano 4 mln zł dotacji na kontynuację rewitalizacji zabytku przy ul. Stoczniowej. Wartość całkowita projektu to nieco ponad 5,7 mln zł. Do podpisania umowy między władzami uczelni a Urzędem Marszałkowskim województwa warmińsko – mazurskiego, który zarządza unijnymi konkursami, doszło 29 września. Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej termin rzeczowego zakończenia realizacji projektu wyznaczono do końca maja 2015 r.
Mimo podpisanej umowy, między jesienią 2014 r. a wiosną 2015 r. właściciel pałacyku nie rozpoczął prac rewitalizacyjnych. Te jak ustaliliśmy, zaczęły się dopiero w drugiej połowie maja. Próbowaliśmy ustalić przyczyny tak dużego opóźnienia. W tym celu skontaktowaliśmy się z Biurem Generalnym uczelni w Warszawie. Niestety na zadane przez nas pytania nie doczekaliśmy się odpowiedzi. W związku z tym, o informacje zwróciliśmy się do Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Okazało się, że uczelnia wystąpiła o przesunięcie terminu zakończenia inwestycji.
Do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło pismo z prośbą o wydłużenie terminu realizacji projektu do 30.09.2015 roku, na co beneficjent otrzymał zgodę. Zasadniczą częścią przedsięwzięcia są prace remontowo - budowlane oraz renowacyjne, dla których przeprowadzenia niezbędne są odpowiednie warunki pogodowe. Tyczy się to głównie prac związanych z renowacją, osuszeniem oraz izolacją fundamentów, których rozpoczęcie w okresie jesienno-zimowym byłoby bezcelowe. Projekt jest monitorowany, wnioskodawca comiesięcznie składa sprawozdanie z wykonanych prac oraz przedstawia informacje dot. planowanego zakresu prac na kolejny miesiąc. Projekt jest w trakcje realizacji
– poinformowało nas Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.
Urząd Marszałkowski podkreśla jednocześnie, że w przypadku nie wywiązania się z umowy o dofinansowanie, umowa może zostać rozwiązana, a beneficjent zobowiązany będzie do zwrotu otrzymanego dofinansowania wraz z odsetkami w wysokości określonej, jak dla zaległości podatkowych naliczanymi od dnia przekazania dofinansowania.
Na szczęście inwestycja po dłuższej przerwie w końcu ruszyła. Prace konserwatorsko – budowlane prowadzi firma Profil z Gdańska. Zakres robót obejmuje m.in. prace konserwatorskie wewnątrz pałacyku związane z renowacją stolarki okiennej i drzwiowej, sufitów, podłóg i sztukaterii, prace konserwatorskie elewacji frontowej i północnej budynku, prace kamieniarskie oraz prace konserwatorskie przy elementach kamiennych portyku. Projekt zakłada również zakup wyposażenia obiektu.
Wykonanie tych prac ma przywrócić zabytkowi walory estetyczne i umożliwić użytkowanie obiektu do celów edukacyjno-kulturalnych. W wyremontowanym obiekcie, poza funkcją edukacyjną, planowana jest organizacja spotkań z ludźmi kultury, polityki, biznesu, odczyty, wernisaże, wystawy itp. które skoncentrują się na rozwoju i promocji na rzecz kultury w regionie. Miejsce w odrestaurowanym budynku znaleźć ma również Instytut Współpracy Transgranicznej i Regionalnej Morza Bałtyckiego.
Z długim opóźnieniem....? Czy dekadę można nazwać krótkim czasem oczekiwania na remont? Szkoda, że autorka nie dowiedziała się za jaką kwotę szkoła nabyła tą nieruchomość?
czyli obiecany przez Dyrekcję Jańskiego Klub Studencki w dawnym Pałacyku jednak powstanie .
To dobra wiadomość bo chyba już wszystko wyremontowali w olsztynie i wreszcie jest kasa dla zabytków w Elblągu.
Ale jaja sprzedali pałac za grosze i dają im jeszcze kasę na remont.Też tak chcę