Piątek, 10.01.2025, Imieniny: Danuta, Jan, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Od września nie wejdziesz do II LO bez Karty. "Każde wejście i wyjście będzie rejestrowane"

18.06.2015, 07:00:25 Rozmiar tekstu: A A A
Od września nie wejdziesz do II LO bez Karty. "Każde wejście i wyjście będzie rejestrowane"
Fot. Adrian Sajko

Od września br. wszystkie wejścia do II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu będą wyposażone w czytniki kart. W trosce o bezpieczeństwo uczniów podwoje tej szkoły bez problemu otworzą się dla uczących się w tej placówce i jej pracowników. Pozostali chętni do wejścia do szkoły będą musieli przejść przez "biuro przepustek". II LO jako pierwsza szkoła w naszym mieście wprowadza takie karty, za pomocą których będzie można również zapłacić w sklepiku szkolnym. O genezie pomysłu oraz innych zastosowaniach karty opowiedziała nam Agnieszka Jurewicz, dyrektor II LO.
 

Skąd pomysł, żeby wprowadzić kartę?

Chcieliśmy zapewnić naszym uczniom bezpieczeństwo przy jednoczesnym zachowaniu wolności i możliwości swobodnego poruszania się po szkole i jej terenie. Mamy taką sytuację lokalową, że sala gimnastyczna i hala sportowa są na zewnątrz, i uczniowie są zmuszeni do opuszczania budynku podczas zajęć szkolnych. Często też odbywają się wycieczki i lekcje terenowe. Kontrola osób wchodzących i wychodzących ze szkoły jest więc skomplikowana. Mamy ładne tereny zielone wokół szkoły (mały park petrograficzny, ścieżkę, skwer Jagiellończyka,  dendrologiczną, boisko), dlatego chcemy, żeby uczniowie, korzystając z ciepłej pogody, spędzali czas na świeżym powietrzu. Stąd pomysł, żeby, nie ograniczając wolności uczniów, mieć kontrolę nad ich   przemieszczaniem się i nad odwiedzinami budynku przez osoby spoza szkoły.
 
Na czym to będzie polegało?

Uczniowie, aby wejść do szkoły będą musieli posłużyć się Karta Szkolną. Każde wejście i wyjście będzie rejestrowane. Przy wszystkich wejściach do budynku, na halę i salę gimnastyczną znajdują się czytniki. Karty, które otrzymają wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły, będą spersonalizowane, widnieje na nich logo szkoły, wizerunek, nazwa szkoły, imię i nazwisko, zdjęcie.  System identyfikacyjny, w ramach którego działają Karty Szkolne, ma możliwość rejestrowania liczby wejść i wyjść każdego ucznia. Dzięki temu nauczyciele i rodzice będą mogli monitorować obecność uczniów w szkole. Rozwiązanie ma też ograniczyć wchodzenie na teren szkoły osób nieuprawnionych. Uczniom, którzy zapomną karty oraz osobom ich nieposiadającym (gościom, rodzicom), będzie służyło główne wejście, gdzie drzwi, po zarejestrowaniu, otworzą pracownicy szkoły.

Czy karta będzie wyłącznie identyfikatorem i kluczem otwierającym wszystkie drzwi szkoły?

Oprócz niewątpliwych zalet, podnoszących poziom bezpieczeństwa w szkole karty posiadają także wiele innych funkcji. Posłużyć mogą do identyfikacji w bibliotece szkolnej (zastępując karty biblioteczne) oraz zintegrowane z dziennikiem elektronicznym posłużyć weryfikacji obecności uczniów.  Karty Szkolne są też, zbliżeniowymi  kartami płatniczymi typu prepaid (przedpłacona). Można zasilać je przelewem bankowym i dokonywać wypłat w bankomatach oraz  płatności w sklepach, w Internecie oraz, w sklepiku szkolnym, a być może także w komunikacji miejskiej. Z opcji płatniczej rodzice i uczniowie nie muszą korzystać, pozostając jedynie przy funkcji klucza elektronicznego i identyfikatora.

Kto zapłaci za tę innowację?

Wszystkie koszty związane z realizacją projektu pokrywa Bank Zachodni WBK, więc nie obciążają one miasta, szkoły, rodziców ani uczniów. Bank wyposażył ZSO nr 2 w System Kontroli Dostępu, czyli  oprogramowanie oraz urządzenia kontrolujące dostęp do pomieszczeń szkolnych (czytniki kart połączone z odpowiednimi bramkami). Karty wydawane będą bezpłatnie. Nic nie kosztuje również jej użytkowanie.

A ile to będzie kosztowało sponsora?

Instalacja i zakup sprzętu to koszt rzędu kilkunastu tysięcy. Nie wiem ile kosztują karty.

Jak dużo kart zostanie wydanych?

1 września otrzyma je około 1000 osób: uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Potem , będą wydawane dodatkowe dla nowych członków społeczności szkolnej oraz dla tych, którzy je utracą. System zainstalowany został w szkole w czasie ferii zimowych i miał ruszyć w II semestrze, jednak stworzenie spersonalizowanych kart i elektronicznej listy osób uprawnionych i zakresów ich uprawnień zajęło nam sporo czasu. Dzięki temu teraz wszystko pójdzie już sprawnie. Niestety, nasi tegoroczni absolwenci nie mogli z tego projektu skorzystać.
 
W jaki sposób karta będzie przechowywana podczas bytności w szkole?

Ponieważ karta to również identyfikator, użytkownicy będą nosić je przy sobie, np. zawieszone na smyczach.
 
Czy karty będą spełniały wszystkie funkcje kontroli bezpieczeństwa w szkole?

System Kontroli Dostępu obsługiwany za pomocą Kart Szkolnych podniesie na pewno poziom bezpieczeństwa, ograniczając przebywanie na terenie szkoły osób nieuprawnionych. W naszej szkole jednak  już od kilku lat działa monitoring, który na bieżąco wzbogacamy o nowe kamery, by w szkole nie było „martwych” punktów. U pani kierownik gospodarczej znajduje się centrum monitoringu, mamy też umowę z agencją ochrony na dozór z interwencją, a nauczyciele dyżurują podczas przerw i na monitorach obserwują zachowanie uczniów. Ze szkolnych głośników wydobywają się dźwięki muzyki, a jak wiadomo muzyka łagodzi obyczaje, dlatego nauczyciele sporadycznie interweniują. Natomiast dzięki monitoringowi zdarzyło nam się odnaleźć zapodziane rzeczy uczniów czy odnalezieniu osoby, która przez pomyłkę wzięła nie swój plecak. Pomogliśmy też policji w zidentyfikowaniu złodzieja rowerów.

Dziękuję za rozmowę.


Z dyrektorką II LO, Agnieszką Jurewicz rozmawiała
 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +6
    ~ :(
    Czwartek, 18.06

    w I LO to już jest od dawna, ale mi sensacja

  2. 2
    +14
    ~ jan-49
    Czwartek, 18.06

    jeszcz powinni wszczepic kazdemu czip w mnozgownice glupota przescignela szybkosc swiatla to nauczyciele i dyrekcja maja zapewnic bezpieczenstwo w szkole za to biora kase

  3. 3
    --16
    ~ Tamara
    Czwartek, 18.06

    Jest to kolejny dowód na to, że przyznane ostatnio ZSO nr 2 wyróżnienie podczas Gali Jakości w Olsztynie za Doskonałość zarządzania słusznie się kadrze kierowniczej szkoły należało.

  4. 4
    +21
    ~ Janos
    Czwartek, 18.06

    Totalna inwigilacja

  5. 5
    +11
    ~ dobrze ze to za mna
    Czwartek, 18.06

    haha, bzdura w glowach sie po przewracalo, odbijać się w szkole kartą, w ogole załóżcie kraty na szkołe, człowiek ma czuć sie wolny a nie zamknięty

  6. 6
    +16
    ~ Ty
    Czwartek, 18.06

    "zintegrowane z dziennikiem elektronicznym posłużyć weryfikacji obecności uczniów." - really?

  7. 7
    +24
    ~ mius
    Czwartek, 18.06

    Totalna bzdura z tą kontrolą nad przemieszczaniem się uczniów ! Czy wszyscy uczniowie klasy wychodzącej na halę będą po kolei przykładali swoje karty aby otworzyć drzwi ??? Jeden otworzy , a reszta przejdzie, to chyba normalne, ale w systemie ta klasa będzie w dalszym ciągu w szkole !!! Chyba że następnym krokiem będzie zamontowanie bramek obrotowych jak na stadionach... Powodzenia na dalszej drodze elektronicznej głupoty

  8. 8
    +12
    ~ matka,,
    Czwartek, 18.06

    popsujo i nie wejdo

  9. 9
    +6
    ~ turban
    Czwartek, 18.06

    POd zadami peło mamy coraz wieksza inwigilacje, niedluga beda wyliczac ile uczen oddal stolca i ile litrow moczu wysikal. zaloza im obroze i beda obserwowac go przez cala dobe. tak tez beda robic z pracownikami w zakladach pracy gdzie pensja jest rowna wartosci miski ryzu i paczki chinskiej zupki.

  10. 10
    +10
    ~ Przesmiewca
    Czwartek, 18.06

    Jeden weźmie 10 przepustek, odbije wejście za pół klasy i po całym systemie. Dziękuję, dobranoc.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2495100498199