Kolejne wiekowe budynki mieszkalne przeszły do historii Elbląga. W tym tygodniu, ze względu na zły stan techniczny miasto wyburzyło dwa domy przy ul. Obrońców Pokoju 3 i 4. Łącznie znajdowało się w nich 13 mieszkań o powierzchni 460 m2. Wszyscy lokatorzy rozebranych budynków, otrzymali od elbląskiego magistratu inne lokale mieszkalne.
Jak wynika z orzeczenia technicznego, oba budynki wielorodzinne przy ul. Obrońców Pokoju, były w tak złym stanie, że miastu nie opłacał się ich kompleksowy remont. W powstałym w 1926 r. budynku oznaczonym numerem 3, znajdowało się 7 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 209 m2. Z kolei w liczącym 105 lat domu numer 4, mieściło się 6 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej 248 m2.
Jak podkreśla Wiesława Rynkiewicz-Domino, kustosz z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, zabudowania z ul. Obrońców Pokoju, to typowe domy czynszowe, powstałe z myślą o wynajmie.
– Większość domów z ulicy Obrońców Pokoju i Wiejskiej, pochodzi mniej więcej z tego samego czasu i były stawiane na potrzeby pracowników elbląskich fabryk. W tym przypadku dla zakładów Schichaua – mówi Rynkiewicz-Domino.
Jeszcze w tym roku miasto planuje wyburzyć sąsiadujący z nimi, bliźniaczo podobny budynek z numerem 5. Znajduje się w nim 6 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 246 m2. W powstałym w 1925 r. domu, wciąż mieszkają jeszcze dwie rodziny. Rozbiórka będzie mogła się rozpocząć dopiero po ich wykwaterowaniu do lokali zamiennych.
- Do końca 2014 r. miasto ma w planach także rozbiórkę budynków mieszkalnych przy ulicach Nowodworskiej 50 i Komeńskiego 13 – informuje Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Czterolokalowy budynek przy Nowodworskiej 50 pochodzi z 1930 r. Zostanie wyburzony z powodu złego stanu technicznego i intensywnego nasilenia ruchu w obrębie węzła drogowego, w pobliżu którego dom się znajduje. Natomiast budynek z ul. Komeńskiego wybudowano w 1923 r. Mieści się w nim 8 mieszkań. Przyczyną rozbiórki jest zły stan techniczny i nieopłacalność remontu.
Rozbiórka budynków należących do miasta, odbywa się na podstawie przygotowanego przez magistrat Planu rozbiórek budynków gminnych na lata 2012-2015. Ujęto w nim 35 punktów adresowych. Ich likwidacja związana jest głównie ze złym stanem technicznym budynków, ale także z planowanymi nowymi inwestycjami.
Wyburzyć tez te pseudo garaże. Tylko szpecą miasto. Wygląda to niczym z rodem slams...
Budynki około 100 letnie to był zabytek, co na to konserwator zabytków??
Nareszcie to getto znika!
Czy w planach jest poszerzenie ulicy, tak aby była dwukierunkowa i dobudowa drugiego toru na linii tramwajowej? Oczekiwanie na mijankę to rozwiązanie z początków XX wieku!!! Dwukierunkowa ul. Obrońców Pokoju to dosyć rozsądne rozwiązanie komunikacyjne w tej części miasta.
Na ścianie budynku widoczna ;bramka;symbol starych,fajnych czasów
moje dzieciństwo i nauka w budowlance . chodziło się na te podwórka papierosy popalać . ach , zostały tylko wspomnienia :(
prawdopodobnie w tym miejscu po wyburzeniu tych garazy ma stanac kolejna biedronka aby upodleni niskimi zarobkami polacy mogli kupowac liche i marnej jakosci towary w tym spozywke fatalnej jakosci niby tanio ale o obnizonej gramaturze, sklep ten nie placi podatkow w polsce, a produkty nawet te markowe sa wyraznie inne w smaku niz ich odpowiedniki w innych drozszych sklepach.
W cywilizowanym świecie budynki z lat poniżej 1926 są w bdb stanie technicznym. Jak to się dzieje, że u nas wszystkie nadają się tylko do rozbiórki??????????????????????
Zabytek to oprócz swojego wieku musi przedstawiać jeszcze jakąś wartość, architektoniczną historyczną, bądź naukową. Jaką wartość mają te budynki? Sam wiek budynku nie wystarczy.
postawi się jakąś biede