Przebudowa systemu przeciwpowodziowego prawego brzegu rzeki Elbląg idzie pełna parą. Równocześnie z robotami sanitarnymi i drogowymi prowadzone są prace hydrotechniczne; te dotyczą głównie umocnienia i podwyższenia brzegu rzeki Elbląg, poprzez wybudowanie ścianki szczelnej i oczepu oraz realizacji systemu pompowego do przerzucania wód deszczowych, która zapobiegnie wylewaniu rzeki i zalewaniu przyległych do niej obszarów. Praca trwają obecnie w rejonie Campingu PTTK.
W zakres robót wchodzi tu przede wszystkim wbicie ścianek szczelnych, w ramach wykonywania ścianki przeciwpowodziowej. Jeszcze w zeszłym roku rozpoczęto jej wbijanie na terenie Campingu PTTK, które przeprowadzono z pokładu sprzętu pływającego tam, gdzie nie było możliwe wykonywanie tego z lądu. Po wykonaniu wszystkich prac zostanie podwyższony brzeg rzeki Elbląg aż do mostu kolejowego, w kierunku jeziora Druzno. Pomoże w tym wspomniana ścianka szczelna i oczep żelbetowy. Aby całość nabrała bardziej estetycznego kształtu zostanie ona otoczona kamieniami.
- Obecnie zrealizowano ok. 70% ścianki szczelnej, która będzie najważniejszym elementem zabezpieczenia przeciwpowodziowego - tłumaczy Anna Kawińska-Chomiuk z Biura Realizacji Projektu UM w Elblągu. - Ścianka szczelna została zakotwiona kotwami gruntowymi w 60%.
Prace, o których piszemy wyżej wiążą się nie tylko ze wzmocnieniem brzegu rzeki; w ich skład wchodzi także budowa systemu odprowadzenia wody w mieście. Wykonawca robót zamierza bowiem postawić także cztery przepompownie: największa z nich powstanie właśnie w rejonie Campingu. W tej chwili rozpoczęto już roboty związane z wykonaniem pompowni PA - Tu wykonano ściankę szczelną, będącą obudową wykopu pod pompownię wód deszczowych na ul. Panieńskiej w rejonie Campingu, co łączy się z okresowym zamknięciem tej ulicy i pompowni PC - dodaje Anna Kawińska-Chomiuk. - Na ukończeniu jest konstrukcja żelbetowa pompowni.
Jaki zakres prac został tu jeszcze do wykonania? Przede wszystkim należy dokończyć wbijanie ścianki szczelnej - Potem pozostaje jedynie wykonać zasypki nabrzeża na odcinku gdzie wykonane są kotwy gruntowe i oczep ścianki szczelnej wraz z okładziną kamienną - wymienia Anna Kawińska-Chomiuk. - W następnej kolejności planujemy zakończyć roboty przy budowie pompowni PA i PC, zbudować pompownię PD i PE oraz wykonać Mobilny System Ochrony Przeciwpowodziowej, który będzie służył do zamykania ul. Panieńskiej w przypadku zagrożenia powodziowego.
Ten ostatni to tzw. moduł prognozowania powodzi, który na podstawie danych z dziesięciu telemetrycznych stacji pomiarowych będzie, z odpowiednim wyprzedzeniem, określał ryzyko wystąpienia powodzi.
Projekt pn. „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap I – Miasto Elbląg” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Spójności z Programu Infrastruktura i Środowisko.
Podobną roz ***uchę zrobili na Alstom"owym parkingu.
Wzdłuż rzeki Elbląg powinien być po obu stronach zrobiony murek taki jak jest na rzece Kumieli.I kiedy bedzie pogłębiona rzeka Elbląg na całej długości bo dno widac z rana gdy woda jest nie zmącona.Jak na razie to jest tragicznie.
Ciekawe kiedy patałachy zrobią nawierzchnie ulicy Narciarskiej. Po przebudowie ul. Fredry i ul. Kilińskiego cały syf spływa na sfrezowane trzy uliczki bo tam jest niżej.